Łucznicy chcą strzelać na Żeraniu
29 lutego 2024
Czy na Żeraniu powstanie profesjonalna baza do uprawiania łucznictwa? Tego chce część mieszkańców, a projekt złożony właśnie do budżetu obywatelskiego Białołęki ma im w tym pomóc.
Dominika Teklińska i Katarzyna Przyżycka zgłosiły do białołęckiego budżetu obywatelskiego projekt, którego celem jest dostęp mieszkańców dzielnicy do bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej strzelanie z łuku.
Łucznictwo w Warszawie
Tor łuczniczy miałby powstać przy ul. Myśliborskiej 35, za przedszkolem nr 428, w pobliżu oczka wodnego mieszczącego się przy wałach terenu PGiNG Termika i sąsiadującego z dawną fabryką domów Stare Świdry.
Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
Jak przekonują projektodawczynie, z toru łuczniczego i zajęć będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy po uprzednim zapisaniu się na zajęcia.
- Tu nie jest ważny wiek czy płeć. Strzelać może każdy, czy to rekreacyjnie czy sportowo - przekonują. - Łucznictwo wymaga skupienia uwagi i dzięki termu poprawia koncentrację. Łuk rozwija umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz panowania nad własnymi emocjami. Co ciekawe, strzelanie z łuku wzmacnia plecy, a więc może też być formą rehabilitacji. Łucznictwo poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia górną partię grzbietu, ale również stabilizuje tułowie. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby strzelać. Łucznictwo może być formą alternatywnego spędzania czasu wolnego, a także pracy nad sobą.
Tor łuczniczy na Białołęce
Projekt wyceniony na ponad pół miliona złotych zakłada przystosowanie toru łuczniczego do strzelania z odległości: 30, 50, 60, 70 i 90 metrów, wykonanie nasypu skarpy ochronnej o minimalnej wysokości 2,5 metra oraz optymalnej szerokości adekwatnej do liczby torów, wyrównanie gruntu ziemnego, oznaczenia kostką brukową początkowych odległości strzelniczych, wybudowania domu modułowego biurowo-mieszkalnego dla klubowiczów i do przechowywania sprzętu, darmowych treningów z profesjonalnym trenerem łucznictwa (od kwietnia do października), zakup sprzętu (30 łuków nieprzekraczających naciągu 15 kg, w tym m.in. łuku klasycznego, bloczkowego, i bare bow), zakupu strzał i narzędzi do napraw. W ramach tej kwoty doszłoby do ogrodzenia terenu i nasadzenia krzewów i drzew.
Póki co, projekt pod kątem formalno-prawnym oceniają urzędnicy. Jeśli trafi pod czerwcowe głosowanie w budżecie obywatelskim dzielnicy, wówczas przekonamy się, jak bardzo mieszkańcom Białołęki zależy na uprawianiu łucznictwa.
DB
.