REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Dialog czas zacząć

  6 lutego 2009

Powstała zapowiadana przez radnego Bartłomieja Włodkowskiego w poprzednich numerach "Echa" dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego (KDS).

REKLAMA

21 stycznia w białołęckim ratuszu odbyło się pierwsze posiedzenie zwołane przez burmistrza Jacka Kaznowskiego na wniosek dziewięciu organizacji pozarządowych.

Przedstawiciele Fundacji Ave, Stowarzyszenia "Nasza Choszczówka", Parafial-nego Klubu Sportowego "Agape", Fundacji Pokrzywdzone Dzieci i Kobiety oIGS, Stowarzyszenia Mieszkańców i Właścicieli Nieruchomości Mecenat, Stowarzyszenia Pracownia Twórczych Inspiracji "ArteMA", Chorągwi Stołecznej ZHP Hufca Warsza-wa Praga Północ, Stowarzyszenia Sport-Białołęka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przyjęli regulamin pracy KDS oraz wyłonili prezydium w składzie: Alicja Czyżnikowska (ArteMA), Jarosław Gładyś (Nasza Choszczówka), Tomasz Przycho-dzień (Sport-Białołęka) i Bartłomiej Włodkowski (przewodniczący, Fundacja Ave). Urząd dzielnicy reprezentują Małgorzata Kozieł i Krystyna Ordowska z wydziału kul-tury.

Komisje Dialogu Społecznego tworzone są przez organizacje pozarządowe i miasto. Działają w bardzo wielu dziedzinach zadań publicznych i mają charakter inicjatywno-doradczy. W praktyce oznacza to opiniowanie projektów uchwał, kon-kursów dotacyjnych, udział w pracach komisji przyznającej granty, wreszcie ani-mowanie współpracy z władzami w zakresie spraw, które są objęte współpracą. In-nymi słowy KDS można uznać za dodatkowy, ważny i - miejmy nadzieję - liczący się głos mieszkańców w sprawach, które ich samych dotyczą. Wszak organizacje wchodzące w skład KDS zrzeszają mieszkańców dzielnicy i działają na ich rzecz.

Powołanie dzielnicowej KDS umożliwił uchwalony przez radę Warszawy pro-gram współpracy z organizacjami pozarządowymi. Udział w pracach ma charakter społeczny. W każdej chwili do KDS może dołączyć każda zainteresowana organi-zacja oraz podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - uczyniło to już m.in. Stowa-rzyszenie "Scrabble w Szkole", Uczniowski Klub Sportowy "La Basket", jak również Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie".

- Mam nadzieję, że nowy instrument do prowadzenia dialogu z władzami dziel-nicy i urzędnikami, jakim jest KDS, przyczyni się do efektywniejszego budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dotychczas współpraca z III sektorem układała się bowiem różnie i w wielu dziedzinach nasze organizacje spychane były w cień lub niedoceniane - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Liczę, że teraz uda się wypracować prawdziwie partnerskie relacje.

Jedną z pierwszych spraw, którą zajęła się dzielnicowa KDS, to wyjaśnienie nieprawidłowości w procedurze konkursowej na organizację wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W efekcie zaniedbań urzędników i wiceburmistrza Andrzeja Opolskiego ponownie nie przyznano pieniędzy na wyjazdy zimowe dla białołęckich dzieci i młodzieży pomimo faktu, że środki zostały zagwarantowane w budżecie. KDS wystosowała pismo do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie sprawy. To kolej-ne zaniedbanie wydziału oświaty - o podobnej sytuacji pisaliśmy przed wakacjami.

(jm)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni