REKLAMA

Wawer

historia »

 

Dawny Wawer, jakiego nie znamy. Szemrana historia Zbójnej Góry

  1 lipca 2021

alt='Dawny Wawer, jakiego nie znamy. Szemrana historia Zbójnej Góry'
Zbójna Góra leży na zachód od trasy S2 i na północ od wiaduktu Izbickiej.
źródło: GDDKiA

Gdy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku tworzono Miejski System Informacji, z mapy Warszawy wymazano wiele ciekawych, historycznych nazw.

REKLAMA

Jakie osiedla wchodzą w skład dzisiejszej, olbrzymiej dzielnicy Wawer? Według Miejskiego Systemu Informacji są to Anin, Falenica, Las, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Międzylesie, Nadwiśle, Radość, Sadul, Wawer i Zerzeń, a także Aleksandrów, włączony do Warszawy dopiero w 1992 roku.

Historycznych nazw na terenie Wawra jest jednak znacznie, znacznie więcej. Jedna z najciekawszych to Zbójna Góra, wciąż istniejąca w świadomości warszawiaków za sprawą pętli autobusowej na ulicy Podmokłej. Osiedle leży między Radością a Miedzeszynem, w pobliżu Izbickiej i południowej obwodnicy Warszawy (S2).

- Obszar na skraju Lasów Wawerskich zawdzięcza swoją nazwę wydmie parabolicznej, tzw. Górze Zbójnej, wznoszącej się na wysokość 113 m n.p.m. Na zalesionym terenie, przy Przełęczy opodal Kwitnącej Akacji, znajduje się kilka potorfowych zbiorników wodnych: Staw Rajcy, Stawy Cygańskie, Staw Wenecja - czytamy w książce "150 lat Gminy Wawer" pod red. Doroty M. Kozielskiej.

Dawne dzieje Wawra

Ze źródeł historycznych wiemy, że w XV wieku Zbójna Góra należała do kasztelana warszawskiego Jana z Radzimina, a w następnych stuleciach kolejno do rodów Opalińskich, Rozdrażewskich, Lubomirskich, Radziwiłłów i Potockich, Maltzanów i Mostowskich. Z okresu upadku Rzeczypospolitej pochodzą pierwsze wzmianki o austerii (karczmie) o nazwie Zbójna Góra. W czasach Królestwa Polskiego osada składała się również z gajówki i... jednego domu z dziesięcioma mieszkańcami.

Skąd wzięła się nazwa Zbójna Góra? Miejscowa legenda głosi, że właściciel karczmy na odludziu był swojego rodzaju czarnym charakterem: za dnia sprzedawał dania i napoje, zaś nocami... grasował po okolicznych leśnych ścieżkach w towarzystwie grupy bandytów.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Hudyff

02.07.2021 11:35

Sadul to Stary Anin. Nawet na powojennych mapach to widać.

# j tkaczuk

02.07.2021 15:13

Artykuł zawiera masę błędów. Oto najważniejsze z nich:
- Zbójna Góra nie leży pomiędzy Radością a Miedzeszynem - raczej leży pomiędzy Radością a Aleksandrowem i Zagórzem;
- staw zwany obecnie Stawem Rajcy do dziś rdzenni mieszkańcy Radości nazywają Rajsiakiem - od nazwiska Rajsa (taka nazwa figurowała np. na planie Radości umieszczonym w gablocie w bibliotece nr 87 jeszcze w latach 80) - komu do głowy przyszedł ten Rajca,
- Stawy Cygańskie to chyba alternatywna nazwa Rajsiaka - chyba, że chodzi o Potoki, leżące przy wschodnim końcu ul. Fromborskiej,
- te dwa zdegradowane zbiorniki wodne nie mają nic wspólnego z eksploatacją torfu - jako dziecko jeszcze się w nich kąpałem - miały piaszczyste dno. Są to stawy rybne sprzed ok.100 lat (taki maja układ - jeszcze teraz widać ślady grobli, przepustów, zimowników.
Warto, żeby autorzy takich tekstów dokonali wizji lokalnej opisywanych miejsc.

# Gajowy

24.09.2022 00:58

Do tego co powyżej napisał J Tkaczuk dodam, że karczma Zbójna Góra nie powstała w okresie upadku Rzeczypospolitej.Powstała znacznie wcześniej i od nazwy karczy dopiero nazwę wzięła osada powstająca wokół. A Karczma Zbójna Góra tak naprawdę znajdowała sie na pograniczu obecnej Falenicy i Aleksandrowa, tuż obok stawu zwanego Morkim Okiem. Obok jest ogromna wydma - od niej pochodzi druga część nazwy, pierwsza od zbójów co napadali przy trakcie. Trakt kupiecki pokrywa się z obencym Traktem Napoleońskim.
Herszta zbójców- karczmarza, ponoć złapano i zamurowano żywcem. Na obrzeżach Falenicy stała w tym miejscu kapliczka, rozebrana przez idiotów liczących, że znajdą w niej zbójeckie skarby

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA