Nowe życie Hali Wola. "Piękny kawałek miasta"
13 grudnia 2017
- To już nie jest rok 1980. Musimy się zmienić albo konkurencja nas zje - mówi prezes popularnego sklepu.
Jak utrzymać się na powierzchni na niezwykle ciężkim rynku, wpisać w planowane przez warszawski ratusz "centrum lokalne" i jednocześnie nie stracić charakteru? O pomoc w rozwiązaniu tych problemów firma Hala Wola sp. z o.o.
Przeżytek czy symbol? Pierwsza galeria handlowa stolicy
Hala Wola powstała 36 lat temu, niemal w szczerym polu. Kiedyś pomyślana jako spełnienie handlowej utopii, dzisiaj zatraciła dawną tożsamość. Czy znalazła nową? Chyba tak.
poprosiła jedną z najbardziej cenionych polskich pracowni architektonicznych - JEMS Architekci, ostatnio pracującej m.in. nad Zieleniakiem na Ochocie. Wstępną koncepcję nowego wcielenia kultowego sklepu poznaliśmy 12 grudnia, na spotkaniu poświęconym przyszłości centrum Jelonek.
Jeszcze więcej handlu...
Jak opowiadał architekt Olgierd Jagiełło, hala targowa z 1980 roku zostałaby zastąpiona nową zabudową o wysokości 5-8 pięter, której parter w całości byłby przeznaczony na handel. Zgodnie z założeniem właścicieli znalazłoby się miejsce na wszystkie znane mieszkańcom Jelonek sklepy, stoiska i punkty usługowe, począwszy od spożywczego, a skończywszy na zegarmistrzu czy sklepie odzieżowym. Całości dopełniałby znajdujący się wzdłuż Człuchowskiej plac targowy ze stanowiskami do handlu, także naręcznego. W sumie powierzchnia handlowo-usługowa byłaby o ok. 200 m2 większa, niż obecnie.
Wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na mieszkania, których powstałoby ok. 250, natomiast pod ziemią zbudowany ma być garaż. Jak zapowiada Anatol Świeżak, prezes spółki Hala Wola, budowa byłaby etapowana i prowadzona w taki sposób, by maksymalnie zminimalizować przerwy w działalności. Priorytet przy zajmowaniu nowych lokali i stanowisk mieliby najemcy obecnej hali.
...i sporo kultury
- Naszym założeniem jest stworzenie pięknego kawałka miasta, służącego do mieszkania, do życia, załatwiania codziennych spraw i oczywiście robienia zakupów - mówi prezes Świeżak. - To już nie jest rok 1980. Musimy się zmienić albo konkurencja nas zje. Dlatego chcemy podnieść standard i jednocześnie wpisać się w projekt centrum lokalnego Jelonek.
Ważną częścią koncepcji JEMS Architekci jest otwarty, ogólnodostępny plac, służący do organizacji publicznych wydarzeń, takich jak koncerty czy targi śniadaniowe.
Hala Wola sp. z o.o. zamierza starać się o wpisanie pomysłów architektów do projektu planu miejscowego południowych Jelonek, który jest właśnie opracowywany. Gdyby inwestycja dostała zielone światło, byłaby realizowana w dwóch etapach, trwających w sumie około trzech lat.
(dg)
.