Gdzie jest Tarchomin? Decyduje ZTM?
29 stycznia 2015
- Gdzie mieszkasz? - Na Tarchominie. - Przy jakiej ulicy? - Odkrytej. - To dlaczego na tabliczce z nazwą domu masz napisane "Nowodwory"? Oto dialog prawie autentyczny.
A czasem problemy z odnalezieniem się w tym geograficzno-nazewniczym bałaganie są naprawdę duże. Według MSI granicą między Nowodworami a Tarchominem jest ul. Mehoffera, co oznacza, że pętla tramwajowa Tarchomin Kościelny jest na Nowodworach (nic dziwnego, że radny mieszkający w tej okolicy próbował przekonać urzędników do nazwy Nowodwory Południowe). W salonie fryzjerskim na Nowodworach słychać "Mieszkamy tu na Tarchominie", popularna knajpa z "Tarchominem" w nazwie jest na Kępie Tarchomińskiej (wg MSI: na Nowodworach). Na Żeraniu mamy osiedle o nazwie Bliski Tarchomin, popularna grupa na Facebooku nazywa się "Białołęka i Tarchomin" a na mapach z lat 90-tych okolica Polfy (wg MSI: Żerań) opatrzona jest napisem "Tarchomin Fabryczny".
O tym, że zajezdnia tramwajowa Żoliborz jest na Młocinach a Hala Wola na Jelonkach wie każdy starszy warszawiak. A co z tymi, którzy niedawno sprowadzili się do naszego miasta i na Białołęce stanowią większość? Jak oni widzą podział Warszawy na osiedla?
Niżej podpisany przyznaje się do podsłuchiwania rozmów pasażerów komunikacji miejskiej i bardzo uważnego słuchania tego, o czym mówią znajomi. Co mówi historia? Że centrum Tarchomina znajduje się przy ul. Mehoffera, a dokładnie na jej końcu, nad Wisłą. Taka praca. A jakie wnioski? Wnioski są takie, że prawie wszyscy mieszkańcy widzą Tarchomin ogromny, rozciągający się co najmniej od mostu Nazw Dwojga (co najmniej jedna osoba z osiedla Portowa uważa się za mieszkankę Tarchomina) aż po najdalsze krańce Bukowa. Wyjaśnienie tego jest proste: jeśli powie się "Mieszkam na Tarchominie", większość warszawiaków skojarzy osiedle z wielkiej płyty gdzieś daleko na ośnieżonej północy. Nazwa Nowodwory jest kojarzona wyłącznie z leżącą za siedmioma górami pętlą autobusową, której nazwę widać w centrum na wyświetlaczu w autobusie 518, zaś Żerań to synonim fabryki samochodów i elektrociepłowni. Nikt nie chce mieszkać w elektrociepłowni.
A co mówi historia? Że centrum Tarchomina znajduje się przy ul. Mehoffera, a dokładnie na jej końcu, nad Wisłą. Tam stoi bowiem kościół św. Jakuba, który powstał w XVI w. jako jedyna świątynia i najważniejszy budynek ówczesnej wsi. Dziś rząd dusz sprawuje jednak... Zarząd Transportu Miejskiego. Wszystkie przepytane osoby jako "Tarchomin, ale taki naprawdę Tarchomin" i "centrum Tarchomina" wskazują rejon przystanku autobusowego o tej nazwie. A gdzie jest Tarchomin zdaniem naszych czytelników?
DG