REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Cztery piętrowe parkingi na Jelonkach? "Plan jest bulwersujący"

  14 grudnia 2017

alt='Cztery piętrowe parkingi na Jelonkach? "Plan jest bulwersujący"'
źródło: ZTM

Mieszkańcy zostali zaproszeni do zapoznania się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Jelonek Południowych. Spotkania wywołały wiele emocji i dyskusji, bowiem projekt diametralnie różni się od koncepcji uwzględniającej wnioski SM Jelonki i zawiera liczne propozycje niekorzystne dla mieszkańców.

REKLAMA

Do najbardziej kontrowersyjnych można zaliczyć propozycję lokalizacji czterech parkingów wielopoziomowych na ul. Borowej Góry, o wysokości do 20 metrów na terenie, gdzie znajduje się dziesięć budynków mieszkalnych (!). W całej Warszawie niewiele jest parkingów wielopoziomowych i nie są to parkingi spółdzielni mieszkaniowych. Spółdzielnia nie ma obowiązku zapewniania miejsc parkingowych osobom spoza Warszawy, czy jej peryferii dojeżdżających do pracy w Warszawie - takie funkcje spełniają parkingi park&ride. Jeden z nich, będący w zarządzaniu ZTM, funkcjonuje przy ul. Połczyńskiej - w sąsiedztwie SM Jelonki.

Podczas wszystkich spotkań na szczegółowe pytania przybyłych nie udzielano odpowiedzi, a jeżeli już, były to odpowiedzi nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Na pytania, na jakiej podstawie zaprojektowano lokalizację czterech parkingów wielopoziomowych - trzech o wysokości 20 metrów, jednego o wysokości 12 metrów i dróg dojazdowych zagrażających bezpieczeństwu ludzi - w tym ok. 1000 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 301 - przybyli słyszeli, że był to wniosek SM Jelonki, choć Spółdzielnia takiego wniosku nigdy nie składała a "Dzieci trzeba nauczyć zachowania". Na pytanie dotyczące lokalizacji czterech wielopoziomowych parkingów na niewielkim obszarze odpowiedziano: "po to taki projekt, aby te tereny nie zostały zagospodarowane w inny sposób". Na pytanie, dlaczego usytuowano planowane garaże tuż przed oknami budynków mieszkalnych odpowiadano, "że tam nie ma okien". Na pytanie o projekt zagospodarowania górki przy ul. Puszczy Solskiej odpowiadano, że uwzględniono wniosek mieszkańców, choć walne zgromadzenie członków SM Jelonki w 2016 roku podjęło inną decyzję.

Brak zgody i oburzenie wywołało też zaprojektowanie istniejących chodników jako dróg dojazdowych do planowanych parkingów. Podobne reakcje budzi projekt otwarcia wjazdu w ul. Sucharskiego od Powstańców Śl. Nie odpowiedziano też praktycznie na pytania dotyczące planowanych linii autobusowych w obrębie ulic Sterniczej i Brygadzistów.

Odpowiedzi projektantów planu były kontrowersyjne i bulwersujące, logistyka spotkań fatalna. Czy tak powinny wyglądać konsultacje?

Zyta Ziętek
mieszkanka i członek Rady Nadzorczej SM Jelonki

 

REKLAMA

Komentarze (11)

# Emil

14.12.2017 10:57

Zwykła mafia. Kolejny raz. Na Bemowie już wybudowali jeden Ursynów przy ul. Pełczyńskiego, teraz stawiają kolejny za Lazurową. Od starych Jelonek proszę się odpi.... odczepić

# Pawel Yelonki

14.12.2017 13:48

Tak właśnie niestety wyglądają konsultacje w wykonsniu burmistrza Grodzkiego i jego ekipy

# Kati8

14.12.2017 14:45

Oj, coś mi się zdaję , że jednak te wnioski złożyła jednak SM Jelonki , tylko Pani z Rady Nadzorczej nie ma o tym wiedzy.Najgorzej zarządzana spółdzielnia mieszkaniowa na Bemowie(no może ex aequo z SM Górczewska)Pasteloza, ogromna ilość reklam i uwielbienie dla samochodów.

REKLAMA

# Iw.

15.12.2017 12:05

Taki duzy garaz widzialam jak sie jedzie do szpitala Onkologicznego na Ursynowie

# Tropama

18.12.2017 18:50

Projekt planu jest karygodny. Burzy ład przestrzenno urbanistyczny Osiedla. Osiedle Jelonki stanowi wzorcowy przykład modernizmu corbusierowskiego. Jako dziedzictwo kultury materialnej powinno być chronione a nie dewastowane i burzone.
Plan zakłada budowę dodatkowych wysokich bloków a więc stworzy konieczność dodatkowych miejsc parkingowych. Sytuacja ta spowoduje "zagęszczenie" wolnej przestrzeni , w tym biologiczno czynnej,
tworzenie się tzw. "wąskich gardeł" komunikacyjnych, dodatkowe zanieczyszczenie powietrza spalinami.
Plan stworzony w interesie deweloperów nie mieszkańców.

# IZA

26.12.2017 18:59

#Tropama napisał(a) 18.12.2017 18:50
Projekt planu jest karygodny. Burzy ład przestrzenno urbanistyczny Osiedla. Osiedle Jelonki stanowi wzorcowy przykład modernizmu corbusierowskiego. Jako dziedzictwo kultury materialnej powinno być chronione a nie dewastowane i burzone.
Plan zakłada budowę dodatkowych wysokich bloków a więc stworzy konieczność dodatkowych miejsc parkingowych. Sytuacja ta spowoduje "zagęszczenie" wolnej przestrzeni , w tym biologiczno czynnej,
tworzenie się tzw. "wąskich gardeł" komunikacyjnych, dodatkowe zanieczyszczenie powietrza spalinami.
Plan stworzony w interesie deweloperów nie mieszkańców.
he, he... modernizm cobusierowski? to niby dobry przykład? proszę nie robić ludziom wody z mózgu i nie pisać takich bzdur i zaoszczędzony w ten sposób czas proszę przeznaczyć na czytanie książek.

REKLAMA

# okiii

02.01.2018 13:37

no i fajnie, będą miejsca do parkowania, po co ta g_wnoburza że nie pasuje, kiedy budowano osiedle nieliczni mieli samochody, dziś ma każda rodzina

# gimmama

02.01.2018 20:59

Parking na Lazurowej 4 i 6 !!!
Pytam dla kogo? na tym odcinku jeżdżą tylko 2 linie autobusowe tj. 105 oraz 112 zatem po co ten parking dla kogo zwłaszcza o wysokości 20 metrów!!!
Czy ktoś myśli !!! łatwo jest wydawać publiczne pieniądze na niepotrzebne inwestycje !!!!

 Lidia

09.03.2018 14:27

Tropana masz rację...Interes deweloperów ...ale nie tylko, takie działki to wielomilionowe kwoty, a nawet jak to użytkowanie wieczyste, to zyski z parkingu stabilne i na długie lata. Za jakie pieniądze to będzie budowane? Członków właścicieli? oni i tak płacą w czynszu za niegospodarność i wszystko co przeprowadza spółdzielnia (zamienia asfaltowe chodniki na kostkę, żeby samochody miały gdzie i lepiej parkować).
Spółdzielnia jak również pisze Kati8 uwielbia samochody...więc zyski z tego tytułu wynajmu garaży też uwielbiać będzie.
Proszę sobie wyobrazić, że to ja jestem niezamierzonym "sprawcą" kolejnego parkingu na Borowej Góry 9! 3 lata walczyłam o ciąg komunikacyjny z zachowaniem 1,5 m. chodnika dla pieszych, pisałam do wszystkich władz administracyjnych, policji, drogówki, straży miejskiej...że przejście dla pieszych od Brygadzistów zastawione jest samochodami na chodniku...tyle wywalczyłam, że spółdzielnia wystawia znaki drogowe wyznaczające miejsca parkingowe. Idea była inna, cel odwrotny od oczekiwań, za to ...NIKT nie przychylił się do bezpieczeństwa pieszych!
Teraz idąc do przystanku autobus. wchodzi się na ulicę. Wszystkie organa miały to w d...e, spółdzielnia robi swoje, ...obawiam się, że w spr. garaży może być podobnie.
Mam apel, zróbmy protest na http://www.protestuj.pl i tam się podpisujmy, a może trzeba by było przejść z listą po mieszkańcach ul. Borowej Góry. Musimy się zintegrować i działać, bo pisanie tu niewiele da, wnioski do architektury po spotkaniu w listopadzie w szkole, pewnie leżą od dawna w koszu na śmieci.
Słuchajcie Państwo oczywistym jest fakt, że budowa garaży wpłynie niekorzystnie na jakość i komfort życia (hałas, zanieczyszczenie, wzmożony ruch na drogach nieprzystosowanych do takiego ruchu). Cały świat szuka rozwiązań o zachowanie środowiska naturalnego, nam proponują drugi Kraków, zaś deweloperzy zachęcają do zamieszkania na zielonym Bemowie. Teren na garaże jest na Połczyńskiej, "parkuj i jedź" to 10 min. jest teren do tego przeznaczony, z dala od budynków mieszkalnych.

REKLAMA

# Duka

07.04.2019 15:11

Wyjeżdzając na wakacje itp. można zostawić auto w lessmess, mają wewnętrzny, monitorowany, na pewno będzie bez przerysowania, bo stosunkowo mało osób korzysta

# derborz

07.04.2019 23:30

lessmess- i kolejne 1,5 zł zarobione, tania reklama słabej firmy
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA