REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"
REKLAMA

REKLAMA

Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"

Pomysł zastąpienia hali na Jelonkach nową zabudową budzi skrajne emocje. Sprawdzamy, na jakim etapie jest ta inwestycja.

REKLAMA
Przeżytek czy symbol? Pierwsza galeria handlowa stolicy
Przeżytek czy symbol? Pierwsza galeria handlowa stolicy Hala Wola powstała 36 lat temu, niemal w szczerym polu. Kiedyś pomyślana jako spełnienie handlowej utopii, dzisiaj zatraciła dawną tożsamość. Czy znalazła nową? Chyba tak.
czytaj

- W Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy toczy się postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i handlem w parterze i garażem podziemnym - czytamy w piśmie burmistrz Urszuli Kierzkowskiej, którą jeden z mieszkańców opublikował na facebookowej grupie Jelonki - Warszawa Bemowo.

*

O plany budowy zapytaliśmy Anatola Świeżaka, prezesa Hali Wola, który krótko określił plany inwestycyjne jako "nic nowego". Firma czeka obecnie na rozpatrzenie uwag, złożonych do planu zagospodarowania przestrzennego południowych Jelonek. W 2015 roku Hala Wola rzeczywiście wystąpiła o warunki zabudowy dla bloku przy Człuchowskiej, ale do tej pory nie dostała decyzji. Teraz, gdy trwają prace nad planem miejscowym, nic się w tej sprawie nie wydarzy. Docelowo hala i sąsiedni bazar mają jednak zostać zastąpione nowym kwartałem zabudowy.

- Uważam, że Hala już na tyle wpisała się w krajobraz Jelonek, że wypadałoby jednak zrobić jakieś konsultacje społeczne - komentują w internecie mieszkańcy. - Tymczasem urzędasy na spółkę z deweloperem po cichutku zaplanowali ludziom totalną zabudowę przestrzeni i de facto likwidację Hali.

- Hala swoim wyglądem straszy - przyznają sąsiedzi. - Jest to konstrukcja z blachy. W zimie potworne straty ciepła, a w lato koszty klimatyzacji. Poza tym jest to teren czyjś, nie "nasz", jak to ująłeś i ktoś ma prawo zrobić z tym, co chce. Tak czy siak nie widzę zbytnio tematu do dyskusji.

Wielkie plany

W grudniu 2017 firma Hala Wola zaprezentowała koncepcję zabudowy terenu, przygotowaną przez jedną z najbardziej cenionych polskich pracowni - JEMS Architekci. Jak opowiadał architekt Olgierd Jagiełło, hala targowa z 1980 roku zostałaby zastąpiona nową zabudową o wysokości 5-8 pięter, której parter w całości byłby przeznaczony na handel. Znalazłoby się tam miejsce na wszystkie znane mieszkańcom Jelonek sklepy, stoiska i punkty usługowe, począwszy od spożywczego, a skończywszy na zegarmistrzu czy sklepie odzieżowym.

Całości dopełniałby znajdujący się wzdłuż Człuchowskiej plac targowy ze stanowiskami do handlu, także naręcznego. W sumie powierzchnia handlowo-usługowa byłaby o ok. 200 m2 większa, niż obecnie.

Wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na mieszkania, których powstałoby około 250, natomiast pod ziemią zbudowany ma być garaż. Jak zapowiadał wówczas prezes Świeżak, budowa byłaby etapowana i prowadzona w taki sposób, by maksymalnie zminimalizować przerwy w działalności. Priorytet przy zajmowaniu nowych lokali i stanowisk mieliby najemcy obecnej hali.

...i sporo kultury

- Naszym założeniem jest stworzenie pięknego kawałka miasta, służącego do mieszkania, do życia, załatwiania codziennych spraw i oczywiście robienia zakupów - mówił prezes Świeżak. - To już nie jest rok 1980. Musimy się zmienić albo konkurencja nas zje. Dlatego chcemy podnieść standard i jednocześnie wpisać się w projekt centrum lokalnego Jelonek.

Ważną częścią koncepcji JEMS-ów jest otwarty, ogólnodostępny plac, służący do organizacji publicznych wydarzeń, takich jak koncerty czy targi śniadaniowe. Gdyby inwestycja dostała zielone światło, byłaby realizowana w dwóch etapach, trwających w sumie około trzech lat.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"

Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"

źródło: JEMS Architekci


Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"

źródło: JEMS Architekci


Co zamiast bazaru przy Hali Wola? "Musimy się zmienić"

źródło: JEMS Architekci

11.04.2019 18:51 #Fosc
Ciekawe czy też nasraja tak reklamami jak na sąsiednim bloku.Teren Jelonek jest wogole warty udziału w konkursie na najbrzydsze osiedle w Polsce.
12.04.2019 12:26 #Jeloonek
Smutne i straszne to jak przyszłość niszczy historię w teraźniejszości.
Jak mówią lepsze jest wrogiem dobrego...
Hala jest moją sąsiadką od urodzenia z biegiem lat zmienialiśmy się oboje
Zmieniał się nasz wygląd ale w gruncie rzeczy dale byliśmy sobą
Jest ona na stałe wpisana w zabudowę i historię jelonek
Ma swoje miejsce w sercach Bemowian oraz odznacza się przystankiem na komunikacyjnej mapie Warszawy
Odpowiedniejszym zachowaniem w tej sytuacji było by aby plan zagospodarowania nie zakładał powstania kolejnych bloków na już gęstym osiedlu
Natomiast przy współpracy i wsparciu dzielnicy zrewitalizować i unowocześnić obiekt i teren hali wola
by nadal stwierdzenie ,,Idę pod Halę,, po jabłko nie zginęło..

Ponieważ po planowanych zmianach klimat i charakter Hali Wola Zniknie nie odwracalnie
A Hala stanie się obiektem Łudząco podobnym do sąsiada obok W którym mieści się Market z kwiatkiem
i Inne lokale usługowe
Wcześniej w tamtym miejscu również mieścił się bazarek tętniący życiem
teraz powierzchnia handlowa,, zwiększyła,, się ale mało osób tam zagląda
Wspomniany Market już raz zakończył tam swoją działalność a później powrócił

Mam nadzieję że podobny los nie spotka Hali Woli Zamkniętej w przyszłym niskim parterze
przygniecionym blokiem wyżej

Trzymam kciuki i mam nadzieje że naszą Halę nie spotka los również rozpoznawalnego obiektu w warszawie po którym została nazwa przystanku i szyld Kina Femina ..
13.04.2019 15:15 #Bemowiak
Femina po prostu umarła, bo ludzie przestali chodzić do kina. Natomiast na miejscu właściciela Hali Wola przyjrzał bym się co stało się z SUPER SAMem na Placu Unii Lubelskiej. Sklep rozebrano, klimat znikł, klienci bezpowrotnie odeszli. Dziś w tym miejscu jest nowy supersam, schowany pod ziemią, zieje pustką. Jeżeli chce budować blok to fajnie by było gdyby postawił tymczasowy blaszak w miejscu sklepu rybnego i parkingów, tak by handel działał i klienci nie odeszli. Natomiast parter handlowy w nowym bloku zachowałby identyczny układ taki, jaki jest teraz w blaszanej hali. Natomiast jeżeli hala zostanie rozebrana i na czas budowy nie będzie funkcjonować w lokalu zastępczym ludzie po prostu zapomną i odejdą, niewiele już jest na Jelonkach i Bemowie miejsc, gdzie można kupić dobre i świeże rzeczy, a nie chcemy zalewu chemii i syfu rodem z marki spod owada z kropkami.
16.04.2019 10:38 #zzzz
a gdzie parkingi dla kupujących?
16.04.2019 11:26 horniczak
super :)
REKLAMA
16.04.2019 13:55 kanoniak
super
28.04.2019 07:24 #qvertz
Koncepcja forsowana przez władze jest oczywistym mydleniem oczu. Problem miejsc targowych na takich osiedlach jak Jelonki powinien być rozwiązany systemowo. Ludzie powinni mieć możliwość szybkiego dostępu do świeżej żywności, oferowanej pod dachem, ale nie w miejscu, które stanowi "doczepkę" do jakiegoś apartamentowca. W każdej dzielnicy klasyczna hala targowa to nie jest obiekt dostawiony do jakiegoś budynku mieszkalnego (którego mieszkańcy z pewnością nie będą chcieli mieć zgiełku handlowego od rana do wieczora). Dla władz wzorem powinny być takie miejsca handlowe jak Hala Mirowska, stare - sprzed modernizacji - Koszyki, czy podobne obiekty w innych miastach świata. Umożliwiają one nieskrępowany handel świeżym towarem, zapewniają odrobinę wolnej konkurencji (której brak w galeriach handlowych), stanowią magnes przyciągający kupujących i turystów. Ale są to miejsca niezależne od budynków mieszkalnych. Mało kto bowiem chce mieszkać nad ruchliwą halą targową, nawet na parterze. Reasumując, lewackie władze Wa-wy niszczą tradycyjną tkankę miejską, nie chcą pozwolić odbudować pięknych budynków przedwojennych, marzy im się, niczym stalinistom, stworzenie miasta bez historii i tak naprawdę chyba nie dla ludzi. Może w przyszłości tylko dla islamskich nachodźców.
24.05.2019 21:33 #Wiosenka
Zamiast religii w szkołach, wiosna zapewni więcej lekcji języka angielskiego.#wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
30.03.2020 23:54 #BEMOWIANKA
Szkoda, aby Hala Wola i bazarek były zlikwidowane. Naprawdę można tam kupić wszystko. Jedzonko zawsze świeże. To fakt, że budynek Hali i budki bazarowe są paskudne i obskurne. Czy nie można zrobić tylko generalnego remontu? Tak duzo tu ludzi się zaopatruje. Uwielbieją go starsi i młodzi. Zawsze tłok. Szkoda by było, aby zlikwidowano go tak jak naprzeciwko drugi bazarek przyz Powstańców Śląskich 45. Kto tam chodzi, nic tam nie ma tylko ulubiona apteka.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najnowsze wydanie


 
 
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA