Edukacja plus wychowanie
28 września 2007
Na lekcję matematyki połowa klasy nie przyniosła zeszytów, ćwiczeń, książek, nic sobie z tego nie robiąc. Taką smutną wiadomość przekazała mi koleżanka radna, nauczycielka w jednym z bródnowskich gimnazjów.
Autor jest harcmistrzem, wychowawcą młodzieży, wiceprzewodniczącym rady dzielnicy Targówek |
Czy taka jest cała nasza młodzież na Targówku? Na szczęście nie. Jednak jeśli tendencja będzie się utrzy-mywać, zacznie źle to wpływać na innych uczniów. Bo po co się uczyć, gdy nauczyciele nie mogą wyegzekwo-wać od kolegów właściwych postaw i uchodzi im to bez konsekwencji? Tylko, że często tych postaw nie nauczo-no młodych ludzi w ich własnym domu. Szkoła staje się więc wychowawcą młodzieży, a nie tylko edukatorem, jednak nie zawsze sobie z tym radzi.
Patrząc na rankingi naszych szkół, mamy kłopot także z poziomem kształcenia. Nasza dzielnica nie wy-pada w nich najlepiej. Źródła tej sytuacji są różne, dla-tego władze dzielnicy postanowiły wymienić się doświad-czeniami z przodującym w rankingach Ursynowem.
Tematem zorganizowanej specjalnie konferencji jest wykorzystywanie wyników sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych do planowania pracy nauczyciela i podno-szenia jakości kształcenia. Ma ona dać naszym nauczycielom i dyrektorom szansę poznania, jak pracuje się w podobnym środowisku oraz wymianę doświadczeń w ramach naszej dzielnicy. Ogląd i porównanie placówek mieli już radni robiąc objazd wszystkich szkół i gimnazjów w dzielnicy. Konferencja umożliwi jednak władzom dokładniejsze poznanie problemu. O jej efektach napiszę w następnym felietonie.
Wychowanie i edukacja w szkole to nie wszystko. W wychowaniu młodego człowieka ważna jest także edukacja nieformalna, jaką jest wychowanie i praca w małych grupach młodzieżowych, gdzie starsi dają przykład młodszym koleżankom i kolegom. Taką metodę wymyślił dokładnie 100 lat temu lord Robert Baden-Powell tworząc ruch skautowy. Dziś w rocznicę tego wydarzenia na całym świecie w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego zrzeszonych jest ponad 16 milionów skautów i skautek. Założycielem i członkiem tego ruchu jest Związek Harcerstwa Polskiego. Wizją skautingu jest tworzenie lepszego świata poprzez kształcenie młodych ludzi, uczenie demokracji w praktyce, stanie na straży pokoju i ochrony środowiska naturalnego. Młodzi ludzie mają okazję nawiązywania przyjaźni, a przez to poczucie przynależności. Skauci - harcerze to także część społeczeństwa, którą często możemy spotkać na wielu uroczystościach, gdzie pełnią służbę na rzecz innych. Jednak wiele aktywności skautowych pozostaje nieznanych. W roku stulecia odbyło się wiele imprez skautowych, w których uczestniczyli także harcerze z naszej dzielnicy. Było w lipcu Światowe Jamboree Skautowe w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkało się 40 tysięcy skautów z całego świata i sierpniowy zlot ZHP w Kiel-cach (8 tysięcy skautów i harcerzy) oraz odnowienie przyrzeczenia harcerskie-go/skautowego 1 sierpnia br. Uczestniczą w tych wydarzeniach, albo wspierają swym udziałem wychowankowie ZHP, tacy jak Krzysztof Kolberger czy Artur Andrus. W ZHP także byli Szymon Majewski, Jolanta Kwaśniewska, Bronisław Komorowski, Tomasz Sianecki, Krzysztof Daukszewicz i inni.
Wrzesień to czas, kiedy rodzice poszukują różnego rodzaju zajęć pozalekcyj-nych dla swych pociech, aby rozwijały swe pasje i umiejętności.
Wielu rodziców pytało mnie, gdzie można zapisać dziecko do harcerstwa. Wys-tarczy zapytać o to w każdej szkole w naszej dzielnicy, wszelkich informacji udziela także Komenda Hufca ZHP Warszawa Praga Północ przy ulicy Blokowej 3, w po-niedziałki i środy od 18.30 do 21.00, osobiście lub telefonicznie 022 743-87-05.
Jędrzej Kunowski
jedrzej@kunowski.waw.pl