REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Czy Szpital Bielański zyska drogocennego robota chirurgicznego?

  17 maja 2023

alt='Czy Szpital Bielański zyska drogocennego robota chirurgicznego?'
DB

Grupa miejskich radnych zwróciła się do prezydenta Warszawy o zakup robota chirurgicznego, który zasiliłby nowoczesny blok operacyjny miejskiego Szpitala Bielańskiego i zrewolucjonizował pracę chirurgów. Ile takie "cacko" kosztuje i czy jest na to szansa?

REKLAMA

Interpelacja, pod którą podpisało się około 30 miejskich radnych dotyczy zakupu robota chirurgicznego, który zasiliłby nowoczesny blok operacyjny miejskiego Szpitala Bielańskiego. Zabiegi wykonywane urządzeniem, którego zrobotyzowane ramiona powstały na wzór ludzkiej ręki, bez wątpienia usprawniają pracę chirurga i przenoszą współczesną medycynę w XXI wiek. Dzięki mniejszej ingerencji w ciało człowieka zabiegi przeprowadzane robotem minimalizują ryzyko powikłań, skracają czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Szpital Bielański rozbudowany. Czas na wyposażenie Szpital Bielański rozbudowany. Czas na wyposażenie
Na Bielanach zakończyła się trwająca od 2020 roku rozbudowa największego samorządowego szpitala w Warszawie. W nowym budynku trwa już meblowanie, aby jak najszybciej uruchomić w nim działalność medyczną.
Zatem same plusy, poza jednym - wysoki koszt zakupu urządzenia i jego obsługi. Jak informują radni, żaden z miejskich szpitali warszawskich nie posiada najwyższej klasy sprzętu do przeprowadzania operacji za pomocą chirurgicznego robota medycznego. Przydałby się w nowoczesnym bloku operacyjnym na Bielanach.

Ogromne potrzeby warszawskich szpitali

Jak się dowiadujemy, miejskie szpitale (sześć szpitali wieloprofilowych, dwa szpitale ginekologiczno-położnicze oraz jeden szpital dziecięcy usytuowane w 12 lokalizacjach) eksploatują sprzęt i aparaturę medyczną o wartości około 450 mln zł, z czego ponad 67%, tj. 303 mln zł zostało sfinansowane z budżetu Warszawy.

- Mimo ogromnych obciążeń dla budżetu Warszawy, m.in. z tytułu pandemii koronawirusa, rządowej reformy podatkowej, inflacji, planowane są kolejne nakłady finansowe na doposażenie miejskich szpitali w sprzęt i aparaturę medyczną. W 2022 roku na ten cel wydatkowaliśmy 12 mln zł, a na 2023 rok zaplanowaliśmy prawie 14 mln zł. Są to środki, które pozwolą wyposażyć wszystkie miejskie szpitale w kilkadziesiąt sztuk nowoczesnego sprzętu medycznego. Doposażenie placówek w sprzęt i aparaturę medyczną oraz wymiana przestarzałego sprzętu jest procesem ciągłym, który wymaga znacznych nakładów finansowych - informuje wiceprezydent Tomasz Bratek. Na same inwestycje w Szpital Bielański miasto wydało w latach 2018-2023 ponad 220 mln zł, w tym 196 mln zł na budowę oraz kompleksowe wyposażenie nowego skrzydła, w którym ulokowany zostanie m.in. centralny blok operacyjny, oddział rehabilitacji, oddział psychiatrii.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Szpital Bielański nie bez szans na zakup robota?

- Wykonywanie operacji i zabiegów przy użyciu robota chirurgicznego niewątpliwie skróciłoby czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów po operacji oraz podniosłoby rangę Szpitala Bielańskiego. Jednak koszt zakupu takiego urządzenia szacowany jest na około 14 mln zł. Do tego pozostaje kwestia kosztów eksploatacyjnych, które mogą wynieść do kilkuset tysięcy złotych rocznie, kontraktowania operacji przez NFZ oraz posiadania wyspecjalizowanej i wyszkolonej w tego typu zabiegach kadry medycznej - dodaje wiceprezydent Bratek i informuje, że dyrekcja Szpitala Bielańskiego zostanie poproszona o przeprowadzenie pełnej analizy zasadności zakupu robota chirurgicznego.

- Konieczne jest potwierdzenie, że wydatkowanie tak dużej kwoty na zakup jednego urządzenia przyniesie wymierne korzyści, a sprzęt będzie służył jak największej liczbie pacjentów. Dokonamy również rozpoznania dotyczącego wykorzystania robotów funkcjonujących już w innych warszawskich szpitalach (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Wojskowy Instytut Medyczny, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szpital Bródnowski) - dodaje wiceprezydent.

REKLAMA

Szpital Bielański ma też inne pilne potrzeby

Sam koszt zakupu robota chirurgicznego odpowiada planowanym na 2023 rok wydatkom budżetowym na realizację zakupów dla wszystkich miejskich szpitali.

Priorytetem dla Szpitala Bielańskiego jest modernizacja systemów informatycznych, w tym dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia centralnej serwerowni wraz z adaptacją pomieszczenia na potrzeby serwerowni oraz wdrożenie kompleksowego systemu archiwizacji danych obrazowych o wartości 7,3 mln zł. W trakcie analizy są także kolejne wnioski dotyczące realizacji inwestycji wieloletnich w Szpitalu Bielańskim na kwotę aż 149 mln zł, w tym dotyczące modernizacji starej części szpitala.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# rex

25.05.2023 09:54

Zacznijcie normalnie traktować pacjentów.Szczególnie na SORZe.A nie k*rwa będziecie topić miliony w wynalazki z d*py.

# tss

09.06.2023 15:07

Jakby rząd odblokował miliardy z KPO i rozsądniej gospodarował pieniądzem, nie na własych celów tylko dla dobra kraj, to byłoby na rozwój służby zdrowia więcej pieniędzy, na zabytki, lepsze drogi, ochronę przyrody itd, a samrządy, zwłaszcza te gdzie nie rządzi PiS miayby więcej i nie musiałyby pdnosić za wszystko opłat. Kółko zamknięte. Ale wyborcy wybrali....

# pracownica szpitals

21.06.2023 20:43

Pani dyrektor niech zacznie od uregulowania wypłat personelu niemedycznego ,ani wczasów pod grusza anitrzynastej pensji ale do swojej kieszeni to łatwo brać a ludzi robi się w bambuko ze niby nam się nie należy

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break