Ciewawy Wawer
10 września 2010
Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.
Na stronie internetowej szkoły zamieszczono biografię partona: "Kazimierz Antoni Jeżewski uważany jest za twórcę Gniazd Sierocych na terenie Polski. Dzia-łalność jego przypadła na końcówkę lat Polski pod zaborami, okres I wojny świa-towej, na lata międzywojenne, czas wybuchu i trwania II wojny światowej oraz na okres powstawania Polski Ludowej. Kazimierz Jeżewski urodził się 1 marca 1877 r. w Ciernie, na ziemi kieleckiej. Pochodził z rodziny wielodzietnej, wychowując się wśród sześciu braci i dwóch sióstr. W takiej rodzinnej atmosferze kształtowały się osobowość i ideały przyszłego twórcy Gniazd Sierocych, Wiosek Kościuszkowskich. W wieku 16 lat wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu, lecz nie ukoń-czył go i powrócił do Warszawy, gdzie skończył gimnazjum. Ożenił się z Alicją Mayer, z którą miał syna Tadeusza. Żona zmarła po trzech latach, a Jeżewski długo nie mógł się pogodzić z jej odejściem. Syna nie wychowywał sam, tylko oddał go do swojej siostry na wychowanie, a sam podjął naukę na uniwersytetach za gra-nicą. Powrócił do ojczyzny po wybuchu rewolucji w 1905 r. i brał czynny udział w pracach społecznych Komitetu Sienkiewiczowskiego, który miał na celu ratowanie od głodu i zimna dzieci "robotniczej Warszawy". Dzięki staraniom Kazimierza Je-żewskiego powstał pierwszy prototyp Rodzinnego Domu Dziecka, gdzie pod opieką przybranej matki wychowywało się kilka sierot. W 1908 r. powołał Towarzystwo Gniazd Sierocych. Pierwsza taka placówka powstała koło Przemyśla i przez dwa la-ta Jeżewski sam nią kierował. Do roku 1914 powstało osiem Gniazd. Jako dyrektor Towarzystwa Gniazd Sierocych odwiedzał placówki rozmieszczone na terenie ca-łego kraju, interesował się ich działalnością i problemami. Po odzyskaniu niepod-ległości powstała myśl o zmianie nazwy Wioski Sierocej na Wioskę Kościuszkowską dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Cały okres międzywojen-ny poświęcił na pracę nad Wioskami. Nawet wybuch II wojny światowej nie przeszkodził w prowadzeniu działalności na rzecz dzieci biednych i osieroconych. Po wyzwoleniu Warszawy podjął sprawę reaktywowania Towarzystwa Wiosek Koś-ciuszkowskich. Ówczesny rząd popierał te działania, gdyż dzieci osieroconych było bardzo wiele po wojnie. Władze przyznawały dotacje oraz duże majątki ziemskie na działalność Towarzystwa. W tym czasie powstało wiele szkół i przedszkoli na te-renie całej Polski. Organizowane były kolonie letnie dla dzieci warszawskich. Do pracy w nowych Wioskach wzywał byłych wychowanków przebywających za granicą, bo kraj "ich potrzebuje". Na prośbę Jeżewskiego stanowisko prezesa objął prof. Włodzimierz Tarło-Maziński, a on sam pozostał honorowym prezesem i dalej walczył o funkcjonowanie Wiosek. Zmarł nagle 15 marca 1948 r. po 40 latach ofiar-nej i owocnej działalności na rzecz pokrzywdzonych dzieci". Zagadkowa jest roz-bieżność w dacie urodzin, która jest w biografii i tej umieszczonej na tablicy.
Bardzo dziękuję za nadesłane odpowiedzi Paniom: Katarzynie Bartys, Agniesz-ce Topolewskiej, Kindze Gradowskiej i Annie Poklepie oraz Panom: Eligiuszowi Kozłowskiemu, który przesłał szczegółową biografię Kazimierza Jeżewskiego, oraz Tadeuszowi Dolińskiemu.
Jako pierwsza na zagadkę odpowiedziała Anna Poklepa i to jej przypadła na-groda.
A teraz kolejna zagadka: gdzie stoi ta tablica? Dla osoby, która pierwsza właściwie odgadnie zagadkę, przygotowana została nagroda - voucher na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3, o wartości 40 zł.
Informacje prosimy przesyłać na adres redakcji lub pocztą elektroniczną na adres wlodekzalewski@gmail.com. Zapraszam również na skypa: wlodek.zalewski.
Włodzimierz Zalewski