REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Chipowanie czworonogów: czekamy na naśladowców...

  20 grudnia 2012

alt='Chipowanie czworonogów: czekamy na naśladowców...'

1 stycznia tego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie praw zwierząt, której zapisy narzuciły nowe obowiązki na gminy i na właścicieli zwierząt. Trzeba je znać i ich przestrzegać, gdyż od stycznia są one obowiązującym prawem, a jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.

REKLAMA

Do zadań gmin należało przede wszystkim opracowanie i wdrożenie programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Na Mazowszu na 314 gmin tylko 14 miało dotychczas taki program i Legionowo było w tej czternastce. Mamy się czym pochwalić. Nasz program zapobiegania bezdomności zwierząt w mieście realizowany jest już siódmy rok, stale jest udoskonalany i naprawdę widać jego efekty.

Chipowanie rozpoczęte

Wiosną tego roku znów zrobiliśmy krok do przodu, rozpoczynając akcję chipowania legionowskich psów. Akcja została zaplanowana na trzy lata. Łącznie obejmie ok. 3,5 tys. psów, bo taka jest orientacyjne liczba psów w Legionowie.

Na początek przewidziane było wszczepienie elektronicznego mikrochipa ok. 560 psom. To rok próbny, trzeba było sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie, czy właściciele psów zechcą zachipować swego ulubieńca.

W akcji chipowania biorą udział lecznice: na ul. Królowej Jadwigi 6, ul. Słowackiego 8c, ul. Husarskiej 28 oraz ul. Jagiellońskiej 8.
Okazało się, że zainteresowanie było spore, gdyż w ciągu trzech miesięcy zostały wykorzystane praktycznie wszystkie zakupione chipy. Oczywiście to dopiero początek - ciąg dalszy nastąpi. W przyszłym roku planowane jest zachipowanie tysiąca psów.

Wstąp do księgarni

A inne gminy powiatu?

Mam nadzieję, że inne gminy powiatu legionowskiego wezmą z nas przykład i rozszerzą swoje programy zapobiegania bezdomności zwierząt, choć nie jest to takie oczywiste. Wierzyłam, że chipowanie rozpoczną już w tym roku. Gdy 30 stycznia byłam na konwencie gmin powiatu legionowskiego, przedstawiłam zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy i zapoznałam zgromadzonych z legionowskim programem. Najważniejszą kwestią było przekonanie włodarzy gmin naszego powiatu do sprawy wprowadzenia chipowania psów w całym powiecie. Dzięki tak szerokiej akcji łatwiej będzie odnaleźć zagubione, bądź skradzione zwierzaki. Spotkanie zakończyło się sukcesem, gdyż wszyscy zgromadzeni pozytywnie odnieśli się do propozycji. Chipowanie byłoby rozłożone na trzy lata a jego koszty poniosłyby gminy. Niestety, deklaracje włodarzy nie przełożyły się na konkretne działania. Pozostaje wierzyć, że w przyszłorocznym budżecie zostaną uwzględnione fundusze przynajmniej na rozpoczęcie akcji.

REKLAMA

Dlaczego trzeba zaopatrzyć psa w mikrochip?

Codziennie mamy zgłoszenia o zaginięciu psów. Choć właściciele pilnują, choć są ogrodzone posesje, to jednak zdarzają się ucieczki, bo ktoś nie domknął furtki, była dziura w ogrodzeniu lub smycz okazała się za luźna. Jeśli zwierzak ma mikrochipa, zdecydowanie zwiększa się szansa na odnalezienie go.

Należy pamiętać, że samo zachipowanie psa to jeszcze nie wszystko. Numer musi być zarejestrowany w bazie danych - w naszym przypadku to Safe-Animal Międzynarodowa Baza Danych zaczipowanych zwierząt posiadająca największą i najbardziej aktualną w Polsce bazę danych. By zidentyfikować psa z elektroniczną wizytówką, potrzebne są specjalne czytniki. W Legionowie w takie czytniki wyposażone są lecznice biorące udział w akcji chipowania oraz miejskie służby porządkowe.

Aby chipowanie miało sens, trzeba także na bieżąco aktualizować dane właściciela w odpowiedniej bazie. Gdy zmieniamy numer telefonu, miejsce zamieszkania, należy to zgłosić. Trud niewielki, a zdecydowane ułatwienie procesu identyfikacji psa i ułatwienie jego powrotu do domu.

Jakie są dodatkowe zalety chipów? Można ze swoim pupilem wyruszać bezpieczniej w podróż. Jeśli wyjeżdżamy zagranicę, chip i paszport dla psa są bezwzględnie wymagane. W krajach UE obowiązują jednolite standardy dotyczące stosowanych chipów i czytników.

Małgorzata Luzak
Autorka jest radną Legionowa

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Tygrys

21.12.2012 22:44

Najpierw psy, potem dzieci (niby dla bezpieczeństwa) a potem całą resztę ludzkiej hołoty ostemplowac pieczecią diabła.
My Tygrysy i inne kotowate nie damy sie zaczipowac, niech żyje wolnośc.
Tygrys

# Romek

22.12.2012 16:20

Hugo Steinhaus (wielki matematyk i współtwórca szkoły lwowskiej ze Stefanem Banachem): Człowiek jest dowodem boskości zwierzęcia.

# inysm

28.04.2013 18:25

moim zdaniem czipowanie pozwala egzekwować odpowiedzialność za zwierzęta na ich właścicielach i powinno być obowiązkowe, tak samo jak sterylizacja nierasowych psów i kotów.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024