REKLAMA

Wola

komunikacja

 

Dwupoziomowy węzeł przesiadkowy na Kole w 2018?

  10 października 2014

Dwupoziomowy węzeł przesiadkowy na Kole w 2018?

Powraca temat budowy stacji dla SKM-ki na granicy Woli i Bemowa. PKP Polskie Linie Kolejowe planują także węzeł przesiadkowy na Kole.

REKLAMA

Wola ma dwie linie kolejowe. W komunikacji miejskiej jedna z nich jest wykorzystywana bardzo słabo, druga wcale. - Przebudowa linii położonej bliżej centrum pozwoliłaby na przesiadkę przy stacji Koło do metra na stacji Młynów. Jest szansa, że będzie to możliwe już w 2018 roku. Obecnie wsiada i wysiada tam niewielu pasażerów. Powodem jest fatalny stan linii obwodowej, po której pociągi jadą bardzo wolno z Dworca Zachodniego w kierunku Dworca Warszawa Gdańska - uważa Maciej Dutkiewicz z Polskich Kolei Państwowych.

Po otwarciu za cztery lata stacji metra u zbiegu Górczewskiej i Trasy Prymasa Tysiąclecia powstałby dwupoziomowy węzeł kolejowy, umożliwiający przesiadkę w czterech kierunkach.

Remont trasy miałby rozpocząć się za trzy lata. Spowodowałoby to także przyspieszenie pociągów SKM i Kolei Mazowieckich jadących do Legionowa. Po tej linii, zgodnie z zamierzeniami, mają kursować składy remontowanej linii średnicowej pomiędzy dworcami: Zachodnim i Wschodnim.

- Spodziewamy się także, że linię obwodową uda się bardziej wykorzystać w ruchu regionalnym, a także wewnątrz miasta. Dzięki przebudowie torów przy Dworcu Zachodnim być może już na stałe wjeżdżałoby tu m.in. część pociągów z linii radomskiej - to zamierzenia PKP na najbliższe lata.

Nowe stacje dla SKM i KM

Wraca także koncepcja budowy nowych stacji na granicy Woli i Bemowa, o które zabiegali przede wszystkim mieszkańcy i samorząd tej drugiej dzielnicy. Pociągi miałyby zatrzymywać się przy Forcie Wola, Wola Parku i Powązkowskiej, dzięki czemu mieszkańcy nowych osiedli na dalekiej Woli i południowym Żoliborzu oraz klienci dwóch centrów handlowych zyskaliby świetną komunikację miejską a parking P+R przy Połczyńskiej wreszcie byłby wykorzystywany w stopniu uzasadniającym jego budowę. Skąd ten nagły przypływ weny projektowej u kolejarzy? Otóż nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie nastawiona na rozwój infrastruktury kolejowej a w Polsce jest ona wyjątkowo słaba. Jest na nim pół tysiąca miejsc dla samochodów, ale w dni powszechnie zazwyczaj zajętych jest tylko ok. 150 z nich.

Na stacjach będą zatrzymywać się pociągi podmiejskie z Sochaczewa, które dojeżdżałyby do Warszawy Gdańskiej. Być może nawet do Legionowa. Także tamtędy będzie można ominąć remontowaną trasę Zachodnia - Wschodnia.

Skąd ten nagły przypływ weny projektowej u kolejarzy? Otóż nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie nastawiona na rozwój infrastruktury kolejowej a w Polsce jest ona wyjątkowo słaba. Zęby na fundusze unijne ostrzą sobie już m.in. Kraków, który chce mieć metro i Szczecin, przymierzający się do szybkiej kolei miejskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe chcą też stworzyć alternatywę dla coraz bardziej zapełnionej linii średnicowej.

Stacje miałyby powstać już w roku 2018, ale czy tak się stanie pokaże czas. Druga linia metra ma teoretycznie zostać uruchomiona na Woli za cztery lata. To jednak wariant bardzo optymistyczny.

mac, DG

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# zjelonek

12.10.2014 22:42

Kolejarze mogą sobie projektować do woli niestety na Woli Ratusz nie przewidział wyjść ze stacji metra bezpośrednio na perony kolejowe , podobnie jak z Centrum na Śródmieście. Na Gdańskim jest lepiej , ale wtedy rządziła inna opcja. Aż jestem ciekaw jak to będzie na Stadionie.

# Warszawiak23

14.10.2014 13:35

ŚWIETNA DECYZJA!!!
Oby rok 2018 był naprawdę tym rokiem, gdzie będą krzyżować się druga linia metra z linią kolejową Warszawa Zachodnia - Warszawa Koło - Warszawa Gdańska - Legionowo. Dogodna przesiadka na Bemowo, do Centrum i do Dworca Kolejowego Warszawa Zachodnia. Oby jak najwięcej takich inwestycji zintegrowanych komunikacyjnie w dzielnicach Warszawy i żeby pasażerowie mieli oddane inwestycje do użytku równocześnie.
więcej na forum

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023