W Międzylesiu powstanie trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda
30 grudnia 2022
Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda ma powstać przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu. Podpisano uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy.
Nowy Dom Ronalda McDonalda będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Centrum Zdrowia Dziecka. W ten sposób fundacja będzie wspierać szpital i jego zespół w opiece nad pacjentami i ich najbliższymi. Wybudowanie i prowadzenie placówki odbędą się zgodnie z najlepszymi światowymi standardami opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego.
Zostało pięć lat do pięćdziesiątki. Za nami jubileusz CZD
15 października 1977 roku uroczyście powitano pierwszych 40 małych pacjentów w Międzylesiu. Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka szybko zyskał uznanie na świecie i stał się dumą polskich szpitali pediatrycznych. Przybliżamy krótką historię powstania placówki, która bez wątpienia jest dumą Międzylesia i całej Warszawy.
Orlen przekazał 1,5 mln zł na Centrum Zdrowia Dziecka
Państwowy gigant PKN Orlen wsparł Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu darowizną w wysokości 1,5 mln zł. Jak wykorzysta pieniądze dziecięcy szpital?
Dom Ronalda McDonalda w Międzylesiu
Dom Ronalda McDonalda powstanie na terenie Instytutu, w al. Dzieci Polskich 20. Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym okres użyczenia gruntu jest planowany na 20-40 lat.
- Odpowiedzialnością dorosłych jest stworzyć dziecku, które walczy z chorobą, jak najlepsze warunki. Każdy Dom Ronalda McDonalda jest bardzo blisko infrastruktury szpitalnej, a mimo tego ma wszystkie cechy prawdziwej domowej przestrzeni. Takie rozwiązania są na świecie najlepszym, sprawdzonym modelem realizacji idei opieki nad całą rodziną dziecka długo hospitalizowanego - zaznacza Katarzyna Rodziewicz, prezes i dyrektor Fundacji Ronalda McDonalda.
Fundacja McDonalda pomaga dzieciom
W Domach Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice dzieci, które w procesie leczenia wymagają długich lub częstych pobytów w szpitalu. Z zasady są to pacjenci z oddziałów onkologicznych, hematologicznych, oczekujący na przeszczepy, neonatologicznych czy pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc. Pod dachem każdego Domu mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku silnego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Szpital w Międzylesiu współpracuje z Fundacją od lat. Pierwszy w Polsce Pokój Rodzinny działa od 2009 roku w Centrum Zdrowia Dziecka i jest domową przestrzenią w środku szpitala dla ponad 10 tysięcy rodziców rocznie.
- Jesteśmy dumni, że to właśnie przy Instytucie, w którym leczone są najciężej chore dzieci z całego kraju, zostanie wybudowany trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce. Będzie to miejsce pobytu dla rodziców dzieci leczonych w naszym szpitalu - mówi dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Marek Migdał.
Domy Ronalda McDonalda
Pierwszy Dom działa Krakowie od 2015 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Drugi został oddany do użytku w ubiegłym roku przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. Co istotne, Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie. Czas zamieszkania dla rodziców i rodzeństwa jest związany z czasem pobytu chorego dziecka na oddziale.
Oprócz sypialni z łazienkami w Domach znajdują się kuchnia, jadalnia, miejsca spotkań, ogród, biblioteka i pralnia. Wspólne dbanie o Dom to dla rodzin ważny element normalności. Warszawski Dom w pierwszym roku swojej działalności przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie. Najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni.
(jr)
.