REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Burmistrzowie proszą o weto

  23 marca 2002

Z apelem o zawetowanie nowej ustawy warszawskiej zwrócili się do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego burmistrzowie stołecznych gmin wianuszka (m.in. Białołęki).

REKLAMA

Uchwalona niedawno nowa ustawa warszawska narusza przynajmniej cztery artykuły Konstytucji RP - twierdzą zgodnie burmistrzowie stołecznych gmin, za wyjątkiem gminy Centrum, która milczy.

Konstytucja mówi o zasadzie decentralizacji władzy. Tymczasem w nowym ustroju mamy do czynienia z procesem odwrotnym. Konstytucja gwarantuje sądową ochronę samodzielności gminy, a likwidowanym gminom nie dano szans zdecydowania o swojej przyszłości, a mogłyby np. podjąć decycję o secesji z Warszawy. Wreszcie ustawa zasadnicza wyraźnie mówi, że sprawy ważne dla wspólnoty mieszkańców muszą być rozstrzygane w referendum, a zmiana ustroju i likwidacja gmin jest sprawą ważną.

Burmistrzowie liczą na to, iż Aleksander Kwaśniewski nie podpisze ustawy lub odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Samorządowcy skupieni w różnych organizacjach rozpoczęli zbieranie podpisów pod własnym projektem ustroju miasta. Zamierzają go zgłosić w formie inicjatywy obywatelskiej. W tym celu potrzeba 100.000 podpisów.

Bartek Wołek

***

Uchwała Nr LII/681/02
Rady Gminy Warszawa-Białołęka
z dnia 1 marca 2002 roku

w sprawie: skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie niezgodności ustawy z dnia 15 lutego 2002 roku o ustroju m.st. Warszawy z Konstytucją.

Na podstawie art. 191 ust. 1 pkt. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz. U. Nr 78, poz. 483, sprost. Dz. U. z 2001 r. Nr 28, poz. 319) uchwala się, co następuje:

§ 1.

Kieruje się do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności ustawy z dnia 15 lutego 2002 roku o ustroju m.st. Warszawy z Konstytucją oraz z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.

§ 2.

  1. Upoważnia się zarząd gminy do zawarcia umowy o sporządzenie wniosku, złożenia go w Trybunale Konstytucyjnym w przepisanej formie i czasie oraz o reprezentowanie gminy Warszawa-Białołęka w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.
  2. Wydatek, o którym mowa w wysokości do 100 000 zł znajduje pokrycie w rezerwie budżetowej.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się zarządowi gminy.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Rady Gminy Warszawa-Białołęka
mgr inż. Jacek Kaznowski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe