REKLAMA

Wawer

różne »

 

Czym żył Wawer? Wybieramy najważniejsze wydarzenia roku

  31 grudnia 2015

alt='Czym żył Wawer? Wybieramy najważniejsze wydarzenia roku'
Budowa tunelu dała w kość kierowcom, pieszym i rowerzystom.

Rok się kończy, przyszła pora na podsumowania. Co ciekawego wydarzyło się w naszej dzielnicy przez ostatnie dwanaście miesięcy?

REKLAMA

Budowa tunelu zmienia Wawer

Prace na budowie tunelu w Międzylesiu rozpoczęto pod koniec lutego, a tubylcy przygotowywali się na armageddon. Na początek odcięto od miasta mieszkańców Zwoleńskiej, zamykając skrzyżowanie tej ulicy z Mrówczą. W rezultacie stracili oni nie tylko dojazd do stacji kolejowej, ale też jedną linię autobusową. Objazdy zaś powodowały, że kierowcy nagminnie ignorowali znaki poszukując skrótów - w rezultacie spokojne dotąd uliczki zamieniły się w samochodowe potoki. Później zamknięto przejazd przez tory, uruchamiając zastępczy w Aninie - tyle, że dopiero tydzień po zamknięciu międzyleskiego. Na dodatek w tym samym czasie rozpoczęły się remonty torów, więc doszły nowe utrudnienia komunikacyjne. Podsumowując - zakorkowane ulice, zatłoczony przejazd tymczasowy, mniej pociągów przez pół roku. Plus wyburzenia domów kolidujących z budową. Pocieszenie? Tunel otworzą za rok.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Najładniejsze centrum handlowe Warszawy

Druga wielka inwestycja w Wawrze, acz mniej uciążliwa, to budowa pierwszego wielkiego centrum handlowego. Budynki fabryki Szpotańskiego zostały zaadaptowane na potrzeby nowej inwestycji - usunięto wszystkie przybudówki, oczyszczono zachowane elementy konstrukcyjne i użyto cegieł zbliżonych wiekiem do tych, z których powstał pierwotny budynek. Efekty można było podziwiać od początku listopada, kiedy nastąpiło otwarcie Ferio Wawer - tylko w ciągu pierwszego weekendu centrum odwiedziło ponad 50 tysięcy osób. A w Wawrze są 73 tysiące mieszkańców... Ferio ma 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, blisko 40 najemców i opinię jednej z najładniejszych galerii handlowych w Warszawie.

REKLAMA

Niemal rok bez mostu

W walentynki spłonął most Łazienkowski. Co to znaczyło dla Wawra? Cóż - jeszcze większe korki. Most odbudowano, ruch na nim wrócił w październiku. Lekko nie było. A wciąż trwają dyskusje o budowie mostu Południowego, wraz z południową obwodnicą Warszawy. Trzy kolejne odcinki - do ul. Przyczółkowej (4,6 km z tunelem pod Ursynowem), do Wału Miedzeszyńskiego (6,5 km z mostem) i do węzła Lubelska (7,5 km z estakadami nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym) - mają być gotowe do 2020 roku. Tunel pod Ursynowem zaprojektuje i zbuduje włoskie Astaldi, most przez Wisłę - turecki Gulermak, zaś ostatni odcinek z wiaduktem nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym do planowanej trasy S17 - polski Warbud.

REKLAMA

Wał Miedzeszyński powraca!

Po dziesięciu latach przerwy w przebudowie Warszawa dostała dotację unijną na dokończenie poszerzania Wału. To oznacza, że po połączeniu z trasą S2 - o której za chwilę - Wawer zyska trasę obwodową. Tyle, że w planach pominięto fragment o długości 1,2 km, tzw. obwodnicę Błot. Będzie wąskie gardło...

Nowa przychodnia, stara do remontu

Z dobrych wiadomości warto odnotować nową siedzibę przychodni rejonowej nr 4. Z Korkowej przeniosła się na Begonii, wraz z nią wszystkie poradnie: diabetologiczna, kardiologiczna, reumatologiczna i stomatologiczna oraz dziecięca i POZ. Stary budynek idzie do remontu. Budowa nowego trwała od listopada 2014 i kosztowała blisko 4 miliony złotych.

Jak ma wyglądać centrum Falenicy?

Targowisko przy Walcowniczej istniało już przed II wojną światową, gdy Falenica była żydowsko-polskim miasteczkiem i letniskiem. W przyszłym roku targowisko w Falenicy przejdzie zapowiadany od dawna remont, a w tym mieszkańcy decydują, jak ma wyglądać bazar po remoncie. Co doskwiera temu miejscu według użytkowników? Brak publicznych toalet, za mało koszy na śmieci, słabe oświetlenie i zniszczona zieleń. Ostateczne wyniki konsultacji poznamy pod koniec roku.

Rewolucja w śmieciach - trzeba było poprawiać

Po wprowadzeniu jednolitego systemu odbioru śmieci w ubiegłym roku wawerczycy narzekali na zbyt rzadkie odbieranie zielonych odpadów od mieszkańców. Do Punktów Odbioru Odpadów Zielonych ludzie przywozili nie tylko gałęzie czy skoszoną trawę, ale też "zwykłe" śmieci. Wyjściem było zwiększenie częstotliwości odbioru odpadków bezpośrednio z posesji - wcześniej worki z trawą stały pod płotami tygodniami. Od września to się zmieniło - w "sezonie", czyli od kwietnia do października, Lekaro odbiera resztki z ogrodów co dwa tygodnie a w listopadzie raz w miesiącu.

Zbudowali Dzieci Polskich

Przez całe lata Wesoła i Międzylesie połączone były drogą z betonowych płyt. Porządna nawierzchnia zaczynała się nieco dalej, ale od października trwają prace nad przebudową 350-metrowego odcinka. Nowy łącznik będzie miał siedmiometrową jezdnię, chodnik i drogę rowerową. Po zakończeniu kosztujących 2,5 mln złotych prac będzie możliwe uruchomienie połączenia autobusowego.

Trzy kina w Wawrze!

Nie licząc istniejącej od lat Kinokawiarni Falenica w tym roku w Wawrze działały aż trzy kina. Niektóre krótko, jak to na anińskim basenie (jeden seans w kwietniu) inne nieco dłużej, jak ulokowane na V Poprzecznej "Kino za rogiem", stawiające na ciut ambitniejszy repertuar. Latem największą popularnością cieszyło się kino samochodowe, przeniesione spod dzielnicowego ratusza na parking przy Centrum Targowo-Kongresowym na Marsa.

Subiektywnie? Na pewno. Jeśli nie zgadzacie się z redakcyjnym zestawieniem, zawsze możecie przygotować własne. Wszystkie teksty (a nawet więcej), jakie pojawiły się na łamach "Informatora Wawra", znaleźć można na stronie tuwawer.pl. Zapraszamy!

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni