Dziesięć lat pomnika Reagana w Warszawie
21 listopada 2021
W listopadzie 2011 roku krajobraz zabytkowej części miasta wzbogacił się pomnik 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
21 listopada minęło dokładnie dziesięć lat od oficjalnego odsłonięcia warszawskiego pomnika Ronalda Reagana (1911-2004). Rzeźba stojąca na rogu Alej Ujazdowskich i Matejki, naprzeciwko ambasady amerykańskiej, jest dziełem rzeźbiarza Władysława Dudka.
Dziesięć lat pomnika Reagana
Pomnik Reagana został odsłonięty przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę, który przypomniał podczas uroczystości, że bez 40.
Piętnaście lat pomnika Romana Dmowskiego
10 listopada 2006 roku krajobraz warszawskiego Śródmieścia wzbogacił się o okazałą rzeźbę, przedstawiającą jednego z ojców II Rzeczypospolitej.
prezydenta USA Polska, Europa i świat mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Nawiązał w ten sposób do amerykańskiego zwycięstwa w zimnej wojnie z ZSRR, którego skutkiem był upadek komunizmu i odzyskanie pełnej niepodległości przez państwa naszego regionu.
- Cieszę się, że nasza stolica wzbogaciła się dziś o miejsce, które upamiętnia postać symbolizującą amerykański wkład w naszą polską wolność. Wkład, o którym nigdy nie zapomnimy - napisał z okazji odsłonięcia pomnika ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. - Od dziś twarz prezydenta Stanów Zjednoczonych spoglądać będzie na współczesną Warszawę: przyjazną, otwartą, nowoczesną i przede wszystkim: wolną. Taką, o jaką przyjaciel Polaków Ronald Reagan zawsze zabiegał.
Warszawski pomnik prezydenta USA
Ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała po odsłonięciu pomnika, że stojąca na popularnej trasie weekendowych spacerów rzeźba przypomina męża stanu, którego postawa i polityka przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności.
W ubiegłym roku pomnik Reagana został zdewastowany: napisano na nim wulgaryzmy, napis "pro abo" i osiem gwiazdek, pod którymi kryło się hasło "j**** PiS". Umieszczone na cokole godło Stanów Zjednoczonych zostało przekreślone. Warszawski samorząd wyczyścił pomnik na koszt podatników. Policji nie udało się ująć sprawców dewastacji.
Inicjatorem powstania pomnika była Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii.
(dg)
.