REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Echo roku mijającego

  18 grudnia 2009

Pod koniec roku zazwyczaj dokonuje się podsumowań, patrzy wstecz. Nie inaczej jest w "Echu". W ostatnim tegorocznym wydaniu przypominamy, czym zajmowaliśmy się podczas poprzednich dwunastu miesięcy.

REKLAMA

Styczeń

Anna Kalbarczyk i jej dzieci wbrew prawu, za to przy asyście policji, stracili wszys-tko: mieszkanie, ubrania, sprzęty domowe. Właściciel mieszkania wyrzucił ich na bruk, nie mając do tego prawa. Kobieta znalazła schronienie na Bemowie, nasi czytelnicy i urzędnicy pomagali jej urządzić się w nowym miejscu, a w sierpniu pani Anna otrzymała mieszkanie socjalne. Teraz sama pomaga osobom w podobnej sy-tuacji.

Na Lazurowej od Kocjana w stronę Górczewskiej od lat obiecywano mieszkań-com chodnik. Doczekali się w styczniu.

Luty

Ruszyła wieść o koncercie Madonny na Bemowie. Koncert odbył się 15 sierpnia i do tej daty toczyły się dysputy o terminie, moralności i religijności.

Zwężenie na Powstańców Śląskich przy Szczotkarskiej dalej spędza sen z oczu kierowcom. Chociaż teren, na którym Powstańców ma być poszerzona, nie należy już do państwa Gmurków, tylko do miasta, to przejąć go nie sposób. Gmurkowie udawali, że nie ma ich w domu. Drogowcy wszczęli procedurę egzekucyjną.

Stary budynek po filii szkoły przy ulicy Budy na Górcach od sześciu lat stoi pusty. Od lat dzielnica planuje zbudować tu nowe przedszkole. Samorząd Bemowa twierdzi, że brakuje jednego dokumentu, który uniemożliwia rozpoczęcie prac i za-rzucają staroście powiatu warszawskiego zachodniego opieszałość w prowadzeniu postępowania o zwrot nieruchomości byłym właścicielom. Starosta jest innego zda-nia - odbija piłeczkę i mówi, że z Bemowem współpracuje mu się znacznie gorzej niż z innymi dzielnicami.

Kup bilet

Marzec

Ciepłownia Wola na Jelonkach przy Połczyńskiej była kilka lat temu na liście dzie-sięciu największych trucicieli w Warszawie. Mieszkańcy twierdzą, że mimo moderni-zacji nadal panuje tu smród nie do wytrzymania. - Wszystkie nasze zakłady są w pełni zmodernizowane i podlegają stałej kontroli - zapewnia rzecznik prasowy Vattenfall Łukasz Zimnoch. A smród jednak jest...

Z powodu budowy trasy S8 od wielu miesięcy nie kursuje tramwaj nr 20. Ko-rzystając z okazji zabrano się za remont torów. Linia została zawieszona ze wzglę-du na budowę trasy Konotopa - Powązkowska. Według zapewnień inwestora ma być ona gotowa do 2010.

Piastów Śląskich zostaje wykreślona z tegorocznych inwestycji - poszła fama po dzielnicy. Urząd dementuje: - Według najnowszego WPI ulica zostanie poszerzo-na w tym roku. Teraz wiemy, że z tego nici.

REKLAMA

Kwiecień

Według danych służb mundurowych, Bemowo jest jedną z bezpieczniejszych dziel-nic Warszawy. Straż miejska twierdzi, że największym problemem jest brak miejsc parkingowych i wiążące się z tym liczne zgłoszenia o nieprawidłowym parkowaniu aut. Policjanci mówią krótko: plagą Bemowa są kradzieże.

Grunt, na którym stoi Galeria Handlowa Bemowo i Carrefour, jest przez właści-ciela dzierżawiony od dzielnicy. Rocznie za dzierżawę do kasy urzędu wpływa co prawda ok. 2,5 mln zł, ale gdyby samorząd sprzedał ten grunt, uzyskałby jednora-zowo kilkadziesiąt milionów. Po sprzedaniu kasa trafiłaby jednak do budżetu mias-ta, a z dzierżawy środki zyskuje dzielnica. I ma z czego opłacać m.in. rachunki za telefony komórkowe. Pod koniec roku wybuchnie afera, że Bemowo ma najwyższe rachunki w mieście.

Po wielomiesięcznych perturbacjach na Bemowie otwarto kolejną filię Poczty Polskiej. Mieści się na pierwszym piętrze Galerii Handlowej Bemowo (Carrefour). Można tu uiszczać opłaty, nadawać listy i paczki do 2 kg. Nie można jednak odeb-rać listu poleconego. W końcu to tylko filia, czyli wielka lipa.

REKLAMA

Maj

14 maja - ostateczny termin przejęcia nieruchomości Gmurków pod poszerzenie Powstańców Śląskich. Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami drogowcy szy-kują asystę policji. Gmurkowie - po dwudziestu latach blokowania inwestycji - część swojej nieruchomości oddali bez problemów. Można przystąpić do poszerzenia jez-dni.

Koniec roku podatkowego - kolejki do skarbomatu w ratuszu. Pod koniec kwie-tnia maszynę wspomagał pracownik skarbówki.

Mieszkańcy osiedli przy ul. Księcia Bolesława, Obrońców Tobruku i Osmańczy-ka liczyli, że na łączniku trasy pod nowo wznoszonym wiaduktem pojawią się jakieś przystanki komunikacji miejskiej. Przystanków nie będzie, bo na trasach ekspre-sowych komunikacji miejskiej się nie przewiduje.

Czerwiec

Budowa trasy S8 wymagała wycięcia dużej liczby drzew. Mieszkańcy obawiają się również, że będzie głośno - trasa przebiega wyżej niż zapowiadano. Ekspresówka miała przebiegać przez Bemowo w wykopie o głębokości od 3 do 6 metrów. Gene-ralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że w niektórych miejscach wykop jest płytszy niż planowano na początku. Fakt ten tłumaczy "warunkami tech-nicznymi". Dzielnica zapewnia, że zieleń powróci, drogowcy w zamian za płytszy wykop zobowiązali się do budowy kładki dla pieszych przy ulicy Siodlarskiej, wyż-szych o metr ekranów dźwiękochłonnych oraz postawienia specjalnych urządzeń pochłaniających hałas i wibracje z trasy.

Świeżo oddany do użytku wiadukt na ul. Księcia Janusza okazał się fuszerką. Zbudowany został łącznik dla samochodów pomiędzy Kołem a Bemowem, niestety nikt nie pomyślał o użytkownikach parku, o pieszych, o rowerzystach.

Do czerwca 2010 tuż obok Powstańców Śląskich za strażą pożarną powstanie przedszkole publiczne. Budynek opuszcza prokuratura i nieruchomość trafi w ręce dzielnicy. Po wyburzeniu powstanie tu przedszkole na 100 miejsc i dwa oddziały żłobkowe. Pomieszczenia dla maluchów zostaną zbudowane z prefabrykatów.

Lipiec

3 lipca wykonawca robót zamyka odcinek Powstańców Śląskich od Sterniczej do Połczyńskiej. Utrudnienia potrwają do połowy miesiąca. W niecałe dwa tygodnie powstanie brakująca droga przy słynnej bemowskiej zawalidrodze.

Kryzys. Miasto szuka oszczędności w dzielnicach. Co przytnie Bemowo? - Na najbliższe lata rezygnujemy z remontu parku Górczewska. Ponadto będziemy ciąć wydatki bieżące zarówno w ośrodku kultury, jak i ośrodku sportu. Oszczędzać za-częliśmy już z początkiem tego roku. Zlikwidowane zostały ryczałty na paliwo. Urzędnicy nie dostają dopłat do benzyny wlanej do prywatnych samochodów - informuje rzecznik ratusza Krzysztof Zygrzak.

Sierpień

Tymczasowe lodowisko na Bemowie miało zostać przekształcone w obiekt stały, który na zawsze wtopiłby się w krajobraz dzielnicy. Okazało się, że urzędnicy nie wzięli pod uwagę realnych możliwości. Pod ziemią tkwią przyłącza MPWiK i musi być do nich dostęp. Tak więc wrotkowiska nie będzie. Lodowisko - tylko sezonowo.

17 sierpnia ZTM rozpoczął zapowiadany remont pętli Stare Bemowo. Na pętli zostały wyremontowane perony przystankowe i miejsca postojowe dla autobusów. Prace trwały do połowy października.

Wrzesień

Opóźnienie z tramwajem linii 20. - Wykonawca trasy S8 poprosił o inne etapowanie inwestycji. W związku z tym prace przy torach tramwajowych potrwają dłużej niż to pierwotnie zakładano. Powrót dwudziestki nie nastąpi więc szybko. Najwcześniej w październiku 2010 roku - tłumaczy Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszaw-skich.

Po wrześniowych zmianach w komunikacji miejskiej znów rozpętało się piekło. Mieszkańcy nie są zadowoleni z obecnej sytuacji. Skarżą się m.in. mieszkańcy Je-lonek. - Linia 408 wróci, ale być może nie na całość dotychczasowej trasy. Na razie analizujemy sytuację na Jelonkach. W tym rejonie może wystarczyć komunikacja lokalna. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona - komentuje dyrektor ZTM Leszek Ruta.

Ulica Marynin jest świetną drogą dla mieszkańców do centrum handlowego Wo-la Park oraz przejazdem na Wolę dla rowerzystów. Ulicę przecina jednak linia kole-jowa. Jest modernizowana, a już za kilka miesięcy pojadą tędy niemal wszystkie pociągi przejeżdżające przez Warszawę. To oznacza likwidację przejazdu. Miesz-kańcy chcieliby, aby jedynie go ucywilizować. - Analizowaliśmy możliwość budowy tam przejazdu przez tory, ale jest to niestety niemożliwe - mówi Krzysztof Zygrzak z bemowskiego ratusza. - Wzdłuż linii kolejowej planowana jest przecież budowa trasy NS. Od pewnego czasu Bemowo walczy o budowę przystanku kolejowego na tej linii, chociaż ostatnio osłabienie gospodarcze postawiło tę inwestycję pod zna-kiem zapytania. Jeśli powstanie przystanek, będzie też przejście - dodaje Krzysztof Zygrzak.

Październik

Stary, zniszczony wiadukt na Powstańców Śląskich odszedł już w niepamięć. Za-miast niego stanęła druga, nieco wyższa, tymczasowa przeprawa, która posłuży do końca listopada. Docelowo kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy jezdni, zarówno w stronę Radiowej, jak i Górczewskiej. Cały wiadukt ma być gotowy w czerwcu 2010 roku.

Ulica Narwik na Bemowie jest podzielona na kilka odcinków. Mieszkańcy zwra-cają uwagę na zły stan jednego z nich, biegnącego od Lazurowej do granic miasta. - Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania projektu remontu ulicy. Chcemy ułożyć nową nawierzchnię oraz chodniki. Czekamy też na MPWiK, które ma w tym miejscu wybudować kanalizację. W wieloletnim planie inwestycyjnym jest wyraźny zapis mówiący o zakończeniu inwestycji w 2011 roku - mówi Łukasz Dębiński z be-mowskiego ratusza.

Opisywaliśmy także historię mieszkańców, którzy walczyli o place zabaw przy Kaliskiego i Apenińskiej. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa nie chciała jednak wziąć na siebie utrzymania placu, mimo iż urząd był gotowy na jego budowę. Dzieciom pozostaje kocyk na trawie.

Listopad

Wykonawca przedszkola przy ulicy Andriollego niszczy ciężarówkami całą okolicę - alarmują mieszkańcy bloków przy Widawskiej. Samochody ciężarowe i betoniarki dojeżdżające do budowy prawie całkowicie zniszczyły jedną z wysepek na poblis-kim rondzie Widawskiej i Księcia Bolesława. Zniszczone są trawniki i uliczki osied-lowe. Rzecznik dzielnicy uspokaja, że po zakończeniu prac wykonawca przywróci wszystko do poprzedniego stanu.

Glinianki Sznajdra to miejsce chętnie odwiedzane przez spacerowiczów i węd-karzy. Dzielnica zapowiada modernizację i rewitalizację tego terenu. - Jak to moż-liwe, że dzielnica chce remontować coś, co do niej nie należy? - pyta czytelniczka. - Urząd dzielnicy wykupił grunty od prywatnych właścicieli. Pozostała tylko jedna - działka, na której sprzedaż właściciel się nie zgodził. Wykupy zakończyły się w tym roku - informuje rzecznik dzielnicy Krzysztof Zygrzak. Rewitalizacja, a właściwie ucywilizowanie Glinianek Sznajdra planowane jest w całości na 2010 rok. Przewidy-wany koszt inwestycji to 1,1 mln zł.

Grudzień

Miasto podpisało z Tramwajami Warszawskimi umowę na budowę brakującego od-cinka torowiska wzdłuż Powstańców Śląskich od Radiowej do Górczewskiej. Tram-waje pojadą wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich m.in. wiaduktem, który zostanie wybudowany przy okazji realizacji trasy ekspresowej S8. Ulica Powstańców Śląs-kich zostanie przebudowana. Wyłoniony w przetargu wykonawca poszerzy jezdnię do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Środkiem będzie jeździł tramwaj. Ca-łość ma kosztować 50 mln zł. Prace ruszą jak najszybciej i potrwają rok. Wiemy także już na pewno, że w 2010 rozpoczną się prace nad poszerzeniem Górczew-skiej od pętli autobusowej do granic miasta.

Tak wyglądały łamy "Echa" w kończącym się roku. Co przyniesie nowy?

(wt)


Ten widok przeszedł do historii. Łezka się kręci w oku...

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break