REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czy grozi nam ptasia grypa?

  9 lutego 2004

Od listopada ubiegłego roku ptasia grypa dziesiątkuje stada kur w fermach Azji Południowo-Wschodniej. Choroba jest groźna także dla ludzi. Do dziś zmarło na nią kilkanaście osób - w Wietnamie i w Tajlandii. Czy ptasia grypa może dotrzeć do Polski?

REKLAMA

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że epidemia ptasiej grypy może okazać się dla krajów Azji większym problemem niż SARS, ponieważ choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia. Tymczasem szczepionka na ptasią grypę będzie gotowa nie wcześniej niż za pół roku. Na razie jedyną metodą walki z epidemią jest szybkie wybicie chorych kur. Skoro choroba jest tak niebezpieczna, to nic dziwnego, że zadajemy sobie pytanie, czy nie zagraża także nam.

Jak nas chronią?

  • Główny lekarz weterynarii wprowa-dził na terenie kraju zakaz importu ptactwa hodowlanego i dzikiego, jaj, mięsa i przetworów pochodzą-cych z Tajlandii, Wietnamu, Chin i Indonezji,
  • Unia Europejska zakazała sprowa-dzania egzotycznych ptaków.
 

Nie ma zagrożenia?

W opinii specjalistów-epidemiologów w Polsce nie ma bezpośredniego zagrożenia ptasią grypą, ponieważ nie sprowadzamy drobiu z Dalekiego Wschodu. Nie ma też na razie przeciwwskazań do wyjazdu do krajów tamtego regionu. Jednak, skoro w ubiegłym roku choroba zaatakowała hodowle drobiu w Holandii i Belgii, może pojawić się wszędzie. Pewne zabezpiecze-nie stanowi fakt, że w krajach, gdzie występuje epidemia ptasiej grypy, systematycznie zabija się i pali chory drób.

Specjaliści podkreślają także, że ptasia grypa jest zakaźną chorobą, która atakuje dzikie i hodowlane ptactwo, a bardzo rzadko ludzi. Po raz pierwszy przypadek zakażenia się wirusem ptasiej grypy przez człowieka odnotowano w Hongkongu przed siedmioma laty. Ryzyko zakażenia ludzi jest bardzo małe, jeśli nie mają kontaktu z zakażonym ptactwem. Jeśli jednak do niego dojdzie, wówczas choroba ma zdecydowanie cięższy przebieg niż grypa ludzka. Stąd zgony w Tajlandii i Wietnamie.

Kup bilet

Warto się zaszczepić!

Epidemiolodzy podkreślają, że ptasi wirus może ulec mutacji i wtedy będzie mógł przenosić się z człowieka na człowieka. Właśnie wtedy groźba globalnej epidemii czyli pandemii byłaby realna. Inny wariant to przenoszenie choroby przez dzikie ptaki, które migrują z kontynentu na kontynent. Jest całkiem możliwe, że to właśnie one przenoszą ptasią grypę. Osłabić zakażenie może szczepionka przeciw ludzkiej grypie. Co prawda nie ochroni przed zachorowaniem na ptasią grypę, ale zdecydowanie zwiększa szansę przeżycia. Warto zatem zaszczepić się przeciw grypie również z tego względu.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024