REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Wola

Rekordowy rok

 

Deszcz pieniędzy na Wolę. Rekordowy rok

  18 stycznia 2017

Deszcz pieniędzy na Wolę. Rekordowy rok
Na skraju parku Szymańskiego stanie dom kultury z tarasem widokowym na dachu.
źródło: FB Miejska Wola

Budowa Wolskiego Centrum Kultury w parku Szymańskiego to największa w tym roku publiczna inwestycja na Woli. Co poza tym?

REKLAMA

Hasło "inwestycje na Woli" kojarzy się dziś przede wszystkim z pochłaniającymi setki milionów złotych budowami wieżowców w okolicy ronda Daszyńskiego czy bloków i biurowców na Odolanach. Inwestycje publiczne mają zdecydowanie mniejszy rozmach, ale z perspektywy przeciętnego mieszkańca Woli są znacznie potrzebniejsze. I nie jest ich tak mało, jak mogłoby się wydawać: w tym roku dzielnica przeznaczy na inwestycje rekordową sumę 58 mln zł.

REKLAMA

Miliony na kulturę, sport i wypoczynek

Największym przedsięwzięciem będzie rozpoczęcie budowy nowej siedziby Wolskiego Centrum Kultury, która powstanie na skraju parku Szymańskiego przy Elekcyjnej. Projektanci zapowiadają, że budynek będzie w pełni ekologiczny i otwarty na przestrzeń parkową. Na jego dachu powstanie zielony taras widokowy, a integralną częścią obiektu będzie specjalna pochylnia, która zimą zamieni się w górkę saneczkową. W tym roku wydamy na budowę 7 mln zł, w sumie - 16 mln zł. Prace zakończą się w przyszłym roku.

Coraz bliżej jest także remont parków Sowińskiego i Szymańskiego. W "wolskich Łazienkach" powstanie nowy plac zabaw, samoobsługowa toaleta i monitoring. W planach jest remont alejek i ogrodzenia oraz nasadzenia drzew i krzewów. Wszystko będzie kosztować 2,4 mln zł. Z kolei ponad 2,6 mln zł wydamy na modernizację parku Szymańskiego. Powstanie fontanna z multimedialnym oświetleniem, ścieżka dla rolkarzy i monitoring. Przy okazji przybędzie drzew i krzewów.

Kolejnym dużym zadaniem inwestycyjnym jest modernizacja pływalni Delfin przy Kasprzaka. Budynek zostanie ocieplony, zyska szatnię rodzinną, nowy system wentylacyjny i... okna. Koszt: 5 mln zł.

REKLAMA

Nowe drogi, nowe przedszkola

Nieco więcej będzie kosztować przebudowa kilku wolskich ulic: Spokojnej, Boguszewskiej, Ringelbluma i Szańcowej, przy czym ta ostatnia zostanie właściwie zbudowana od zera. Poza tym czekają nas remonty podwórek między Ogrodową, Białą, Elektoralną i al. Jana Pawła II.

Najwięcej pieniędzy, bo prawie 23 mln zł, zostanie przeznaczonych na inwestycje oświatowe. W planach jest rozbudowa przedszkola przy Wolskiej 79. Teraz placówka ma cztery oddziały.

- Chcemy jak najszybciej przeprowadzić rozbudowę w technologii modułowej, która z jednej strony gwarantuje wysoki standard i pełne zaplecze techniczne i sanitarne, a z drugiej zapewnia krótki czas realizacji - mówi wiceburmistrz Adam Hać. - Dzięki tej inwestycji będzie można utworzyć ok. 200 nowych miejsc dla przedszkolaków. Realizacja planowana jest na lata 2017-2018, a dzielnica chce przeznaczyć na ten cel w sumie 8 mln zł.

Rozpocznie się również długo oczekiwana budowa szkoły podstawowej w rejonie Jana Kazimierza. Oprócz głównego budynku powstanie sala gimnastyczna o konstrukcji pozwalającej wydzielić kilka sekcji, boiska wielofunkcyjne, bieżnie i plac zabaw. Inwestycja pochłonie ok. 35 mln zł, z czego 3 mln zł - w tym roku.

Blisko 3 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę żłobka dla 150 dzieci przy Ciołka 26a. Obok powstanie plac zabaw o powierzchni ok. 200 m2. Ponadto dziesięć budynków oświatowych przejdzie termomodernizację, a w pierwszym kwartale zakończona zostanie budowa przedszkola przy Boguszewskiej.

REKLAMA

"Inwestycje centralne" za miliardy

58 mln zł, którymi dysponuje urząd dzielnicy, to kropla w deszczu pieniędzy, który spadnie na Wolę dzięki inwestycjom w transport, prowadzonym przez samorząd Warszawy i PKP. W tym roku czekają nas dalsze utrudnienia związane z trwającą już budową stacji metra Młynów i Księcia Janusza, a także stacji Płocka, prace nad którą nabiorą tempa wiosną. W planach jest także rozpoczęcie kapitalnego remontu tzw. kolejowej linii obwodowej wraz ze stacjami Koło i Kasprzaka oraz 8. peronem Dworca Zachodniego.

(dg)

 

Komentarze (4)

# księgowy

18.01.2017 12:12

Smog coraz większy , ale Centrum Kultury trzeba postawić w parku , na dodatek obok słabo wykorzystywanego amfiteatru.

# Erka

18.01.2017 18:46

Co ma smog do budynku? Przecież nie będzie ogrzewany kopciuchem? Co do amfiteatru to przydałby mu się poważny lifting. Siedziska stare, niewygodne, nie można zastosować fotelików stadionowych? Scena, zaplecze stare, z liszajami. Wejście obskurne... A planuje się tu występy pierwszel ligi, takiej Patrycji Kaas np.

# Mikipiki

19.01.2017 06:47

Innowacyjnosc i rozwoj po Polsku. Muzea pomniki i centra kultury a na wolskiej nie ma przejścia podziemnego dla osob niepelnosprawnych czy dla matek z dziecmi. Brak sciezek rowerowych,chodzniki wygladaja jak poligon ale centrum kultury musi byc. To jest jakis koszmar!

REKLAMA

# ŻelaznA

20.01.2017 23:16

=>Mikipiki
"Brak sciezek rowerowych,chodzniki wygladaja jak poligon ale centrum kultury musi byc. To jest jakis koszmar!"
Ten koszmar spowodowany jest przede wszystkim tym, że dawni właściciele odzyskali budynek przy ul. Działdowskiej, w którym mieścił się Dom Kultury. Nie ma się gdzie podziać. Władze zadecydowały więc o połączeniu tej instytucji z domem kultury na rogu Obozowej i Deotymy (też gnieździ się w starym ciasnym budynku) i wybudowaniu jednej wspólnej nowoczesnej siedziby.
Natomiast miejsce pod tę siedzibę faktycznie jest dyskusyjne. Dla mnie dyskusyjny jest też sam projekt budynku Wolskiego Centrum Kultury. Rampa saneczkowa? Otwarty dostęp do dachu budynku?! W szkołach też uczniowie mają wolny wstęp na dach? Będzie fajnie atrakcyjnie i nowocześnie... dopóki ktoś stamtąd nie zleci. Obym się mylił.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA