Czym oddychamy na Bemowie?
26 października 2015
Powietrze na Bemowie jest wciąż niezłe, jak na polskie warunki. Problem w tym, że "polskie warunki" to największe zanieczyszczenia w Europie.
- Mieszkam na Jelonkach Południowych. Nasza okolica pod względem zanieczyszczenia powietrza jest straszna - pisze pani Jagoda. - Bliskość tras (Połczyńska, S8, rozbudowywana Nowolozurowa), domki jednorodzinne (w zimie wydaje się, że palą tam wszelkim badziewiem) oraz co i rusz samoloty z Okęcia (startują nad naszymi blokami). To jest naprawdę problem dla zdrowia mieszkańców tej części Bemowa. Jakość powietrza będzie się pogarszać.
- Oczywiście zdarzają się na Bemowie przekroczenia norm stężeń substancji szkodliwych, jednak korzystna lokalizacja i przewaga wiatrów zachodnich zapewnia napływ powietrza od strony Puszczy Kampinoskiej - pisze były wiceburmistrz Jakub Gręziak w odpowiedzi na zapytanie radnego Jarosława Oborskiego. Pod względem jakości powietrza najlepszym miejscem do zamieszkania w granicach naszej dzielnicy jest Boernerowo, bezpośrednio sąsiadujące z Lasem Bemowskim. - Jest niestety przekraczane stężenie pyłu zawieszonego, norm nie udaje się utrzymać w całym województwie. Za ten stan jest odpowiedzialny przede wszystkim ruch komunikacyjny. W celu ograniczenia emisji komunikacyjnej kładzie się nacisk na rozwój systemu ścieżek rowerowych i infrastruktury rowerowej, modernizację i remonty dróg, czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosna-jesień, rozwój i modernizację transportu publicznego.
Pod względem jakości powietrza najlepszym miejscem do zamieszkania w granicach naszej dzielnicy jest Boernerowo, bezpośrednio sąsiadujące z Lasem Bemowskim. Jeśli sytuacja ma poprawić się na całym Bemowie, trzeba spełnić jednocześnie kilka warunków: zbudować metro, przyspieszyć tramwaje, poprawić warunki do jazdy rowerem, ustawić nowe wypożyczalnie Veturilo i pomóc wymienić piece węglowe w domach jednorodzinnych na ogrzewanie gazem, olejem lub biomasą. To zadania na najbliższe lata, z których samorządowcy chyba nie do końca zdają sobie jeszcze sprawę. W krajach wysoko rozwiniętych zagadnienia ekologiczne są jednym z podstawowych - jeśli nie podstawowym - problemów, którymi zajmują się lokalne władze. Witamy w Europie.
Dominik Gadomski