REKLAMA

Legionowo

oświata »

 

Burza o zerówki: od września w szkołach

  16 października 2012

alt='Burza o zerówki: od września w szkołach'
Świetlica w SP nr 8. Dziennie przebywa tam średnio 150 osób.

Rodzice pięciolatków protestują przeciwko przeniesieniu zerówek do szkół. Władze miasta przekonują: dzieci nie ucierpią a zyskają najmłodsi - będzie ponad 300 wolnych miejsc więcej w przedszkolach.

REKLAMA

Na początku września dyrektorzy przedszkoli poinformowali rodziców o zamiarze likwidacji zerówek w przedszkolach od kolejnego roku. W Legionowie zawrzało. Rozpoczął się oficjalny protest rodziców.

- Władze miasta podjęły decyzję bez konsultacji społecznych, choć to my rodzice i nasze dzieci będziemy ponosić jej konsekwencje. Dla dzieci to strata roku nauki w najlepszych możliwych warunkach, a dla rodziców konieczność przeorganizowania życia - mówi organizatorka akcji Anna Zielińska.

Z kanapkami do szkoły

Różnic pomiędzy codziennością zerówkowiczów w szkole i przedszkolu jest sporo. Jednym z najważniejszym problemów poruszanych przez rodziców jest wyżywienie dzieci.

- W przedszkolu kuchnia zapewnia trzy albo cztery posiłki. W szkole stołówki nie dostosują menu do potrzeb alergików czy cukrzyków. Bywa, że poza obiadem w szkole dziecko nie dostanie do jedzenia nic ponadto, co przyniosło z domu. Nawet szklanki wody, nie mówiąc o ciepłych napojach - mówi Zielińska.

Rzeczniczka ratusza Tamara Mytkowska ripostuje - indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci będą zapewniane. Podkreśla też, że jeśli rodzice dostarczą zaświadczenie od lekarza o konieczności eliminowania jakiejś grupy produktów, będzie to uwzględnione. - Śniadania zerówki spożywają wspólnie, dzieci przynoszą kanapki z domu. Szkoły zapewniają wodę, herbatę, mleko - w zależności od placówki - dowodzi rzeczniczka.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Opieka przez cały rok

Dużym plusem przedszkola jest to, że nie ma w nim tak dużo dni wolnych jak w szkołach. Maluchy mają zapewnioną opiekę zarówno w ferie, jak i inne dni, w których szkoły nie pracują. W szkołach ma być podobnie. - Pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym zapewnienie opieki także w ferie np. w formie dyżurów - wyjaśnia Mytkowska.

Podkreśla też, że nie istnieje "problem z dziećmi, które zostaną bez świetlicy" - nie ma takiej możliwości, bowiem wszystkie dzieci zostaną objęte opieką świetlicową.

- Już w tym roku 60 proc. sześciolatków i 14 proc. pięciolatków uczęszcza do szkół - wszystkie chętne dzieci pozostają w świetlicach, mają zapewnioną opiekę, są wydawane rodzicom bezpośrednio "do ręki" przez opiekuna. Teraz w jednej ze szkół dzieci z zerówek przebywają w łączonej grupie świetlicowej z klasami I-III, ale tylko dlatego, że jest tam jedna klasa 0. Od września zerówki będą miały swoje łączone grupy zerówkowe w jednej ze swych sal - tłumaczy rzeczniczka. Dodaje, że w świetlicy realizowany jest także program zajęć np. plastyczne, ruchowe itd., a rodzice mają możliwość, podobnie jak w przedszkolach, wykupienia zajęć dodatkowych - rytmiki czy języka angielskiego.

Mytkowska podkreśla, że dzieci w zerówkach pracują w systemie bezdzwonkowym, co oznacza, że nie mają kontaktu ze starszymi od siebie uczniami podczas przerw, a na spacery czy plac zabaw wychodzą zgodnie ze swoim programem zajęć.

W marcu odbędą się spotkania informacyjne, na których rodzice będą mogli rozwiać wiele wątpliwości zadając pytania urzędnikom ratusza. Prezydent Roman Smogorzewski zapewnia, że zmiany nie są spowodowane oszczędnościami.

- Ponad 200 trzylatków nie dostało się w tym roku do przedszkoli. Dzięki przeniesieniu zerówek do szkół, w przedszkolach znajdzie miejsce ponad 300 najmłodszych - zapewnia prezydent.

W marcu odbędą się spotkania informacyjne, na których rodzice będą mogli rozwiać wiele wątpliwości zadając pytania urzędnikom ratusza. Może już teraz jednak warto przejść się do swojej rejonowej szkoły, aby obejrzeć warunki, w jakich będzie uczył się nasz pięciolatek? I wymagać zmian. Jest na to cały rok.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Anna

16.10.2012 16:15

Problem jest i to bardzo ważny społecznie tylko trzeba rozmawiać spokojnie.
Skąd taka agresja w wypowiedziach Rzeczniczki ratusza?

# Zibi

16.10.2012 19:38, wpis modyfikowany 3 razy,ostatnio 16.10.2012 21:28

Gazety powinny uważać co piszą, bo mogą się załapać na zakładkę Rzeczniczki ratusza na stronie Urzędu Miasta i teraz trzeba pamiętać o rzetelności i znać się na obiektywizmie:
Rzecznik Prasowy UM Legionowo udostępnił(a) link. 9 października
Niecierpliwie czekając na kolejne "sensacyjne doniesienia" na temat naszych szkół w wykonaniu jednej z miejscowych gazet, uruchomiliśmy zakładkę z odpowiedziami na tego typu publikacje. Niektóre media zapominają o rzetelności, pokazaniu obu stron, nie znają pojęcia "obiektywizm" - polecam lekturę zakładki.
Link do zakładki http://www.legionowo.pl/pl/strefa-mieszkanca/Media-polemiki-i-sprostowania/
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024