Czas na czterdziestolatka. Osiedle Ruda odżyje
6 listopada 2017
Zbudowane w latach 70-tych osiedle Ruda powoli się zmienia. Nad orlikiem przy Rudzkiej rośnie już hala pneumatyczna, w budżecie dzielnicy są fundusze na remont szkoły i hali przy Gwiaździstej. Jednak największa rewolucja rozpocznie się w przyszłym roku za sprawą jednej z mieszkanek osiedla.
Osiedle Ruda, zbudowane z wielkopłytowych bloków według projektu Zdzisława Łuszczyńskiego, powstało w latach 70. W ubiegłym roku świętowało swoje 40. urodziny. Część budynków liczy sobie po 20 pięter, co czyni je jednymi z najwyższych stołecznych bloków z czasów PRL-u. Nikt nie ukrywa, że osiedlu przydałby się solidny lifting. Bloki jak bloki - ładne nie są, ale mogłyby być mniej szarobure, mniej przytłaczać swoim ogromem. Potrzebny jest z pewnością także remont chodników i podwórek, z których część zwyczajnie straszy.
- Przy ul. Rudzkiej, nad orlikiem, stawiamy właśnie halę pneumatyczną. Dzięki temu dzieciaki będą mogły grać w piłkę przez cały rok. W budżecie jest zapisana modernizacja biblioteki i stworzenie miejsca aktywności lokalnej. A dodatkowo mamy też fundusze na remont szkoły i hali sportowej przy Gwiaździstej - zdradza tylko kilka najbliższych inwestycji na osiedlu Ruda Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan.
Kolejna jaskółka
Co prawda - pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, jednak tych "jaskółek" dla osiedla pojawia się coraz więcej. Kolejna to zwycięski projekt w ramach budżetu partycypacyjnego jednej z mieszkanek - Marty Godzisz-Gnozy. Dzięki jej pomysłowi i głosom mieszkańców w przyszłym roku przy Klaudyny 30 powstanie strefa rekreacji.
- Na osiedlu Ruda mieszka blisko 10 tysięcy ludzi, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi. Obszar wskazany pod stworzenie strefy rekreacji jest największym terenem między blokami, łączącym dwa największe skupiska budynków. Jest bardzo dobrze oświetlony latarniami, co wydłuży możliwość wieczornego korzystania ze street workout'u i siłowni. Całkowity koszt projektu został oszacowany na ponad 341 tys. zł - opisuje swój projekt pomysłodawczyni.
Czym jest "strefa rekreacji"?
Projekt obejmuje trzy zadania. Pierwsze z nich to modernizacja istniejącego placu zabaw. Ponad 35-letnie metalowe sprzęty typu "fala" i "domek" zostaną wymienione na dwa rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne, które zachęcą dzieci do zabawy. Urządzenia będą zawierały w swoich konstrukcjach miejsca do wspinaczki po linach, wspinaczki z uchwytami i mostki linowe. Dodatkowo renowacji doczeka się stara piaskownica, ogrodzenie a na placu zabaw staną nowe huśtawki.
Drugie zadanie to budowa zestawu urządzeń do street workout'u. Dodatkowym ciekawym elementem będzie huśtawka dla rodzica i dziecka.
Ostatnim elementem tego projektu jest budowa siłowni plenerowej, która będzie złożona z 10 różnych stanowisk do ćwiczeń angażujących wszystkie grupy mięśni.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Wedle założeń projektu, strefa rekreacji na osiedlu Ruda ma stać się miejscem łączącym pokolenia. Podczas kiedy małe dzieci pod bacznym okiem rodzica będą bawić się beztrosko na placu zabaw, w tym samym czasie starsze rodzeństwo czy dorośli sąsiedzi oraz seniorzy będą dbać o swoją kondycję fizyczną.
- To będzie wielka zmiana. Obecny plac zabaw jest mało atrakcyjny dla dzieci. Zabawki są stare i w kiepskim stanie technicznym. Najbliższe place zabaw, które są fajne, to albo park trampolin na AWF albo spacer na Kępę Potocką. Będziemy chcieli realizować to jak najszybciej. Centrum osiedla zmieni się nie do poznania - podsumowuje wiceburmistrz Pietruczuk.
(DB)