Czy będzie szpital w powiecie?
5 listopada 2010
Ostatnie sesja rady powiatu legionowskiego przyniosła wiele emocji podczas dyskusji na temat traktowania pacjentów z naszego terenu w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim.
Jan Grabiec
starosta legionowski
Nasi w Nowym Dworze gorsi?
Już kilka dni wcześniej - podczas posiedzenia komisji zdrowia - jej przewodnicząca, doktor Iwona Górska zadeklarowała, że nie poprze dofinansowania dla tej placówki, bo podopieczni z powiatu legionowskiego traktowani są w tym szpitalu jak pacjenci "drugiej kategorii". - Moi pacjenci mówią często o złych doświadczeniach z tego szpitala i powinniśmy jako rada stanąć w ich obronie - oświadczyła doktor Górska.Podczas sesji na te zarzuty odpowiadał wicedyrektor szpitala - Ahmad Jadou. Nie zaglądamy naszym pacjentom do dowodów osobistych - deklarował dyrektor szpitala - każdy pacjent jest traktowany jednakowo. Jednocześnie dyrektor przy-znał, że szpital w Nowym Dworze nie ma wystarczającej liczby łóżek na niektórych oddziałach. Zdarza się, że szpital nie może przyjąć pacjenta na oddziale wew-nętrznym, bo nie ma go gdzie położyć. Wtedy pacjenci są kierowani do Szpitala Bródnowskiego lub Bielańskiego.
Przekonywałem radnych, że powinniśmy dofinansować remont oddziału wew-nętrznego właśnie dlatego, że nasi pacjenci w Nowym Dworze nie mają wystar-czającej liczby łóżek. Więcej łóżek w Nowym Dworze, to lepsza opieka dla naszych mieszkańców zanim uruchomimy własny szpital. Rada powiatu przeznaczyła osta-tecznie 30 tys. z budżetu na dofinansowanie remontu szpitala.
Szpital dla Legionowa?
Na wniosek zarządu rada przeznaczyła także 20 tys. zł na opracowanie dotyczące analizy rynku usług medycznych pod kątem utworzenia szpitala na terenie powiatu legionowskiego. Analiza ma odpowiedzieć m.in. na pytanie, jaki powinien być profil lokalnego szpitala i jakie kontrakty ma on szanse uzyskać z NFZ. Po zamieszaniu z kontraktem dla szpitala onkologicznego w Wieliszewie, zakres umowy z NFZ wydaje się dziś najpoważniejszym problemem dla nowej placówki. Opracowanie zostało zlecone wspólnie z miastem Legionowo i jest to pierwszy krok do realizacji planów o budowie szpitala. Drugi krok to znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Zapadła decyzja o wspólnym poszukiwaniu terenu przez władze powiatu i miasta.Jan Grabiec
Budowa naszego powiatowego szpitala w ostatnim czasie stała się bardziej realna niż kiedykolwiek. Gminy i powiat są zasobniejsze finansowo. Potrafimy też ze sobą współpracować realizując projekty przekraczające granice jednej gminy. Teraz szukamy razem odpowiedniej nieruchomości, analizując obecnie wady i zalety pię-ciu potencjalnych lokalizacji.
Nastawiamy się na bliższą współpracę z nowo otwartym szpitalem w Pułtusku. Bierzemy pod uwagę planowaną rozbudowę szpitala w Nowym Dworze Mazowiec-kim i plany budowy Szpitala Północnego na Białołęce. Analiza, którą zleciliśmy wspólnie z miastem, pozwoli sensownie zaplanować profil naszej placówki, aby budowa nie była zmarnowaniem pieniędzy. Nie możemy dopuścić do tego, by NFZ podzielił dotychczasowe kontrakty na większą liczbę placówek (spowodowałoby to dłuższy czas oczekiwania mieszkańców Legionowa na świadczenia).
Konsultujemy więc na bieżąco koncepcję Szpitala Północnego z burmistrzem Białołęki, a dotacja, którą przekażemy w tym roku do Nowego Dworu Mazowieckie-go powinna tworzyć klimat współpracy naszych powiatów w zakresie służby zdro-wia.