REKLAMA

Legionowo

drogi »

 

Echa tragedii na obwodnicy: skrzyżowanie pod lupą

  25 listopada 2013

alt='Echa tragedii na obwodnicy: skrzyżowanie pod lupą'

Będą zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Jabłonnie. Miejsce, na którym dochodzi do śmiertelnych wypadków, jest właśnie pod lupą. W jaki sposób poprawić bezpieczeństwo na granicy Jabłonny i Warszawy?

REKLAMA

W lipcu ubiegłego roku na skrzyżowaniu Modlińskiej z Brzozową doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna osoba. W tym samym miejscu 17 października był kolejny dramat. 49-letni mieszkaniec Serocka skręcał w lewo z krajówki - w ul. Brzozową i zderzył się z BMW jadącym od strony Warszawy. Auto dachowało. Kierująca nim 24-letnia legionowianka, w zaawansowanej ciąży, zginęła na miejscu. Prokuratora ustaliła, że mieszkaniec Serocka wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

- Sprawca wyszedł z aresztu po usłyszeniu zarzutów spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym (art. 177, par. 2). Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Zastosowano wobec niego dozór policyjny - mówi Ireneusz Ważny z legionowskiej prokuratury i dodaje, że kierowcy grozi nawet osiem lat więzienia.

Po tej tragedii wszyscy zaczęli zastanawiać się, czy trzeba coś zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo u zbiegu Jabłonny i Warszawy. Przydatna byłaby tablica LED, z przyrządem pomiaru prędkości, informująca, że pojazd jedzie zbyt szybko - mówi Tomasz Kacprzak. Znany społecznik z Legionowa, Tomasz Kacprzak, dokładnie przeanalizował feralne miejsce i napisał do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podpowiadając możliwe rozwiązania.

- Być może wystarczyłoby naniesienie na tym odcinku - przed skrzyżowaniem, na którym dochodzi do wypadków i dodatkowo przed ostrym zakrętem już na samej obwodnicy w Jabłonnie (gdzie wskazane byłoby zainstalowanie odblaskowych lub podświetlanych znaków ostrzegających o zakręcie) - poziomych znaków drogowych, które sprawiają, że kierowca będzie miał wrażenie, iż jedzie dużo szybciej niż w rzeczywistości. Przydatna byłaby też np. tablica LED, z przyrządem pomiaru prędkości, informująca, że pojazd jedzie zbyt szybko - zastanawia się Tomasz Kacprzak i dodaje, że na pewno trzeba sprawdzić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu. - Może wystarczyłoby wydłużenie pomarańczowego światła o dwie, trzy sekundy, a byłoby dużo bezpieczniej - zastanawia się Kacprzak.

Po otrzymaniu pisma GDDKiA zdecydowała o wprowadzeniu dodatkowego oznakowania ograniczenia prędkości do 70 km/h.

- Po zakończeniu postępowania prowadzonego przez prokuraturę skrzyżowanie zostanie ponownie poddane analizie celem poprawy bezpieczeństwa - mówi Leszek Sekulski z kierownictwa GDDKiA.

Swoje pomysły ma również starostwo.

- Starosta zwróci się z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wykonanie audytu bezpieczeństwa dróg na terenie powiatu legionowskiego pod kątem infrastruktury drogowej i organizacji ruchu. W przypadku feralnego ronda na obwodnicy Jabłonny w grę wchodzi ewentualność zainstalowania barier energochłonnych, zastosowania ograniczeń prędkości na wybranych odcinkach oraz postawienia znaków ostrzegawczych "uwaga, wypadki" - mówi Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (22)

# Yello

26.11.2013 15:12

Warto również zobaczyć co dzieje się na krajowej 630 pomiędzy Jabłonną a Nowym Dworem Mazowieckim. Regularnie giną tam ludzie i zwierzęta, które wychodzą na jezdnię. Pomimo wielu wypadków nie zastosowano żadnych siatek ochronnych. Skrzyżowania na tej drodze są nie oświetlone, a żeby zwiększyć niebezpieczeństwo, zastosowano źle zamontowane wysepki, na które regularnie wpadają podróżujący, którzy nie znają dobrze tej trasy.
Czy można spodziewać się poprawy lub przebudowy tej beznadziejnej trasy (nomen-omen) w kierunku międzynarodowego portu lotniczego ?
W tamtym tygodniu doszło również do śmiertelnej kolizji na wysokości wyjazdu ze wsi Trzciany w gminie Jabłonna.

# szipaz

27.11.2013 08:33

Co tu pomogą znaki, ograniczenia i inne dodatki, skoro debili nie brakuje. Ci mordercy co zachrzaniają po pijaku i ci boscy szybcy i wściekli, na znaki nie patrzą, a często i na czerwone światło, jak w przytoczonej sprawie.

 Daro

27.11.2013 10:52

Dokładnie tak, żadne znaki, żadne ograniczenia nie pomogą kiedy z jednej strony jedno jedzie na czerwonym a drugie pruje 150 przy ograniczeniu do 60

REKLAMA

# set

27.11.2013 16:10

Daro napisał 27.11.2013 10:52
Dokładnie tak, żadne znaki, żadne ograniczenia nie pomogą kiedy z jednej strony jedno jedzie na czerwonym a drugie pruje 150 przy ograniczeniu do 60

100 km/h kolego do 100 km/h tablica koniec tereu zabudowanego jest od 800 metrów przed skrzyżowaniem

 Daro

29.11.2013 13:55

Z tego co wyczytałem to przez skrzyżowanie jedzie się właśnie 60 a 100 jest dopiero ZA skrzyżowaniem

# set

30.11.2013 09:16

ograniczenie do 60 km/h jest za skrzyżowaniem z ulicą przyrzecze i gdyby obszar się nie zmieniał ciągnęło by się to do następnego skrzyżowania. Jednak w między czasie występuje znak d-43 koniec obszaru zabudowanego a on wraz ze znakiem początek obszaru anuluje ograniczenia i nakazy narzucając swój kilometraż.... czyli jedno jezdniowa 90 km/h dwu pasowa dwu jezdniowa 100 km/h,
Gdyby tak nie było to wiele misiaczków każe w telewizji [uwaga pirat, drogówka] wielu chłopa bezpodstawnie, jest ograniczenie do 80 km/h zaraz tablica teren zabudowany i oni go haltują bo jedzie 90 km/h a wiec o 40 km/h za szybko....

REKLAMA

# Lutek

30.11.2013 12:34

#Yello napisał(a) 26.11.2013 15:12
Warto również zobaczyć co dzieje się na krajowej 630 pomiędzy Jabłonną a Nowym Dworem Mazowieckim...

Warto. W obszarach zabudowanych (na 630-tce m.in. w Jabłonnie i Skierdach ale nie tylko tam) oznaczonych odpowiednimi znakami mało kto jedzie z przepisowo obowiązującą prędkością 50 km/h. Często kierowcy przekraczają tę predkość o 30, 40 km/h co jest karygodne a policji jak nie ma tak nie ma.
Za to jak jakiś człowiek zostanie "potrącony" albo zabity to wtenczas podnosi się larum i jest o czym pisać i dyskutować.

# RAZR

01.12.2013 21:14

A przepraszam bardzo gdzie na 630 dochodzi do masowych potrąceń pieszych. Ta droga z idiotycznymi ograniczeniami prędkości aż prosi się o korektę oznakowania szczególnie w "terenie zabudowanym" gdzie te kilka budynków stoi w takim oddaleniu od drogi że nie stwarza to żadnego zagrożenia że ktoś nagle wybiegnie na ulicę tym bardziej że piesi nie chodzą obok drogi

# Lutek

02.12.2013 00:48

#RAZR napisał(a) 01.12.2013 21:14
A przepraszam bardzo gdzie na 630 dochodzi do ... potrąceń pieszych...
A proszę bardzo, tam gdzie kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
Vide repete powyżej z dnia 30.11.2013 z godz.12:34 .

REKLAMA

 Daro

05.12.2013 21:02

Bo najlepiej jest jak napisał jeden z internautów postawić znak teren zabudowany w miejscu gdzie zabudowań trzeba wypatrywać z lornetką a potem tylko ustawić się z suszarką i trzepać bo tu cytat "tam gdzie kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego."

# Lutek

06.12.2013 13:25

do "Daro":
(i innych o podobnym toku rozumowania)
Nie analizujcie po co w polu został ustawiony znak ograniczenia prędkości. Jesty taki znak ? Dostosujcie prędkość do wymogów.
Nie będziecie narzekać na suszarki itp. jeśli tylko o to was głowa boli.

# qooore

06.12.2013 16:29

#Lutek napisał(a) 06.12.2013 13:25
do "Daro":
(i innych o podobnym toku rozumowania)
Nie analizujcie po co w polu został ustawiony znak ograniczenia prędkości. Jesty taki znak ? Dostosujcie prędkość do wymogów.
Nie będziecie narzekać na suszarki itp. jeśli tylko o to was głowa boli.

Tylko tym różni się człowiek myślący od leminga że analizuje, i zastanawia na ch** tam taki znak? i to właśnie prowadzi do ogłupienia
gdy wjeżdżam 10 razy do obszaru zabudowanego który jest polem i krzakami to jak 11 raz wjadę w teren zabudowany przy szkole może skończyć się tragedią. bo jakiś imbecyl chciał 10 terenów dla kasy zrobić...
Policja zamiast suszyć w krzakach powinna udać się do zarządcy po kij tam taki znak. i wj**** mandat mendzie że nie wywiązuje się z obowiązków właściwie

REKLAMA

# Lutek

07.12.2013 01:53

#qooore napisał(a) 06.12.2013 16:29
...gdy wjeżdżam 10 razy do obszaru zabudowanego który jest polem i krzakami to jak 11 raz wjadę w teren zabudowany przy szkole może skończyć się tragedią...
Aby nie skończyło się tragedią dla ciebie i innych uzytkowników dlatego właśnie stosuj się do znaków i przepisów ruchu drogowego, włącz myślenie i wyobraźnię.

 Daro

07.12.2013 15:46

Szkoda naszego czasu, do takiego osobnika typu Lutek nigdy nie dotrze że nadmiar znaków, ograniczenia prędkości w szczerym polu powodują że kierowcy zmęczeni nadmiarem znaków przestają na nie reagować, a bezsensowne ograniczenia prędkości odnoszą zupełnie odwrotny skutek
No i jeszcze fotoradary ustawione nie tam gdzie jest niebezpiecznie a tam gdzie można łatwo wydoić kierowcę
No chyba że nasz forumowy stróż kodeksu drogowego ma interes w stawianiu coraz większej ilości znaków i fotoradarów
Zwykły kierowca widząc znak teren zabudowany w szczerym polu popuka się dobitnie w głowę

# Lutek

07.12.2013 17:52

#Daro:
Jego sprawa, ten zwykły kierowca pukający się w głowę i łamiący prawo o ruchu drogowym wchodzi w konflikt z prawem i naraża się w najkorzystniejszym przypadku na mandaty od policji.
Oprócz tego naraża życie innych uzytkowników drogi.

REKLAMA

# drajwer zawodowy

07.12.2013 18:17

Daro napisał 07.12.2013 15:46
..kierowcy zmęczeni nadmiarem znaków przestają na nie reagować...

Kierowca nie reagujący na znaki drogowe powinien pozbyć się prawa jazdy i przestac być kierowcą jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego.

 Daro

07.12.2013 19:34

Panie zawodowy drajwer oddaj zawczasu prawo jazdy zanim zrobisz komuś kzywdę. Kierowca może w natłoku naćkanych jeden za drugim znaków po prostu nie zauważyć tego istotnego.
Według specjalistów kierowca może poprawnie zinterpretować informacje z 5 znaków.
Natomiast są drogi gdzie stoi 16 znaków jeden za drugim a na jednym słupie jest 5 tabliczek.
Jeżeli ogarniasz to wszystko to tylko pogratulować

# set

07.12.2013 20:46

Daro napisał 07.12.2013 15:46
No i jeszcze fotoradary ustawione nie tam gdzie jest niebezpiecznie a tam gdzie można łatwo wydoić kierowcę

Dla mnie mogą stać co 1 kilometr, i egzekwować prawo ale prawo właściwe czyli w polu i w lesie 90 -100 km/h a nie jakieś 50 km/h bo zabudowany?? chyba dziuplami dzięciołów, a przechodzi kto? chyba bociany na wiosnę, znak tam tak potrzebny jak znak uwaga metro....
Jestem za surowym karaniem ale również i sprawdzeniem czy aby 50 km/h obowiązuje wszędzie tam gdzie to jest potrzebne... czy nie trzeba w kilku miejscach podnieść prędkość.

# drajwer zawodowy

07.12.2013 22:04

Daro napisał 07.12.2013 19:34
Kierowca może w natłoku naćkanych jeden za drugim znaków po prostu nie zauważyć tego istotnego.
Panie Daro, jedź uważnie stosując się do obowiązków wynikających z prawa o ruchu drogowym, wszystkie znaki i ich znaczenie wychwycisz bo wszystkie są istotne (a nie jeden z nich, który chcesz wyselekcjonować).
A propos rzekomego pola z oznaczeniem "obszar zabudowany" - pamiętaj, że w razie wypadku gdy poszkodowanym będzie człowiek, który wszedł na jezdnię szosy ale (z Twojej winy ponieważ) przekroczyłeś dozwoloną prędkość, policja i prokurator będą pytać czy widziałeś znak oznaczający obszar zabudowany i dlaczego nie dostosowałeś prędkości pojazdu do obowiązujących przepisów w obszarze zabudowanym.
I dla tych panów (lub pań) nie będzie istotne, że Twoja interpretacja jest różna od narzuconej przepisami ruchu drogowego.

 Daro

08.12.2013 09:41

Zanim napisałem tego posta sprawdziłem kilka artykułów, specjaliści, psycholodzy są zgodni co do jednego- nadmiar znaków drogowych wprowadza dezinformacje, kierowcy zmęczeni szpalerem znaków przestają na nie reagować bo po prostu jadąc koło szpaleru znaków nie są fizycznie w stanie ich zapamiętać i poprawnie zinterpretować
Takie są niestety wyniki badań robionych nie tylko w Polsce. Efektem tych badań jest także stwierdzenie że w krajach gdzie ograniczono ilość znaków drogowych skupiając się na tych najważniejszych i ustawiając je sensownie zmniejszyła się ilość wypadków
W Polsce znaki drogowe pełnią rolę dupochronów dla zarządców dróg
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA