REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciewawy Wawer

  10 września 2010

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

Kazimierz Jeżewski, na cześć którego ufundowano tablicę, jest patronem Szkoły Podstawowej nr 140 w Radości. Szkoła mieści się przy ulicy Wilgi 19. Imię Kazimierza Jeżewskiego szkoła otrzymała 13 marca 1968 roku. Tablicę ufundowało Koło Przyjaciół Dzieci im. K. Jeżewskiego. Tablicę pamiątkową umieszczono na murze frontowym szkoły w roku 1968 r., w czasie obchodów 30-lecia działalności placówki. Odsłonięcia, 23 października 1968 r., dokonał przedstawiciel kuratorium, inspektor szkolny mgr T. Żytkiewicz.

Na stronie internetowej szkoły zamieszczono biografię partona: "Kazimierz Antoni Jeżewski uważany jest za twórcę Gniazd Sierocych na terenie Polski. Dzia-łalność jego przypadła na końcówkę lat Polski pod zaborami, okres I wojny świa-towej, na lata międzywojenne, czas wybuchu i trwania II wojny światowej oraz na okres powstawania Polski Ludowej. Kazimierz Jeżewski urodził się 1 marca 1877 r. w Ciernie, na ziemi kieleckiej. Pochodził z rodziny wielodzietnej, wychowując się wśród sześciu braci i dwóch sióstr. W takiej rodzinnej atmosferze kształtowały się osobowość i ideały przyszłego twórcy Gniazd Sierocych, Wiosek Kościuszkowskich. W wieku 16 lat wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu, lecz nie ukoń-czył go i powrócił do Warszawy, gdzie skończył gimnazjum. Ożenił się z Alicją Mayer, z którą miał syna Tadeusza. Żona zmarła po trzech latach, a Jeżewski długo nie mógł się pogodzić z jej odejściem. Syna nie wychowywał sam, tylko oddał go do swojej siostry na wychowanie, a sam podjął naukę na uniwersytetach za gra-nicą. Powrócił do ojczyzny po wybuchu rewolucji w 1905 r. i brał czynny udział w pracach społecznych Komitetu Sienkiewiczowskiego, który miał na celu ratowanie od głodu i zimna dzieci "robotniczej Warszawy". Dzięki staraniom Kazimierza Je-żewskiego powstał pierwszy prototyp Rodzinnego Domu Dziecka, gdzie pod opieką przybranej matki wychowywało się kilka sierot. W 1908 r. powołał Towarzystwo Gniazd Sierocych. Pierwsza taka placówka powstała koło Przemyśla i przez dwa la-ta Jeżewski sam nią kierował. Do roku 1914 powstało osiem Gniazd. Jako dyrektor Towarzystwa Gniazd Sierocych odwiedzał placówki rozmieszczone na terenie ca-łego kraju, interesował się ich działalnością i problemami. Po odzyskaniu niepod-ległości powstała myśl o zmianie nazwy Wioski Sierocej na Wioskę Kościuszkowską dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Cały okres międzywojen-ny poświęcił na pracę nad Wioskami. Nawet wybuch II wojny światowej nie przeszkodził w prowadzeniu działalności na rzecz dzieci biednych i osieroconych. Po wyzwoleniu Warszawy podjął sprawę reaktywowania Towarzystwa Wiosek Koś-ciuszkowskich. Ówczesny rząd popierał te działania, gdyż dzieci osieroconych było bardzo wiele po wojnie. Władze przyznawały dotacje oraz duże majątki ziemskie na działalność Towarzystwa. W tym czasie powstało wiele szkół i przedszkoli na te-renie całej Polski. Organizowane były kolonie letnie dla dzieci warszawskich. Do pracy w nowych Wioskach wzywał byłych wychowanków przebywających za granicą, bo kraj "ich potrzebuje". Na prośbę Jeżewskiego stanowisko prezesa objął prof. Włodzimierz Tarło-Maziński, a on sam pozostał honorowym prezesem i dalej walczył o funkcjonowanie Wiosek. Zmarł nagle 15 marca 1948 r. po 40 latach ofiar-nej i owocnej działalności na rzecz pokrzywdzonych dzieci". Zagadkowa jest roz-bieżność w dacie urodzin, która jest w biografii i tej umieszczonej na tablicy.

Bardzo dziękuję za nadesłane odpowiedzi Paniom: Katarzynie Bartys, Agniesz-ce Topolewskiej, Kindze Gradowskiej i Annie Poklepie oraz Panom: Eligiuszowi Kozłowskiemu, który przesłał szczegółową biografię Kazimierza Jeżewskiego, oraz Tadeuszowi Dolińskiemu.

Jako pierwsza na zagadkę odpowiedziała Anna Poklepa i to jej przypadła na-groda.

A teraz kolejna zagadka: gdzie stoi ta tablica? Dla osoby, która pierwsza właściwie odgadnie zagadkę, przygotowana została nagroda - voucher na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3, o wartości 40 zł.

Informacje prosimy przesyłać na adres redakcji lub pocztą elektroniczną na adres wlodekzalewski@gmail.com. Zapraszam również na skypa: wlodek.zalewski.

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA