Dziś 73. rocznica wybuchu powstania
19 kwietnia 2016
Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. w warszawskim getcie trwało powstanie, w którym zginęło 56 tys. osób.
Prąd płynie nielegalnie od prawie 30 lat
Mija już 29 lat od chwili, kiedy druty wysokiego napięcia zawisły nad Jelonkami wzdłuż ulicy Wincentego Pola. Podobno zostały zainstalowane nielegalnie.
Dziś na terenie tym przetrwały pojedyncze budynki, zaś kilkadziesiąt tysięcy osób mieszka i pracuje na gruzach getta.
Powstanie w getcie wybuchło, gdy naziści rozpoczęli akcję jego likwidacji, a na czele stanęli m.in. Mordechaj Anielewicz, Paweł Frenkel i Dawid Apfelbaum. Walki toczyły się głównie w śródmiejskiej części Muranowa. W nocy 7/8 maja, gdy powstanie już dogorywało, kilkudziesięciu pozostałych przy życiu żołnierzy (w tym m.in. Marek Edelman) zeszło do kanału na Nowym Mieście i wydostało się z getta na ulicy Prostej. Wydarzenie to upamiętnia pomnik odsłonięty w 2010 roku.
(dg)
.













































