Czystka na Kobiałce - wycinają wszystkie drzewa
22 kwietnia 2013
- Na ul. Kobiałka wycinają wszystkie drzewa! Zróbcie coś, zanim zupełnie ogołocą okolice Kanału Żerańskiego - zaalarmowali nas mieszkańcy wschodniej Białołęki.
burzeni czytelnicy nie kryli żalu, że miejsce, które wiosną i latem było idealne na spacery i relaks, staje się teraz całkiem puste.
- Wycinają wszystko po kolei. Drzewa, które rosły tu od kilkunastu lat, nagle zaczęły stwarzać niebezpieczeństwo? Przecież z dnia na dzień nic się nie zmieniło. Ograniczają widoczność? O co chodzi? - zastanawia się czytelnik, któremu właśnie kwestią "zagrożenia bezpieczeństwa" wytłumaczono w ratuszu powód wycinki drzew. Drzewa zakwalifikowane do usunięcia to przede wszystkim stare, suche lub zamierające topole oraz młode samosiewy drzew - dowodzi rzeczniczka.
Urzędnicy rzeczywiście dowodzą, że wycinka była konieczna. To Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wystąpił do urzędu dzielnicy z wnioskiem o zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów znajdujących się na terenach położonych przy Kanale Żerańskim - na odcinku od mostu przy ul. Kobiałka do ul. Szlacheckiej - przy moście kolejowym.
- Drzewa były w złym stanie i stwarzały potencjalne zagrożenie dla otoczenia, w tym dla osób korzystających z drogi, pojazdów, obiektów pływających po kanale, czy miejscami dla zlokalizowanej w sąsiedztwie linii energetycznej. Urząd przychylił się do tak uzasadnionego wniosku i wydał zezwolenie na wycinkę - wyjaśnia Bernadeta Włoch-Nagórny z białołęckiego ratusza. Mówi też, że drzewa zakwalifikowane do usunięcia to przede wszystkim stare, suche lub zamierające topole (w wieku, w którym kończy się żywotność tego gatunku) oraz młode samosiejki drzew, które wraz ze starymi krzewami rosną w dużym zagęszczeniu i nie mają warunków do prawidłowego wzrostu, dodatkowo utrudniają dostęp do wody, utrzymanie w czystości kanału i jego skarpy brzegowej.
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ma czas na usunięcie drzew i krzewów do końca roku - z zastrzeżeniem, że w przypadku usuwania roślin w okresie lęgowym ptaków przypadającym od 1 marca do 15 października należy zwrócić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zezwolenie na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową - podkreśla rzeczniczka.
AS