Dialog czas zacząć
6 lutego 2009
Powstała zapowiadana przez radnego Bartłomieja Włodkowskiego w poprzednich numerach "Echa" dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego (KDS).
Przedstawiciele Fundacji Ave, Stowarzyszenia "Nasza Choszczówka", Parafial-nego Klubu Sportowego "Agape", Fundacji Pokrzywdzone Dzieci i Kobiety oIGS, Stowarzyszenia Mieszkańców i Właścicieli Nieruchomości Mecenat, Stowarzyszenia Pracownia Twórczych Inspiracji "ArteMA", Chorągwi Stołecznej ZHP Hufca Warsza-wa Praga Północ, Stowarzyszenia Sport-Białołęka oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przyjęli regulamin pracy KDS oraz wyłonili prezydium w składzie: Alicja Czyżnikowska (ArteMA), Jarosław Gładyś (Nasza Choszczówka), Tomasz Przycho-dzień (Sport-Białołęka) i Bartłomiej Włodkowski (przewodniczący, Fundacja Ave). Urząd dzielnicy reprezentują Małgorzata Kozieł i Krystyna Ordowska z wydziału kul-tury.
Komisje Dialogu Społecznego tworzone są przez organizacje pozarządowe i miasto. Działają w bardzo wielu dziedzinach zadań publicznych i mają charakter inicjatywno-doradczy. W praktyce oznacza to opiniowanie projektów uchwał, kon-kursów dotacyjnych, udział w pracach komisji przyznającej granty, wreszcie ani-mowanie współpracy z władzami w zakresie spraw, które są objęte współpracą. In-nymi słowy KDS można uznać za dodatkowy, ważny i - miejmy nadzieję - liczący się głos mieszkańców w sprawach, które ich samych dotyczą. Wszak organizacje wchodzące w skład KDS zrzeszają mieszkańców dzielnicy i działają na ich rzecz.
Powołanie dzielnicowej KDS umożliwił uchwalony przez radę Warszawy pro-gram współpracy z organizacjami pozarządowymi. Udział w pracach ma charakter społeczny. W każdej chwili do KDS może dołączyć każda zainteresowana organi-zacja oraz podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - uczyniło to już m.in. Stowa-rzyszenie "Scrabble w Szkole", Uczniowski Klub Sportowy "La Basket", jak również Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie".
- Mam nadzieję, że nowy instrument do prowadzenia dialogu z władzami dziel-nicy i urzędnikami, jakim jest KDS, przyczyni się do efektywniejszego budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dotychczas współpraca z III sektorem układała się bowiem różnie i w wielu dziedzinach nasze organizacje spychane były w cień lub niedoceniane - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Liczę, że teraz uda się wypracować prawdziwie partnerskie relacje.
Jedną z pierwszych spraw, którą zajęła się dzielnicowa KDS, to wyjaśnienie nieprawidłowości w procedurze konkursowej na organizację wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W efekcie zaniedbań urzędników i wiceburmistrza Andrzeja Opolskiego ponownie nie przyznano pieniędzy na wyjazdy zimowe dla białołęckich dzieci i młodzieży pomimo faktu, że środki zostały zagwarantowane w budżecie. KDS wystosowała pismo do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie sprawy. To kolej-ne zaniedbanie wydziału oświaty - o podobnej sytuacji pisaliśmy przed wakacjami.
(jm)