Dom Kultury przy Brożka: community art i inne atrakcje
8 kwietnia 2014
Znasz Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej? To Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Jana Brożka 1a oraz V Ogród Jordanowski przy ul. Ludwiki 2/4. Mają niezwykłą ofertę dla mieszkańców.
Sztuka dobra na wszystko
- Cenimy wyobraźnię, wrażliwość, oryginalność i własną inwencję - mówią pracownicy placówki. - Zapraszamy do współpracy aktywną młodzież, wszystkich, którzy mają pomysły i inicjatywę.
Jedną z nowości w Domu Kultury są zajęcia "multimedia i edukacja artystyczna" prowadzone przez Gabriela Piernikarza, artystę plastyka, który zajmuje się także jubilerstwem, florystyką, sztuką użytkową i fotografią. - Co robimy? Tworzymy w różnych technikach. Z tych bardziej znanych mogę wymienić malarstwo, rysunek, ceramikę. Eksperymentujemy też z filcem, wikliną papierową, szkłem - opowiada prowadzący. - Ostatnio wiele osób interesuje się właśnie malowaniem szkła i fusingiem szkła, czyli tworzeniem form użytkowych z rozgrzanych w piecu kawałków na przykład starych butelek. Powstają dekoracyjne misy, patery, rzeźby, elementy jubilerskie. Nie tylko o samą estetykę tu jednak chodzi - opowiada dalej Gabriel Piernikarz. - Zajmujemy się "community art", czyli takim nurtem sztuki, który zakłada, że sztuka nie powinna być domeną jedynie artysty, ale całego społeczeństwa. Wszyscy ludzie są kreatywni i powinni mieć dostęp do dóbr kultury. Bo sztuka budzi w ludziach wrażliwość, która może przekładać się również na inne aspekty życia codziennego, na przykład relacje z innymi. Może również poruszać istotne problemy społeczne. Sztuka ma bowiem moc terapeutyczną i to staram się wykorzystywać w mojej codziennej pracy z dziećmi. Rysujemy mandale, przedstawiamy emocje, organizujemy różne akcje.
Akcje, refleksje i dialog
Wiele działań edukacyjno-kulturalnych to procesy długoterminowe, które ewoluują w czasie. - Na przykład "Ogród życzeń" to miniaturowy ogród z piasku z ułożonymi kamieniami w stylu zen, na których uczestnicy wypisywali życzenia - coś cennego, co chcieliby podarować innym - opowiada Gabriel Piernikarz. - W zamian za jeden zostawiony kamyk, mogli wybrać sobie inny, który ktoś zostawił. Były kamyki z napisem "radość", "zdrowie", ale też na przykład "pokój dla Syrii". Do dzisiaj kamienie krążą między uczestnikami projektu. Realizując projekt "Idee, myśli, słowa" zawiesiłem na ogrodzeniu tablice z taki słowami jak "miłość", "ojczyzna", "rodzina". Uczestnicy projektu dopisywali własne skojarzenia. Czasem były to głębokie refleksje, czasem napis "Legia". Z każdym dniem pojawiało się więcej napisów, między uczestnikami wywiązał się swoisty dialog. Prace do dzisiaj można oglądać przed wejściem do Domu Kultury.
Kontakt
Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej, www.zwpek.pl
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Brożka 1a, tel. 22 836-13-13
V Ogród Jordanowski, ul. Ludwiki 2/4, tel. 22 424-10-60, .
kz