REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Domy i szkoła zamiast bunkrów. "Piękny teren, trudne zadanie"

źródło: YouTube / UGStareBabice


REKLAMA

Domy i szkoła zamiast bunkrów. "Piękny teren, trudne zadanie"

Właściciel dawnego poligonu ma nowy pomysł na inwestycję. Na 10% terenu miałaby powstać zabudowa, pozostała część ma zostać przeznaczona na rekreację.

REKLAMA
Nowe kino dla Bemowa. "Nie zabraknie sklepów i restauracji"
Nowe kino dla Bemowa. "Nie zabraknie sklepów i restauracji" Wiemy coraz więcej na temat tajemniczej inwestycji, planowanej tuż obok nowych bloków.
czytaj

Mowa o powojskowej działce znajdującej się w pobliżu rezerwatu Łosiowe Błota, na terenie gminy Stare Babice. Została sprywatyzowana w 2004 roku, jednak spacerowicze i rowerzyści z Bemowa przez kilkanaście lat traktowali ją jak swoją. Właściciel od lat usiłuje uzyskać zgodę na zabudowę części terenu, ale jego starania są wstrzymywane przez babicki samorząd. Przeciwne inwestycji są także dyrekcje Kampinoskiego Parku Narodowego i Lasów Miejskich.


Domy i edukacja

10 października właściciel terenu Marian Okręglicki przedstawił radnym gminy nowy pomysł na inwestycję. Na powierzchni dwóch hektarów miałoby powstać 11 piętrowych domów (w każdym po dwa mieszkania) oraz podstawówka i przedszkole, dostępne także dla osób spoza osiedla. Znalazłoby się tam miejsce dla ośmiu klas I-VIII. Wszystkie budynki zostałyby posadowione na płycie, by nie wpłynąć na poziom wód gruntowych. Pozostałe 18 hektarów zostałoby przeznaczone na cele rekreacyjne i było w pełni dostępne dla mieszkańców Bemowa i Starych Babic. Nie zostałoby wycięte żadne drzewo.

- To piękny teren i trudne zadanie - mówił architekt Maciej Beczak, przygotowujący koncepcję zabudowy na zlecenie inwestora. - Teren jest każdego dnia użytkowany, spotkaliśmy tam spacerowiczów i rowerzystów. Przyświecała nam idea osiedla na wzór skandynawskiego, gdzie nie musimy wjeżdżać samochodem do dużego pokoju, promujemy aktywność ruchową.


Co teraz?

Radni Starych Babic dyskutowali nad projektem prawie cztery godziny. W najbliższych miesiącach rada gminy ma zdecydować, czy wpisać inwestycję do planu zagospodarowania Starych Babic. Wójt Sławomir Sumka uważa, że optymalnym rozwiązaniem byłoby odkupienie działki po poligonie i zalesienie jej. Gminy na to nie stać, więc sprawą musiałby zająć się rząd.

Sprawa zabudowy dawnego poligonu toczy się od lat. Sporny teren przestał być wykorzystywany przez wojsko w latach 90., 15 lat temu został sprywatyzowany przez Agencję Mienia Wojskowego. W 2017 roku właściciel chciał zbudować tam klinikę ortopedyczną i dostał zgodę marszałka województwa mazowieckiego, ale inwestycja została zablokowana przez babicki samorząd. Warszawscy aktywiści protestowali wówczas m.in. przeciwko lądowisku dla śmigłowców, którego w ogóle nie było w projekcie, oraz małej stadninie koni, mającej służyć hipoterapii. Rok później, gdy weszła w życie specustawa mieszkaniowa, rozpoczęły się starania o budowę domów. Głównym argumentem przeciwko inwestycji jest bliskość rezerwatów Kalinowa Łąka i Łosiowe Błota.

- Gdyby nie można było w otulinie rezerwatu wybudować wspomnianych elementów, nie istniałoby lotnisko Bemowo, Izabelin, Hornówek, Truskaw i Lipków - powiedział Marian Okręglicki. - Nie mówmy, że wszyscy są przeciwko tej inwestycji. Zebraliśmy 160 podpisów osób, które podały nazwisko i adres zaświadczając, że popierają pomysł. Hejt w internecie to nie jest opinia wszystkich mieszkańców.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Domy i szkoła zamiast bunkrów. "Piękny teren, trudne zadanie"

źródło: YouTube / UGStareBabice


Domy i szkoła zamiast bunkrów. "Piękny teren, trudne zadanie"

źródło: YouTube / UGStareBabice


Domy i szkoła zamiast bunkrów. "Piękny teren, trudne zadanie"

źródło: YouTube / UGStareBabice15.10.2019 16:55 #Zielony
Jeżeli powstanie jakakolwiek zabudowa, wyrosną tam kolejne budynki az do zabudowy całego terenu. Jest to praktycznie środek rezerwatu. Bardzo dobrze że nie pozwala sie tam budować. Łakomy kasek dla developerki, zapewne z prywatna szkoła i prywatnym zapleczem. Warszawa niedługo nie bedzie miała czym oddychac.
15.10.2019 17:24 #lideksynubeka
Kompletnie nie przejmowałbym się tym,że Warszawa nie ma czym oddychać. Warszawa nie ma też oczyszczalni ścieków,Warszawa zatruła pół dorzecza Wisły i co ? I nic. Więc niech peiprzeni obrońcy klimatu się w .....pocałują.
Prywatna szkoła? Bardzo dobry pomysł. Szkoły publiczne w okolicy nie powstają,bo pańszczyźniane platformerskie chłopstwo musi żyć w ciemnocie,więc szkoły są zbędne. A kto z rodziców ma trochę oleju w głowie,zapisze dziecko do prywatnej. Reszta wyp.........
15.10.2019 19:29 #MacKac
Przeczytaj sam siebie, skoro już mowa o Ciemnocie, nawet wysławianie sprawia Ci problem. O szkoły się nie martw. Las jest lasem i powinien zostać lasem, bloków jest już wystarczająco, znam takie które stoją puste. Jedynie według mnie o co chodzi to pewnie o kasę. Teren zapewne kupiony tanio jako teren leśny, a teraz procesuje się na budowlany.
15.10.2019 19:39 #aleocochodzi
synek, głupoty piszesz i tyle. w odległości jednego kilometra od działki 180 są 2 szkoły. prywatna (edu lab) i publiczna. jak zwiększymy promień do 3 km to mamy dodatkowo 3 przedszkola: dwa prywatne (Tęcza i Zaczarowany ołówek), jedno publiczne i jedną szkołę prywatną (Big ben). może na Bemowie to by było za mało, ale w Starych Babicach wystarczy!

a deweloper obieca naiwniakom wszystko. czego już w tych obiecankach nie było - klinika, stadnina, szkoła, sala dla militarystów. przewiduję że na następnej wizualizacji będzie pewnie szpital onkologiczny dla "dzieciaczków", żeby zmiękczyć serca "frajerów"...

tymczasem sprawa jest prosta. chodzi o to, że deweloper kupił tanio działkę z przeznaczeniem na zalesienie, a teraz kombinuje i próbuje wymusić na gminie korzystną dla siebie decyzję. sprzeczną z PMZ. nie z nami te numery!!!
15.10.2019 22:48 #krasnalogggg
komisja do zbadania w jaki sposób doszło do sprzedaży w tak niskiej cenie!!!!!
Zakaz jakiejkolwiek zabudowy na tym terenie!!!!!
REKLAMA

16.10.2019 07:57 #lideksynubeka
@MacKac,ocochodzi

Cieszę się,że zgadzacie sie ze mną. Szkoły oczywiście są,prywatne i w Babicach,a nie w Warszawie. Jak rozumiem,wszyscy rodzice będą pracować w Babicach a nie w Warszawie i zawozić dzieci do szkoły w Babicach,a nie w Warszawie. Jest taka publiczna szkoła na Thommego,w Warszawie,w której gross uczniów,to uczniowie z podwarszawkich miejscowości. Mieszkańcy Boernerowa wprost uwielbiają rodziców odwożących dzieci do tej szkoły,gdyż mają zablokowane wszystkie ulice u siebie przez samochody przyjezdnych.
@MacKac;robimy deal;ja się nie martwię o szkoły,zgodnie z twoim zaleceniem,ty się nie martwisz o klimat? Pasuje?
@ocochodzi;mało to naiwniaków co wybory łyka obietnice;popatrz na Łódź;wybrali sobie w niedzielę 40tys głosów v-ce prezydenta miasta z SLD na posła,to ten we wtorek,w ostanim dniu urzędowania podniósł opłatę za wywóz śmieci z 13 na 24 zł. Można-można. To co,działki leśnej nie zamieniu się w budowlaną? Przecież przekwalifikuje ją ukochana przez frajerów platfonsiacka władza. A frajerzy sobie popiszą po forach. Po przekwalifikowaniu będzie to pisanie passe,bo przecież leming nie moze krytykować jedynie słusznej partii
16.10.2019 11:33 #Zielony
Interes życia- 20 hektarów za ponad 900 tysięcy złoty w lesie na granicy z Warszawą. Wszystkie chwyty dozwolne( jabłuszka na piknik w Klaudynie, kostki słomy i dmuchana orka), ściemnianie o skandynawskimosiedlu i budynakach pasywnych. Na całe szczęście Stare Babice wybrały mądrego wójta, który zdaję sobie sprawę z protestów spoełcznych przeciwko tej inwestycji. A radna Pamięta , niech zampamięta , że to jej pierwsza i ostania kadencja.
16.10.2019 13:23 #Marek Lech
Domy stojące w lesie będą musiały, ze względów bezpieczeństwa, być ogrodzone. Na rysunku jest to przedstawione jako ogrodzenie z krzaczków, wygląda to ładnie, ale z całą pewnością będzie to ogrodzenie solidne. Ogrodzone zostaną też z całą pewnością miejsca parkingowe. Tak więc w środku lasu będziemy mieli teren niedostępny. Oczywiście lokatorzy będą musieli dojeżdżać do domów. Podobnie MPO, służby, no i oczywiście rodzice dzieci ze szkoły i przedszkola. Czyli całkiem duży ruch samochodowy tuż obok rezerwatów.
Jestem przeciw.
16.10.2019 13:56 #Rosół
Nie wolno nam dopuscić do zabudowy tego terenu!
Brawo dla p.Sumki !
16.10.2019 14:24 #Rosó%u014
Zakaz zabudowy tego terenu!!
Trzeba wspieraćWójta Babic!
REKLAMA
16.10.2019 14:59 #Bemowianka
Pan właściciel nadal kombinuje. Czego tu nie miało być,,,, a cały czas chodzi o to, żeby zabudować i zgarnąć kasę. A teren jest rzeczywiście wyjątkowy, zarówno dla nas, mieszkańców Bemowa jak i Starych Babic. Tu chodzimy na spacery, jezdzimy na rowerach, odpoczywamy. Codziennie przy dobrej pogodzie jest tu sporo ludzi, w weekendy tłumy. Do tej pory udawało się obronić ten teren. Mam nadzieję, że radni Starych Babic nie wyrażą zgody na kolejną próbę zabudowania tego terenu. A swoją drogą to chyba prokurator powinien się przyjrzeć okolicznościom sprzedaży tego terenu w środku rezerwatu Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka. W głowie się nie mieści...
16.10.2019 15:21 #Parzystoniekopytne
#Bemowianka napisał(a) 16.10.2019 14:59

A swoją drogą to chyba prokurator powinien się przyjrzeć okolicznościom sprzedaży tego terenu w środku rezerwatu Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka. W głowie się nie mieści...
Prokurator się przyjrzy, a WOLNY SĄD błyskawicznie osądzi. Ludzie, ale jesteście naiwni!
17.10.2019 07:49 #PKU
#krasnalogggg napisał(a) 15.10.2019 22:48

komisja do zbadania w jaki sposób doszło do sprzedaży w tak niskiej cenie!!!!!
Zakaz jakiejkolwiek zabudowy na tym terenie!!!!!
I wszystkich na szafot!!!
:)
17.10.2019 12:20 #yernt
szafot szafotem, ale wałek był niezły, znów jakaś menda się dorobiła
20.10.2019 21:48 #MieszkaniecBemowa
Budowa osiedla i szkoły w tej lokalizacji to chyba żart?!!!!
Duży ruch samochodowy i regularny hałas tuż obok rezerwatu.
REKLAMA

20.10.2019 22:19 #edeee
nagłośnić sprawę na maxa, zakaz zabudowy tego terenu,
29.10.2019 17:20 #babicki_user
To skandaliczne pomysły. Piękny las wokół, teren kupiony jako rolniczy z ograniczeniami - a blkowisko chcą robić. Potem będą budować kolejne bloko wokół. Sama szkoła gminna nie ma tam racji bytu - dla kilku budynków. Dowożenie dzieci z okolicy żeby klasy pozapełniać - to jakieś absurdy bo dojazd jest niedorzeczny i bez uzasadnienia logistycznego. To rozwalanie 2 pobliskich rezerwatów, szlaku migracji zwierząt. Zabicie lasu bemowskiego, rezerwatu kalinowa łąka i łosiowych błot.
10.11.2019 15:45 #mnmn
STOP deweloperom. Zwłaszcza tym, którzy niweczą przyrodę lub zabytki. To grzech niszczyć dobra Polski. Tak zaniszczono wraz z PINB piękną willę na Młocinach przy Dzierżoniowskiej. Powinny być te wille adaptowane przy zachowaniu ich oryginalnosci tak jak potrafią to w Anglii. ZAMIAST budować kolejne nowe dony z paskudnymi szarymi, metalowymi ogrodzeniami. Ci deweloperzy są faktycznie bezduszni. Jednak od czasu pisowskiej haniebnej ustawy lex deweloper a wczesniej lex szyszko przyroda i zabytki nie są chronione. Poza tym brak gustu, który jest plagą w Polsce przyczynia się do tak brzydkiej przestrzeni, która nas otacza. Chocby widać to w Babicach Nowych i Starych, gdzie stare drewniane domy (na tych terenach były kiedys one spore jak na drewniaki) powinny być konserwowane a nie nowe gargamele i siatki obwieszone krzykliwymi reklamami. Ohyda na maksa.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najnowsze wydanie


 
 
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA