Enshin Karate - o Puchar Europy walczyli na Bemowie
11 marca 2014
8 marca Bemowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dla mieszkańców niezwykłą imprezę - VII Puchar Europy Enshin Karate Warsaw Sabaki Challenge, turniej organizowany już od 2008 roku.
Impreza odbyła się w hali sportowej OSiR Bemowo przy ul. Obrońców Tobruku 40. Oprócz rozgrywek między zawodnikami z różnych krajów, w których można było zobaczyć między innymi Łukasza Stankiewicza, aktualnego mistrza świata, widzowie mogli obejrzeć pokazy karate w wykonaniu najmłodszych sekcji warszawskich oraz pokaz rozbijania lodu. Można było także dowiedzieć się, na czym polega technika Enshin Karate - jakie chwyty są w niej dozwolone, a jakie nie. W tym roku gościem honorowym był Mike Mitsuyuki Ninomiya, wiceprezydent Światowej Organizacji Enshin Karate, syn twórcy tego stylu Kancho Joko Ninomiya. Były także konkursy z nagrodami dla publiczności. Imprezę prowadził Krzysztof Jankowski "Jankes". Pojawili się także przedstawiciele władz Bemowa - burmistrz Albert Stoma oraz wiceburmistrz Paweł Bujski.
Co wyróżnia styl Enshin Karate?
Nazwa "Enshin" pochodzi od dwóch japońskich słów: "en" oznaczające otwarty lub niedokończony okrąg i "shin", czyli "serce" lub "środkowy, wewnętrzny". Oddają one sedno tej techniki, którą jest strategia Sabaki polegająca na poruszaniu się po okręgu, co pozwala na użycie siły przeciwnika i odwróceniu jej przeciwko niemu. Otwarty okrąg jest też symbolem idei nigdy niekończącej się i trwającej całe życie drogi karate. - Jeśli wspinasz się na jakąś górę, musisz ciężko pracować, aby dojść na szczyt, ale jeśli już wejdziesz i rozejrzysz się wokół, to zobaczysz, że jest jeszcze wiele szczytów do zdobycia - mawiał Kancho Joko Ninomiya, który urodził się w Japonii w 1954 roku. W wieku 12 lat rozpoczął treningi judo, a po otrzymaniu czarnego pasa podjął także treningi Kyokushin Karate u Hideyuki Ashihara. Brał udział w wielu zawodach, a po zdobyciu czarnego pasa został wyznaczony przez swojego mistrza do założenia dojo w Nowym Jorku. Tam opracował własną technikę. W 1988 roku w Denver w USA powstała siedziba Enshin Karate, które szybko zaczęło się rozpowszechniać na całym świecie.
Polskie sukcesy
W World Sabaki Challenge, światowym turnieju Enshin Karate, polscy zawodnicy biorą udział od 2006 roku. Mają na koncie już kilka spektakularnych sukcesów. Do największych należy zaliczyć wygraną Marcina Kozery w kategorii ciężkiej w 2009 roku oraz Łukasza Stankiewicza w 2013 roku w tej samej kategorii. Oprócz tego Polacy zdobyli dwa drugie miejsca w 2012 roku: Marcina Kozera w kategorii średniej oraz Łukasz Stankiewicz w kategorii ciężkiej. Nagrodę specjalną Sabaki Spirit otrzymał w roku 2006 Daniel Jankowski, a w roku 2011 Łukasz Stankiewicz.
Główne dojo Enshin Karate w Warszawie: Fitness Klub Tokio (budynek Carrefour), ul. Światowida 18
Kontakt: 507-863-482, 22 814-10-80, email: enshin@wp.pl, www.enshin.pl
kz