Dbajmy o nasz żołądek
8 października 2004
W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi ma problemy z żołądkiem. Nie są to tylko osoby starsze, ale także coraz bardziej zabiegani młodzi ludzie. Ciągły stres związany z pracą i nadmiar używek typu kawa, papierosy czy alkohol, wszystko to prowadzi do kłopotów żołądkowych - refluksu i choroby wrzodowej.
Choroba wrzodowa należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Może występować w każdym wieku, ale najczęściej zapadają na nią ludzie młodzi i w średnim wieku, szczególnie mężczyźni. Cechą charakterystyczną dla tej choroby jest jej nawrotowość. Nawroty występują najczęściej na wiosnę i na jesieni. Głównym objawem choroby wrzodowej jest ból lub dyskomfort w nadbrzuszu. Bóle często ustępują po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków, które zobojętniają kwas solny.
Co możemy jeść?
Zarówno w chorobie refluksowej jak i w chorobie wrzodowej, bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych. Nie można za bardzo "przeładowywać" żołądka. Należy jeść posiłki częściej, ale za to o małej objętości. Powinniśmy też unikać pokarmów szczególnie szkodliwych. Nie jest wskazane spożywanie tłustych posiłków, gazowanych napojów, a także dużej ilości przypraw i słodyczy. Nie można przesadzać też z sokami z owoców cytrusowych, czekoladą i kawą. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty nie później niż trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Uwaga na używki! Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować wielogodzinną zgagę. Również palenie papierosów jest szkodliwe dla żołądka i przełyku, gdyż powoduje częstsze nawroty choroby wrzodowej. Nadwaga lub otyłość zwiększają ciśnienie wewnątrz brzucha. W takich warunkach pokarm jest wręcz wypychany z żołądka do przełyku. Schudnięcie nawet tylko o kilka kilogramów może nam przynieść wyraźną ulgę.* * *
Jednym z leków działających na choroby żołądka jest Gastro - preparat Zakładów Farmaceutycznych "Unia". Gastro jest środkiem, który stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności, nieżycie żołądka i jelit, zgadze oraz przepuklinie przełykowej. Gastro składa się między innymi z węglanu magnezu, który korzystnie działa w przypadkach nadkwaśności soku żołądkowego. Zadaniem tego leku jest między innymi skuteczne i szybkie łagodzenie objawów choroby refluksowej żołądkowo - przełykowej. Gastro zobojętnia kwaśną treść obecną w przełyku, a także pokrywa błonę śluzową warstwą ochronną. Dzięki swojemu unikalnemu składowi, preparat przyspiesza gojenie się wrzodów oraz zapobiega zaparciom.
Aby zapobiec nawrotom przykrych przypadłości żołądkowych, należy stosować Gastro trzy razy dziennie. Tabletki można kupić w aptece bez recepty w opakowaniach po 20 sztuk. Warto już w młodym wieku zadbać o swoje zdrowie, abyśmy w przyszłości nie mieli żadnych kłopotów z żołądkiem. Jeżeli będziemy regularnie stosować Gastro, możemy mieć pewność, że unikniemy przypadłości żołądkowych.
źródło: Aurora Communication