REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Dwa piętra robią różnicę. "Nie chcemy molocha"
REKLAMA

źródło: materiały inwestora


REKLAMA

Dwa piętra robią różnicę. "Nie chcemy molocha"

Ma mieć tylko pięć pięter, ale w porównaniu do sąsiedniej zabudowy będzie dużym budynkiem. Rozpoczął się protest przeciwko nowej inwestycji przy Żeromskiego.

REKLAMA

Powstałe w latach 50. Bielany I były pierwszym tak dużym osiedlem w tej części Warszawy. Reprezentujące skromną odmianę socrealizmu trzypiętrowe kamienice stanęły w al. Zjednoczenia, przy Żeromskiego, Kasprowicza i Przybyszewskiego. Dziś wszystkie znajdują się w gminnej ewidencji zabytków, podobnie jak sam układ przestrzenny Starych Bielan, powstający przez kilka dekad przed i po II wojnie światowej. Na skraju zabytkowej strefy, na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego, przez wiele lat stały niskiej jakości pawilony. Firma Matexi zamierza zastąpić je pięciopiętrowym budynkiem ze 123 mieszkaniami, pięcioma lokalami usługowymi i parkingiem podziemnym na 152 samochody.


REKLAMA

"Sprzeciw wobec molocha"

Pod takim hasłem aktywiści Razem dla Bielan zbierają podpisy pod petycją do naczelnej architekt miasta Marlenny Happach. Apelują, by nie wydawać pozwolenia na zabudowę narożnika Żeromskiego i Perzyńskiego do momentu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Do tej pory petycję poparło prawie 300 osób.

Pięciopiętrowy budynek w wielu miejscach Warszawy "zginąłby w tłumie", ale na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego, pośród niskiej zabudowy, wzbudza jednak duże kontrowersje. - Deweloper chce wybudować przy Żeromskiego 17, na terenie m.in. dawnej poczty budynek, który swoją kubaturą znacznie wykracza poza ramy "dobrego sąsiedztwa" - piszą. - Jeżeli budynek powstanie w formie proponowanej obecnie przez inwestora, to będzie zaburzał kompozycję przestrzenną osiedla i naruszał spójność obszaru będącego dobrem kultury współczesnej.


REKLAMA

Plan "w drodze"

To kolejny na Bielanach spór, którego można byłoby uniknąć, gdyby dzielnica była objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Należący do Matexi teren znajduje się w obrębie planu Słodowca, prace nad którym rozpoczęły się w 2014 roku. Działka na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego została opisana w projekcie w taki oto sposób:

- Teren dawnej zabudowy usługowo-przemysłowo-rzemieślniczej, obecnie w trakcie przekształceń. Projekt planu przewiduje zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami. Ustalono realizację usług na dwóch pierwszych kondygnacjach budynków mieszkalnych. Maksymalną wysokość zabudowy ustalono na 20 metrów. Elewacje nowo powstałych budynków od strony Perzyńskiego i Żeromskiego wymagają szczególnego opracowania.


REKLAMA

Pasuje czy nie?

- Koncepcja zabudowy odznacza się nowoczesną, ponadczasową bryłą doskonale korespondującą z istniejącą, okoliczną architekturą - czytamy w folderze Matexi. - W zamyśle powstający budynek ma być symbolem ewolucji i rozwoju Bielan.

Jeśli wierzyć wizualizacji, w miejscu pawilonów powstanie budynek o standardzie wyższym, niż warszawska średnia, a jego elewacje rzeczywiście będą "szczególnie opracowane". Prezentowane grafiki zawsze mają jednak charakter poglądowy. Podstawową kwestią, jaką poruszają aktywiści, jest wysokość planowanej zabudowy. Pięciopiętrowy budynek w wielu miejscach Warszawy "zginąłby w tłumie", ale na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego, pośród niskiej zabudowy, wzbudza duże kontrowersje. Czy słusznie? Zapraszamy do dyskusji.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany
29.04.2018 11:44 #TomekW
Psują Bielany dlatego należy poważnie zastanowić się podczas najblizszych wyborów samorządowych czy dalej tolerować to co wyprawia PO na Bielanach...alternatywa kiepska ale chyba większość ma juz dosc dotychczasowych samorządowców z Bielan..ja już mam dość i chyba bede glosowal za przewietrzeniem bielanskiego ratusza..Zeromskiego powinna pozostac w takim ukladzie urbanistycznym w jakim byla budowana...dopuszczenie do wyzszej zabudowy na Zeromskiego spowoduje ze za chwile kazda kolejna dzialka będzie zabudowywana wyzszymi budynkami niepasujacymi architektonicznie
30.04.2018 09:50 #urodzony Tu
Bielanami to rządzi wice Burmistrz z SLD, a ten z PO z tego co wiem to tylko jeździ po świecie.
Prawie we wszystkich dzielnicach jest tak samo, plomby, zabudowywanie parków, terenów zielonych wszędzie wchodzi deweloperka. Potem nie ma gdzie samochodu postawić bo budynki budowane od chodnika do chodnika, bez trawy dla psa i boiska dla dzieci.
To nie dawni mieszkańcy mają być zadowoleni, tylko deweloper z burmistrzem. Ten drugi zyskuje niezorientowanych wyborców. Ten pan co nie chce głosować już na PO chyba nie zdaje sobie sprawy że tych nowych 150- 200 lub 300 mieszkańców w większości zagłosuje na burmistrza obecnego. Teraz obudził się z ręką nie powiem gdzie, ale już jest po faworkach jak to mówią. Trzeba było się zastanawiać na kogo głosował 4 lata temu. Wszyscy już i tak zarobili i dalej będą zarabiać. Budynek i tak powstanie, a on i tych 300 protestujących będzie mogło sobie najwyżej płot do około swojego budynku postawić.
30.04.2018 10:12 #Durdymał
To jest taka zabawa, niestety naszym kosztem, w dobrego i złego glinę. PO rządzi w mieście i na Bielanach 12 lat. Mogli te plany uchwalić już co najmniej dwa razy, ale zamiast tego przedstawiciele tej partii w dzielnicy mówią że nic nie mogą bo to decyzje w mitycznym mieście, tak jak gdyby to miasto i te decyzje to nie było to samo PO. Podobnie sprawa wygląda z tym Razem dla Bielan bo Pietruczuk te 12 lat rządzi razem z nimi. Jakoś mu to dotychczas nie przeszkadzało? Idą wybory to się postanowiło zrobić szum z podpisami żeby pokazać jacy to oni są pracowici, ale wystarczy zadać proste pytanie sprawdzające: gdzie byli jak zabudowywali Duracza czy Słodowiec? Niech pokażą takie same listy podpisów ale w tamtych sprawach. Aaa, nie mają? No tak, bo wtedy to nie było wyborów.
30.04.2018 13:10 #sandacz
Wiceburmistrz pochodzi z dalekiej wsi województwa łódzkiego...co on wie o Warszawie.
30.04.2018 14:12 #Do snadacza
#sandacz napisał(a) 30.04.2018 13:10

Wiceburmistrz pochodzi z dalekiej wsi województwa łódzkiego...co on wie o Warszawie.
A Ty pochodzisz od małpy! Co Ty więc wiesz o ludziach?
REKLAMA
30.04.2018 19:21 #sandacz
To żeś yebnął ciętą ripostą ...
01.05.2018 00:16 eRDe
#sandacz napisał(a) 30.04.2018 19:21

To żeś yebnął ciętą ripostą ...
Mistrz ciętej riposty:)
(i obrońca naszego drogiego wiceburmistrza przy okazji)
01.05.2018 17:01 #Do eRDe
eRDe napisał 01.05.2018 00:16

(i obrońca naszego drogiego wiceburmistrza przy okazji)
prosty jesteś jak cep. Skoro mam w d. skąd ktoś pochodzi, to muszę być jego obrońcą. Taka twoja cepia logika.
01.05.2018 17:04 #Do sandacz
#sandacz napisał(a) 30.04.2018 19:21

To żeś yebnął ciętą ripostą ...
bułka z masłem. I cieszę się, że zabolało. Miało.
01.05.2018 22:42 eRDe
#Do eRDe napisał(a) 01.05.2018 17:01

prosty jesteś jak cep. Skoro mam w d. skąd ktoś pochodzi, to muszę być jego obrońcą. Taka twoja cepia logika.
Gratuluję kultury i merytorycznej wypowiedzi. Masz coś jeszcze konstruktywnego do powiedzenia?
REKLAMA
02.05.2018 11:38 #48 i 8
Dzień dobry pieniaczom. Na miejscu redakcji zlikwidowałbym forum, ponieważ panuje w nim chamstwo, prymityw, że o obarczaniu niesprawdzonymi zarzutami, zniesławianiu osób publicznych nie wspomnę, co jest karalne z mocy przepisów K.C. oraz K.K. Poza tym przydałby się bystry moderator, który banował by dyżurnych awanturników, którzy plują jadem na wszystko od lat. Mocno niefajnie to jest.
02.05.2018 15:46 #...
#48 i 8 napisał(a) 02.05.2018 11:38

Dzień dobry pieniaczom. Na miejscu redakcji zlikwidowałbym forum, ponieważ panuje w nim chamstwo, prymityw, że o obarczaniu niesprawdzonymi zarzutami, zniesławianiu osób publicznych nie wspomnę, co jest karalne z mocy przepisów K.C. oraz K.K. Poza tym przydałby się bystry moderator, który banował by dyżurnych awanturników, którzy plują jadem na wszystko od lat. Mocno niefajnie to jest.
Zluzuj poślady
07.05.2018 10:39 #siwyzeStaffa
Znowu grupka "aktywistów" pana Pietruczuka i jego lewicowcy aktywują się BYLE POKRZYCZEĆ. Nie dajcie się ludzie wkręcić - to polityka przegranego byłego komunisty, który angażuje nieświadomych mieszkańców w wyimaginowane problemy a "petycje" powinien zanieść sam sobie, bo to przecież on odpowiada za ten bajzel od kilkunastu lat. Inna sprawa, że moim zdaniem budynek bardzo pasuje do okolicy. DOŚĆ ŻYCIA w zapyziałej dzielnicy, żyjącej latami sześćdziesiątymi. Niech idzie młodość, bo inaczej zgnijemy ze starości. Według "aktywistów" to nic nie robić, nic tylko dymić żeby się przypadkiem nic nie działo. Szkoda,, że nie protestowali jak zniszczyli zieleń pod parking obok Młocin na którym parkuje cały Tarchomin.
09.05.2018 14:53 #Jagoda
Prawda jest taka, że mogło być jeszcze gorzej. Nie ma planów zagospodarowania, to budują jak chcą, co chcą i gdzie chcą. Bemowo to teraz jedna z tych dzielnic, gdzie dużo się dzieje. Planowane 2 stacje metra, nowe lokale, osiedla itd. powodują, że buduje się tutaj coraz więcej osiedli. Jest popyt, jest podaż. Prosty przykład, na Powstańców Śląskich budowane jest nowe osiedle Bliskie Bemowo. Cena mieszkania zaczyna się od ok. 7700 zł za metr kwadratowy lokalu. Z I etapu wyprzedały się prawie wszystkie lokale i zostało już tylko 10. Pierwsi mieszkańcy pojawią się jeszcze w tym roku. Drugi etap będzie gotowy dopiero za jakiś czas, a już teraz mają sprzedane 60%. Wszystko podawane jest na stronie z aktualnościami bliskiebemowo.com , więc łatwo sobie sprawdzić jak teraz się buduje nowe osiedla.
15.12.2019 20:16 #Słodowiec
no właśnie Pietruczuk przystał do ekipy i współrządzą, postanowili zasiedlić swoimi elektorami i to zrobią, chyba ze powstanie nowe zrzeszenie mieszkańców i postawi weto temu procederowi, bo stowarzyszenie Pietruczuka olewa oddolne inicjatywy mieszkańców, było spotkanie w tej sprawie, byli zaproszeni, ale nikt nie przyszedł, taki to reprezentant społeczeństwa, ale nie damy się, zrobimy wszystko by się bronić.
REKLAMA
28.12.2019 18:01 #vvv
Fajna inwestycja. Marudy teraz narzekają, a potem się będą cieszyć, jak ich ten budynek zasłoni od hałasu na Żeromskiego.
22.01.2020 15:08 #RDF
tak, tak, wszystko co nowe oprotestować, najlepiej nic nowego nie budować, mieszkać w starych blokach bez wind, a deweloperów wygonić poza granice miasta żeby na polach budowali, a ludzie godzinami do pracy dojeżdżali
08.09.2020 06:58 #morswin
wczoraj ruszyła sprzedaż Żeromskiego 17 A w przyszłym tygodniu budowa. Wreszcie się zacznie dziać.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Nowości do -45%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA