REKLAMA

Wola

różne »

 

Dekret Bieruta, czyli nowe ludzkie dramaty

  14 października 2014

alt='Dekret Bieruta, czyli nowe ludzkie dramaty'

Swój warsztat na Szarych Szeregów pan Wiesław prowadzi już 42 lata. Musi się jednak wynieść lub zapłacić 5 milionów złotych za grunt. Ziemię odzyskali bowiem spadkobiercy dawnych właścicieli. - Pracowałem uczciwie, miałem wszelkie pozwolenia. I zgodnie z prawem idę na bruk - mówi załamany.

REKLAMA

Przed wojną ziemią dysponowała żydowska rodzina Holtzów, która po wojnie straciła swoje prawa. Po latach roszczeń odzyskała je na nowo: do gruntów przy Szarych Szeregów od numeru 1 do 3 oraz do budynku mieszkalnego przy Karolkowej 9, zwanego w dwudziestoleciu międzywojennym "Perłą Woli". Mieszka tu obecnie 24 lokatorów, choć brakuje niektórych okien, a wokół biegają szczury. Warsztat samochodowy pana Wiesława stoi właśnie obok dawnej perełki tej okolicy.

Najem z ojca na syna

Teraz na Szarych Szeregów urzęduje już syn pana Wiesława, wcześniej na tym terenie pracował stryj, a jeszcze wcześniej dziadek. Cztery lata temu pan Wiesław dostał decyzję, że ma się wynieść, bo kończy się najem, a odnaleźli się prawowici właściciele terenu. Tę wiadomość przypłacił zdrowiem. Częściej niż na Szarych Szeregów przebywa na oddziale kardiochirurgii w Aninie.

- Warsztat przejąłem w 1972 roku od stryja, a więc to już 42 lata. Dostałem wtedy 20-letnią dzierżawę od miasta. Stryj postawił budynki, na wszystko oczywiście mieliśmy zgodę. W latach 90. bez problemu dzierżawę przedłużono. Cztery lata temu powiedziano mi, że to koniec. Kazano rozebrać budynki, do białego piasku, to dla mnie ogromny koszt, nie do udźwignięcia obecnie - mówi.

W urzędzie dzielnicy zrozumienia nie znalazł. Przepisy to przepisy. Pozwolenie na wynajmowanie skończyło się w czerwcu 2012 roku i od tej pory pan Wiesław płaci kary za bezumowne zajmowanie terenu - blisko 1 tys. zł miesięcznie.

- Przez te wszystkie lata nigdy nie zalegałem z żadnymi rachunkami. Mało jest takich warsztatów pokoleniowych jak mój. Urząd wytoczył mi sprawę, właśnie jest w sądzie. Lokatorzy z Karolkowej 9 w razie czego dostaną lokale zastępcze, a mnie po prostu się wyrzuca. Nie uzbieram już pieniędzy na nowy warsztat. Całe życie poświęciłem Woli. Kilkadziesiąt lat żyję z pracy rąk, ale takich pieniędzy nie odłożyłem - mówi.

Zapraszamy na zakupy

Teren wart miliony

Jak opowiada pan Wiesław, właściciele nie są oczywiście zainteresowani warsztatem. Chcą tylko terenu, bo będzie można go bardzo korzystnie sprzedać. To przecież prawie centrum, ledwie 1,5 km od Pałacu Kultury. Jest strzępkiem nerwów, ma wrażenie, że to miejsce codziennie oglądają wysłannicy deweloperów z różnych części kraju. - Ten ich mecenas powiedział nawet, że ich nie interesuje rozbiórka do białego piasku. Oni chcą po prostu terenu. A później rzucił, że mogą mi to sprzedać za pięć milionów. Powiedziałem mu, że ma naprawdę wysokie mniemanie o rzemiośle warszawskim. Jeśli pozbyłby się nas i lokatorów z Karolkowej, to może tę działkę sprzedać i za 60 milionów... Jak powiedziałem, sprawa jest w sądzie. Liczymy na to, że sąd okaże zrozumienie i serce - ma nadzieję pan Wiesław. Sprawę do sądu skierowały władze dzielnicy, domagając się nakazu opuszczenia terenu przez najemców. Pan Wiesław liczy, że jeżeli nie uda się mu zostać, to może chociaż nie on będzie musiał ponosić koszty rozbiórki.

Prawo jest za urzędem

Na to jednak nie ma co liczyć. Prawo nie stoi po stronie pana Wiesława.

- Zgodnie z księgą wieczystą właścicielem terenu jest m.st. Warszawa. Prowadzone jest postępowanie odnośnie zwrotu spadkobiercom gruntów przy Karolkowej 9 i Przyokopowej 25 stanowiących m.in. część dzierżawionego terenu. Z uwagi na bliskie zakończenie postępowania brak jest możliwości przedłużenia na kolejny okres umów dzierżawy na tym terenie. Poinformowaliśmy dzierżawców o przygotowaniu gruntu do wydania na rzecz byłych właścicieli bez poczynionych naniesień. Zgodnie z artykułem 705 Kodeksu Cywilnego dzierżawca po zakończeniu okresu umowy jest zobowiązany zwrócić teren w stanie uporządkowanym. Takie postanowienia zabezpieczają miasto przed wystąpieniem byłych dzierżawców o zwrot nakładów poniesionych na gruncie m.st. Warszawy. Niezastosowanie się grozi postępowaniem sądowym, niepotrzebnie generując koszty - wyjaśnia Barbara Stąpor, naczelniczka delegatury Biura Gospodarki Nieruchomościami dla dzielnicy Wola.

mac

 

Komentarze (11)

# gość

14.10.2014 20:26

Półtora kilometra od centrum a wygląda jak zaniedbane przedmieście.Niestety idą zmiany i ktoś chce na tym zarobić.Większe firmy w tamtej okolicy padły.Takie mamy czasy kiedyś zabierali teraz oddają a czyjaś krzywda,,,kogo to teraz obchodzi.

# oburzy

15.10.2014 13:06

dlaczego ten Pan ma płacić za rozbiórkę? niech żyd płac

# Taltos2

15.10.2014 15:06

Za rozbiórkę płaci ten, który obiekt wybudował i przez lata na nim zarabiał. Przypominam, ze p. Wiesław ten teren TYLKO dzierżawił, więc musiał liczyć się z faktem, że kiedyś go będzie musiał opuścić. I akurat zwrot nie ma tu nic do rzeczy, gdyby teren należał cały czas do miasta, też po wygaśnięciu umowy dzierżawy p. Wiesław byłby zobowiązany zwrócić go w stanie pierwotnym...

REKLAMA

# eRDe

17.10.2014 19:21

Co by nie mówić to szkoda warsztatów z Szarych Szeregów. Może nie wyglądają jak z obrazka, ale w większości jest tam porządne rzemiosło.

# emka

18.10.2014 22:04

Jak Żydki chcą ziemi w Polsce to niech dadzą w zamian ziemie w Izraelu! Wara od Polskiej ziemi. Gdzie ja żyję?! Żeby Polak Polaka kopał, bo Żyd tak chce... Wstyd!

# strefakomputerow

20.10.2014 21:22

#eRDe - porządne rzemiosło? Stary, przejechałem się na obu warsztatach jak tam byłem. Omijać z daleka lakiernika Omieciński K. - naciągacz i na mechanika ADCAR - wymiana tarcz i klocków konieczna - inny warsztat powiedział że mnie naciągali, przejechałem jeszcze 30 tys. Pozdrawiam. PS: Powinni tam nakręcić kolejny odcinek "Będzie Pan zadowolony". A co do artykułu: Przykre, ale to Polska właśnie. Prawo nie jest za człowiekiem. Liczy się kasa.

REKLAMA

# strefakomputerow

20.10.2014 21:22

@eRDe - porządne rzemiosło? Stary, przejechałem się na obu warsztatach jak tam byłem. Omijać z daleka lakiernika Omieciński K. - naciągacz i na mechanika ADCAR - wymiana tarcz i klocków konieczna - inny warsztat powiedział że mnie naciągali, przejechałem jeszcze 30 tys. Pozdrawiam. PS: Powinni tam nakręcić kolejny odcinek "Będzie Pan zadowolony". A co do artykułu: Przykre, ale to Polska właśnie. Prawo nie jest za człowiekiem. Liczy się kasa.

# strefakomputerow

20.10.2014 21:22

eRDe - porządne rzemiosło? Stary, przejechałem się na obu warsztatach jak tam byłem. Omijać z daleka lakiernika Omieciński K. - naciągacz i na mechanika ADCAR - wymiana tarcz i klocków konieczna - inny warsztat powiedział że mnie naciągali, przejechałem jeszcze 30 tys. Pozdrawiam. PS: Powinni tam nakręcić kolejny odcinek "Będzie Pan zadowolony". A co do artykułu: Przykre, ale to Polska właśnie. Prawo nie jest za człowiekiem. Liczy się kasa.

# warszawianka

25.10.2014 18:20

No niestety, jest w mieście bardzo wielu ukrytych Żydów i zawsze w każdej sprawie warszawiak przegrywa. Coraz więcej się słyszy, że spadkobiercy sprzedają domy developerom, a oni już nie mają litości. Tak podnoszą czynsze, że trzeba się wyprowadzać.

REKLAMA

# oss

28.08.2015 14:03

znaczy ze mozna Zydowi odebrac a Polakowi dac w prezencie to za co Zyd kiedys zaplacil ?? Problem w tym ze ten Zyd to byl tak samo Polak jak Polakiem jest ten dzielny , polski rzemieslnik . Pan Wieslaw zlekcewazyl totalnie fakt uzytkowania terenu , ktory zostal komus skonfiskowany . Innymi slowy Pan Wieslaw oraz paru innych dyskutantow tutaj domagaja sie krzywdzenia juz pokrzywdzonych .

# Patriota

21.12.2015 16:54

Gmina,mieszkańców "Perły Woli"też chce wyd...ć!!!Co mamy robić,skoro dostaliśmy od gminy mieszkanie 30lat temu,a teraz oddali nas "spadkobiercom" i mają wszystkich lokatorów w d..?Czy urząd nie powinien nam pomóc?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy