REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

przestrzeń miejska

 

Chomiczówka zabytkiem? Radny nie ukrywa, że chce zablokować deweloperów

  3 grudnia 2022

Chomiczówka zabytkiem? Radny nie ukrywa, że chce zablokować deweloperów
DB

Radny Krystian Lisiak oczekuje objęcia ochroną konserwatorską układu przestrzennego osiedla Chomiczówka, wybudowanego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Urząd Dzielnicy Bielany wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie.

REKLAMA

Wielu mieszkańców Bielan zna z pewnością słynne problemy mieszkańców Starych Bielan, np. lokatorów bloku przy Schroegera 93-97. Mieszkańcy chcieliby ocieplić budynek od zewnątrz. Mieszkańcy Starych Bielan nie mogą ocieplić budynków. "Niech konserwator płaci za nas rachunki" Konserwator zabytków nie zgadza się na ocieplenie budynków
Mieszkańcy Starych Bielan chcą mieć cieplej w mieszkaniach i płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Elewacja z białej cegły w budynku przy Schroegera 93-97 nie trzyma ciepła. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Pat trwa.

Plan zagospodarowania Chomiczówki zgodny z życzeniami spółdzielni? Plan zagospodarowania Chomiczówki zgodny z życzeniami spółdzielni?
Cel, jaki ponoć przyświeca planistom odnośnie przyszłego wyglądu osiedla, to ograniczenie zagęszczenia zabudowy i maksymalne zachowanie ogólnodostępnych terenów zieleni. Przeglądając zaproponowane warianty można odnieść zupełnie inne wrażenie.

Oto nowe centrum Chomiczówki. "Dla wszystkich mieszkańców" Oto nowe centrum Chomiczówki. "Dla wszystkich mieszkańców"
Mieszkania, handel, dużo zieleni i przyjazna przestrzeń - tak może wyglądać teren przy Conrada, na którym obecnie znajdują się...
Obecnie marzną i muszą dużo więcej wydawać za ogrzewanie, które nie jest tanie.

Przepychanki z konserwatorem

Inwestycję zapewne dałoby się przeprowadzić, gdyby nie jeden "drobiazg": budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków a konserwator mówi mieszkańcom "nie". Pat trwa a rozwiązania nie widać. To nie jedyny budynek na Starych Bielanach, którego mieszkańcy mają podobne problemy.

Gdyby Chomiczówkę objęto ochroną konserwatorską, to aż takich problemów mieszkańcy bloków z epoki Gierka by nie mieli. Radny Krystian Lisiak chciałby, by do gminnej ewidencji był wpisany układ przestrzenny osiedla, a nie poszczególne bloki. Nie ukrywa, że chodzi mu o... przyblokowanie ofensywy inwestycyjnej na osiedlu. Jak przekonuje radny, robi to na prośbę wielu mieszkańców.

- Mam obawę o powtórkę z rozrywki jak na Starych Bielanach, dlatego przed wyjściem z taką inicjatywą wystąpiłem o szczegółową informację, aby poznać wszystkie plusy i minusy sprawy, nie sprawić niedźwiedziej przysługi i przede wszystkim przedyskutować to publicznie z mieszkańcami. Ostatecznie chodzi nie o objęcie ochroną budynków, a układu urbanistycznego, czyli o to, aby nie można było dalej zaburzać dobrze zaplanowanej przestrzeni, budować nowych bloków między istniejącymi kosztem zieleni - wyjaśnia Krystian Lisiak.

Warto dodać, że taki wpis do gminnej ewidencji zabytków również może znacznie utrudnić życie mieszkańcom. Na pobliskim Boernerowie zablokował on budowę łącznika szkoły podstawowej z salą gimnastyczną, przez co dzieci nawet zimą muszą przechodzić z budynku do budynku pod gołym niebem, niezależnie od pogody. Dzielnica Bemowo nie może rozwiązać problemu od kilkunastu lat. Nie zgadza się konserwator zabytków, bo jego zdaniem łącznik szkolny... zaburza układ urbanistyczny Boernerowa. Podobne zapisy obejmujące ochroną konserwatora całą Chomiczówkę mogłyby w przyszłości skutecznie zablokować rozbudowę przedszkola, przychodni czy choćby nową inwestycję w miejscu starego pawilonu handlowego w centrum osiedla.

REKLAMA

Właściciele działek dużo stracą

Jak się dowiadujemy, Stołeczne Biuro Konserwatora Zabytków przygotowało opinię do opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Chomiczówka, postulując uwzględnienie tego terenu do objęcia ochroną na podstawie zapisów planistycznych.

Gdyby Chomiczówka została wpisana do ewidencji zabytków, inwestorzy chcący otrzymać decyzję o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę musieliby toczyć dyskusje z konserwatorem. Byłoby to poważne utrudnienie dla przyszłych inwestorów, których na osiedlu nie brakuje i z pewnością kłopot dla właścicieli działek, w tym dla Spółdzielni Mieszkaniowej "Chomiczówka" . Póki co bielański ratusz czeka na opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, która ma pomóc urzędnikom w podjęciu decyzji, czy warto złożyć wniosek o ujęcie osiedla w gminnej ewidencji zabytków.

Czy osiedle z epoki Gierka to zabytek?

Podczas rozpatrywania takiego wniosku, warto przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy Chomiczówka w jakimkolwiek stopniu w ogóle zasługuje na miano zabytku, czy jest unikatowa, cenna, a jej układ przestrzenny stanowi jakąkolwiek wartość historyczną. Używanie bowiem przepisów o zabytkach jako oręża przeciwko deweloperom samo w sobie jest nadużyciem, jeśli z zabytkami nie mamy do czynienia. I otworzy furtkę dla kolejnych tego typu pomysłów w kolejnych osiedlach. W końcu dlaczego Chomiczówka a nie np. Piaski, które są starsze?

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (13)

# Midor

03.12.2022 21:33

Boże, chroń Polskę przed komunistami

# Midor

03.12.2022 21:41

Chomiczówka została zbudowana na terenach, które odebrano właścicielom. Dziś niektórym spadkobiercom udaje się odzyskiwać niezabudwane fragmenty dawnej ojcowizny. I co? Blokować ich? Zabraliśmy im, mieszkamy na ich ziemi, a teraz jeszcze nie pozwolimy im sprzedać działek, które odzyskali. To jest komuna w czystej formie, panie radny.

# Kleopatra

04.12.2022 08:15

Ale zaraz? Pan radny chce objąć prywatne działki rejestrem zabytków? Z jakiej racji? To nie jest Stary Mokotów ani Żoliborz.

REKLAMA

# Ubek

04.12.2022 08:37

Orlen trafił do raju podatkowego w Szwajcarii.
Cichaczem Orlen założył spółkę handlową w szwajcarskim raju podatkowym, ulubionym przez nafciarzy z Rosji. Czy fiskus zaakceptował taką optymalizację podatkową firmy kierowanej przez wójta z Pcimia który studia skończył na elitarnej uczelni w Radomiu w wieku 38 lat ?

# Ubek

04.12.2022 08:41

#Midor napisał(a) 03.12.2022 21:33
Boże, chroń Polskę przed komunistami
Głupku komunizm skończył się ponad 30 lat temu. Idź wypoleruj berło Rydzykowi.

# Klar

04.12.2022 16:49

ZABYTEK Z WIELKIEJ PŁYTY?

REKLAMA

# Marek_W

04.12.2022 19:16

Pomysł jest taki że układ przestrzenny ma zostać wpisany a nie bloki i to jest dobry pomysł a autor artykułu widać że staje po stronie deweloperów, nie chcemy na Chomiczówce tego co sie stalo na częsci Bemowa gdzie sąsiad sąsiadowi zgląda przez okno w talerz zupy a zieleni też tam nie przybylo mimo że było bardzo dużo przestrzeni...zabetonowanej ale została zabudowana kolejnymi blokami! Takie same inicjatywy powinny ruszyć w innych osiedlach i dzielnicach! Deweloperów wyrzucić z osiedli na tereny poprzemysłowe i podmiejskie!

# nie rozlewać miasta

04.12.2022 19:24

#Marek_W napisał(a) 04.12.2022 19:16
Takie same inicjatywy powinny ruszyć w innych osiedlach i dzielnicach! Deweloperów wyrzucić z osiedli na tereny poprzemysłowe i podmiejskie!

A potem płacić za budowe dróg, wodociągu, kanalizacji, chodników, ścieżek rowerowych, szkół, przedszkoli, przychodni, domów kultury, basenów, linii tramwajowych, utrzymywać komunikację na kilkunastokilometrowych trasach. Bardzo mądrze gadasz, chłopie. Jeśli na to wszystko masz, to zapłać ze swojego konta.

# Ubek

04.12.2022 19:37

Czesi biją rekordy w ilości dzieci. Zamienili kościoły na muzea i kluby dla młodzieży. Aborcja legalna, antykoncepcja dostępna, żadnych kościelnych instytutów d/s Rodziny, pedofilia surowo karana.
Czechy - mały, normalny i spokojny kraj mądrych ludzi.
Tak blisko, a tak daleko...

REKLAMA

# Ha ha ha

04.12.2022 19:46

Układ przestrzenny Chomiczówki w żadnym wypadku NIE JEST ZABYTKOWY. Co tu jest zabytkiem? Trawniki i chodniki? A może parkingi społeczne z bieda budami ochrony? Dlaczego radny chce naginać prawo?

# Kolo

05.12.2022 10:03

Krakalem, krakalem, krakalem (ironizujac rzecz jasna) i wykrakalem. Ale jak to się mówi, jakie miasto, takie zabytki. Trochę się jeździ po świecie ale chyba nigdzie nikomu do głowy nie przyszło żeby bloki z wielkiej płyty oraz otoczenie tego koszmaru wpisywać do rejestru zabytków. Rozumiem że zabytkiem mają być też budy i ohydne parkingi grodzone stara siatka. W Berlinie sporo takich budynków zwyczajnie wyburzano, aby stworzyć możliwość budowy nowej tkanki miejskiej. U nas rozumiem że także tzw. blokersow obejmujemy ochrona konserwatorska. Proponuję pójść dalej, miasto powinno zapewnić w ramach ochrony darmowy bimber, wszak trzeba utrzymać niecodzienny i unikatowy klimat tego miejsca wytworzony poprzez zdobycze architektury PRL oraz niedościgniony funkcjonalizm wielkiej płyty. A poważnie, blokowanie potrzebnych w tym rejonie zmian w strukturze spolecznej i przestrzennej, blokowanie wykorzystania wybudowanej za miliardy infrastruktury komunikacyjnej to nic innego tylko konserwowanie skansenu. Szkoda że sie nie mowi ze zrobienie przebudowy chodnika, przebudowa boiska szkolnego, zmiana dachu, latarni stanie się koszmarem. Tego rodzaju działanie przyczynia się pogłębiania selekcji negatywnej i ucieczki osób z zasobniejszym portfelem. Dotychczas było to tak że przenosili się często do nowych budynków w ramach osiedla. Tego rodzaju genialne pomysły spowodują że uciekną dalej lub do innych dzielnic. I zostaną obrzydliwe bloki z wielkiej płyty z koszmarnymi ciemnymi holami oraz rosnącymi problemami społecznymi. Nowe inwestycje to nowi ludzie, potencjał także dla lokalnych przedsiębiorców, nowy popyt, poprawa struktury społecznej i demograficznej, wykorzystanie infrastruktury komunikacyjnej, poprawa estetyki etc. Nie mam nic przeciw temu by w ramach planów zagospodarowania ograniczyć gabaryty budynków, wprowadzić większą ilość przestrzeni biologicznie czynnej, wyłączyć możliwość grodzenia etc. Pytanie o co tu rzeczywiście chodzi.

# stop pato deweloperce

05.12.2022 14:57

"Zabraliśmy im, mieszkamy na ich ziemi, a teraz jeszcze nie pozwolimy im sprzedać działek, które odzyskali. To jest komuna w czystej formie, panie radny."
Po pierwsze to nie MY zabraliśmy.
Po drugie jest jeszczem możłiwość zamiany/spłacenie takich ludzi, nie trzeba od razu rozwalać osiedla nowymi góvvnoinwestycjami.

# prawo miejscowe

05.12.2022 19:58

#stop pato deweloperce napisał(a) 05.12.2022 14:57
Po drugie jest jeszczem możłiwość zamiany/spłacenie takich ludzi, nie trzeba od razu rozwalać osiedla nowymi góvvnoinwestycjami.

To akurat zależy od planu zagospodarowania, a nie czyjegoś życzenia, protestu czy "widzimisię"
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA