REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Fort Chrzanów do zabudowy. "Mamy decyzję"

  25 lutego 2019

alt='Fort Chrzanów do zabudowy. "Mamy decyzję"'
źródło: Wikimedia Commons / Hubert Śmietanka

Fragment porosyjskich fortyfikacji Warszawy czeka na zagospodarowanie. Wbrew nadziejom części mieszkańców deweloper nie rezygnuje.

REKLAMA

Znajdujący się przy Kopalnianej XIX-wieczny Fort Chrzanów trafił w ręce prywatne w roku 2001 na mocy umowy między ówczesną gminą Warszawa-Bemowo a firmą Mak Dom, która zobowiązała się do budowy osiedla oraz obiektów hotelowych i sportowych, a także do przeprowadzenia remontu. Pięć lat później obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co znacznie skomplikowało uzyskiwanie kolejnych pozwoleń. Do dziś na 14-hektarowym terenie powstały tylko budynki mieszkalne a informacji o planowanym centrum kongresowym na próżno szukać na stronie internetowej inwestora. Tajemnica fortu Chrzanów. Broń chemiczna cesarskiej armii Tajemnica fortu Chrzanów. Broń chemiczna cesarskiej armii
W nowym Muzeum Wojska Polskiego będzie można natrafić na bemowski wątek. To cenna pamiątka po horrorze I wojny światowej.
Co dzieje się z tą inwestycją?

- Od kilku lat załatwialiśmy decyzję środowiskową. Sprawa była bardzo trudna ze względu na ochronę konserwatora zabytków oraz nadzwyczajne zaangażowanie środowisk ekologicznych - pisze Franciszek Kozielec z firmy Mak Dom. - Wreszcie mamy ją w formie ostatecznej i rozpoczęliśmy projektowanie centrum konferencyjno-rekreacyjnego prawie od nowa. Projekt, który już był wykonany w 2009 roku, a na podstawie którego otrzymaliśmy decyzję konserwatora zabytków zezwalającą na budowę, stał się nieaktualny w wyniku kilkakrotnych zmian w przepisach budowlanych. W chwili obecnej rozpoczęliśmy aktualizację projektu oraz uzyskiwanie aktualnych warunków przyłączeniowych mediów. Tak więc prace trwają.

- Jeżeli deweloper sprosta projektowo wymogom ustalonych dla zabytków, to istotnym problemem stanie się przepustowość Kopalnianej, małej uliczki z wyjazdem tylko na Szeligowską - uważa radny Maciej Bartosiak. - Pomimo oddania przez dewelopera osiedli zamieszkałych przez kilkaset osób, ulicę na własny koszt musiała wybudować dzielnica. Wyjazd już teraz staje się uciążliwy a rozpoczęte są dwa postępowania na budowę domów wielorodzinnych na działkach, dla których właśnie Kopalniana jest drogą wyjazdową.

Fort pod lupą

Prywatna inwestycja w forcie jest nie w smak dużej części mieszkańców Chrzanowa, którzy liczyli na upaństwowienie terenu i urządzenie tam parku na wzór fortu Bema. Warszawski ratusz próbował już odzyskać zabytek, ale w 2017 roku sąd przyznał rację deweloperowi. Zdaniem sądu Mak Dom co prawda nie wywiązał się z umowy w przewidzianym terminie, ale opóźnienie wynika z długotrwałych procedur urzędniczych, a nie opieszałości inwestora. Zabytek pozostaje w rękach prywatnych, ale jest oczywiście regularnie kontrolowany.

- W kwietniu 2018 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zobowiązał Mak Dom do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości poprzez zamurowanie otworów okiennych i drzwiowych w obiekcie koszarowym, ogrodzenie działki nr 9/9 oraz usunięcie pozostałości zawalonych parterowych budynków z lat powojennych - pisze wiceburmistrz Hanna Głowacka.

Inwestor odwołał się od decyzji i wygrał, dzięki czemu nie musi spełniać życzeń nadzoru budowlanego. Przynajmniej na razie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Czekali na wojnę

Fort Chrzanów powstał w latach 1883-1888, za panowania imperatora Aleksandra III, jako element zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa. Podczas spodziewanej wojny z Niemcami miał pomóc w utrzymaniu szosy poznańskiej i pobliskich linii kolejowych. Na początku XX wieku Imperium Rosyjskie, osłabione po przegranej wojnie z Japończykami, zdecydowało się na cięcie budżetu obronnego i po 1909 roku część umocnień została rozebrana.

Podczas I wojny światowej fort nie odegrał żadnej roli, ponieważ technika wojskowa zdążyła się już zmienić a przewaga Niemców była taka, że Rosjanie cofnęli się za Wisłę niemal bez walki. Z kolei podczas II wojny światowej na Chrzanowie toczyły się krótkotrwałe walki polsko-niemieckie. W okresie komunizmu w forcie znajdowały się magazyny.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# SONNY

25.02.2019 14:52

Zabudować wszystko! Brawo władze Warszawy! Niczego nie będzie.

# Urbanista

25.02.2019 19:25

I nie będzie niczego, tylko beton i blokowiska. Może byście do ku... nędzy jakiś skwer zrobili albo jak już tak chcecie budować to może szkołę albo przedszkole ???

# Przeciw

13.03.2019 22:40

Zaj.... blokami i zalać betonem! brawo władze Warszawy, zamiast zrobić coś dla tysięcy ludzi, którzy mogli by skorzystać z terenu typu Fort Bema to lepiej jebn...ć kolejne bloki i centrum konferencyjne.
Co za debilizm!

REKLAMA

# Nick't

25.07.2019 13:28

A miało być tak pięknie :(

# maio22a

25.07.2019 14:09

budować, budować nie marudzić, ogrodzić siatkami jak w gettcie
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA