Darmowe pływanie, płatne parkowanie. Zmiany na Polonezie
8 października 2020
Pomysły wspierające finansowo pływalnię Polonez cieszą się w ostatnich edycjach budżetu obywatelskiego niesłabnącym poparciem.
W tym roku aż trzy projekty zyskały uznanie mieszkańców głosujących za dofinansowaniem pływalni przy Łabiszyńskiej. Łączna kwota realizacji tych pomysłów jest niemała i sięgnie aż 1,2 mln złotych. Zmiany zostaną wprowadzone w następnym roku. Na co pójdą tak ogromne fundusze?
Bezpłatne pływanie na Polonezie
Zacznijmy od najtańszej propozycji, wycenionej na nieco ponad 121 tys. zł, dotyczącej wieczornego bezpłatnego korzystania z pływalni. Pomysł uzyskał aż 1351 głosów. - W dzisiejszych zabieganych czasach coraz więcej ludzi ma problemy ze zdrowiem, w tym również z kondycją oraz skrzywieniami kręgosłupa i nadwagą. Projekt zakłada umożliwienie bezpłatnego korzystania z pływalni Polonez w piątki wieczorem - tak krótko charakteryzuje swój projekt Hubert Zembrowski. Bezpłatne wejściówki na basen miałyby być udostępniane w każdy piątek od 20 do 22. Oferta ta jest skierowana do osób, które nie mogą korzystać z pływalni w ciągu dnia. W tej kwocie pomysłodawca przewidział 48 tygodni realizacji tego projektu dla 70 osób tygodniowo.
Płatny parking na pływalni?
Drugi projekt, za nieco ponad 254 tys. zł, przewiduje wprowadzenie systemu zwiększającego dostępność bezpłatnych miejsc parkingowych dla użytkowników pływalni. Co to oznacza? - Z parkingu pływalni Polonez korzystają osoby nie będące jej klientami. Parking nie jest w stanie pomieścić wszystkich samochodów. Dodatkowo otwarcie metra na Bródnie spowoduje dodatkowe zapotrzebowanie na miejsca postojowe w okolicy stacji. Uruchomienie systemu kontroli dostępu znacznie zmniejszy liczbę osób, które korzystają z parkingu, a nie korzystają z pływalni. System kontroli będzie dodatkowym systemem zwiększającym zabezpieczenie samochodów przed kradzieżą. Korzystanie z parkingu dla klientów pływalni jest i będzie bezpłatne - system ma umożliwić integrację z działającym systemem informatycznym basenu - argumentuje pomysłodawczyni Monika Rutkowska. Jak zapowiada dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, na wjeździe zostaną zamontowane bramki i parkometr lub jakaś inna elektroniczna forma przyjmowania płatności za postój.
Nowa rura i bezpłatne pływanie dla dzieci
Trzeci, "koronny" projekt jest połączeniem pomysłu inwestycyjnego z tzw. miękkim. Co to oznacza? - Przewiduje wprowadzenie na pływalni Polonez bezpłatnego biletu dla dzieci i młodzieży oraz kompleksowy remont zjeżdżalni obejmujący dodanie do niej multimedialnych atrakcji (światło, dźwięk, elementy transparentne) oraz częściowe ocieplenie ślizgu - wyjaśnia autor pomysłu Tomasz Katana. Projekt za ponad 814 tys. złotych zyskał 1113 głosów. Pomysłodawca przewidział bezpłatne godzinne wejście na pływalnię dla 400 dzieci tygodniowo. - W tym roku zrealizowaliśmy bezpłatne wejścia na pływalnię dla rodzin i wyremontowaliśmy natryski. Ludzie to widzą, głosują na fajne projekty, bo widzą efekty głosowania. Ja jestem bardziej zwolennikiem projektów infrastrukturalnych, niż "miękkich", bo to potem na lata z nami zostaje i z tego korzystamy. Wszystkie należy jednak docenić, bo wszelkie inicjatywy, które służą mieszkańcom, są dobre. Ludziom się to podoba, głosują na to, a ja tylko mogę im za to podziękować - mówi dyrektor OSiR Jacek Pużuk.
(DB)