Cztery nowe przedszkola na Białołęce najpóźniej do 2017?
23 stycznia 2014
źródło: inwestycje.bialoleka.waw.pl
Jeszcze tylko dwa głosowania radnych dzielą Białołękę od powstania czterech nowych przedszkoli. Najpóźniej do 2017 roku dzielnica zyska 26 oddziałów przedszkolnych.
- Na najbliższej sesji rady dzielnicy wystąpimy do stołecznego ratusza o autopoprawkę budżetową, pozwalającą na realizację czterech zadań inwestycyjnych - mówi w rozmowie z "Echem" burmistrz Piotr Jaworski. - Dzięki temu będzie możliwość rozpoczęcia budowy czterech nowych placówek oświatowych.
Ściśle rzecz biorąc, nowe przedszkola będą trzy - istniejące już przy ulicy Hemara zostanie rozbudowane o cztery oddziały kosztem 3,9 mln. - W tym roku powstanie koncepcja, następnie chcemy wyłonić firmę, która w formule "projektuj i buduj" rozbuduje tę placówkę. Docelowo ma być gotowa na 1 września 2016 roku - mówi burmistrz. - W podobny sposób powiększyliśmy przedszkola przy Porajów i Strumykowej, istniała możliwość takiej modernizacji przy Odkrytej, ale ze względu na możliwe roszczenia do gruntów koncepcję porzuciliśmy.
Dwa kolejne przedszkola staną na działkach przy budowanych szkołach. - Mamy możliwość zbudowania przedszkoli przy powstających szkołach na Głębockiej i Ceramicznej. Na Głębockiej będzie sześć oddziałów, a przy drugiej ze szkół - dziesięć. Tym samym powstanie jedno z największych przedszkoli w Warszawie - tłumaczy Piotr Jaworski. - Koszty nie będą małe, bo tej ostatniej placówki oceniamy na 11 mln zł, z czego tylko w tym roku na przygotowanie koncepcji przeznaczymy 300 tysięcy. Głębocka kosztować będzie 6,2 mln. Jednocześnie planujemy, że przedszkola i szkoły zostaną połączone w zespół pod jedną administracją. Planowany koniec inwestycji to rok 2017.
Czwarta lokalizacja to sąsiedztwo budowanego parku rekreacyjnego przy Magicznej, w pobliżu ulicy Jesiennych Liści. - Jest tam działka Agencji Nieruchomości Rolnych, którą możemy nieodpłatnie pozyskać. Za 9,4 mln ma tam powstać sześciooddziałowe przedszkole plus dwa oddziały żłobka. Realizacja, jak w przypadku poprzednich dwóch inwestycji, ma się skończyć w 2017 roku.
Burmistrz Jaworski podkreśla, że pieniądze na budowę pochodzą z dotacji państwowych. - Warszawa otrzymała finansowanie z kasy państwa na rozwój infrastruktury przedszkolnej, ponieważ już wkrótce wszystkie czterolatki będą miały mieć gwarantowane miejsce w placówkach publicznych - mówi. - Tym samym mamy gwarancję, że brak funduszy nie stanie na przeszkodzie w budowie.
W czwartek 23 stycznia białołęccy radni będą głosować nad uchwałą skierowaną do swoich stołecznych kolegów. - Nie wyobrażam sobie, aby nasi radni podjęli decyzję inną, niż za poprawką do budżetu. Rada miasta na początku marca zbierze się na pierwszej sesji "budżetowej" i wtedy najprawdopodobniej zostanie ona wprowadzona do stołecznej wieloletniej prognozy finansowej. O decyzji radnych miasta na pewno poinformujemy.
(wt)