REKLAMA

Mokotów

budżet obywatelski »

 

Eko-projekty dla Mokotowa. Głosujemy!

  15 czerwca 2023

alt='Eko-projekty dla Mokotowa. Głosujemy!'
Mieszkańcy Mokotowa chcą mniej betonu, więcej zieleni na swoich podwórkach. Źródło: bo.um.warszawa.pl

Przeglądając projekty z budżetu obywatelskiego Mokotowa można zaobserwować, że mieszkańcy chcą zielonych alejek, skwerków z placami zabaw, czy ciekawie zaaranżowanych zielonych przestrzeni. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas głosowania.

REKLAMA

W tym roku wytypowaliśmy kilka eko-projektów. Głosować na nie można na stronie urzędu miasta: bo.um. Jak wyglądają zakupy na e-raty? Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.
warszawa.pl do 30 czerwca. Wyniki głosowania poznamy w lipcu, zaś ewentualne realizacje inwestycji nastąpią w przyszłym roku. Na co warto zwrócić uwagę?

Zielone podwórko przy Kolberga

Helena Wiegner proponuje stworzyć pomiędzy blokami przy Kolberga 8,10 i Joliot Curie 6, 8, 10 i 12 na Wierzbnie, warunki do odpoczynku dla osób starszych, rodzin, dzieci i właścicieli czworonogów.

- Planujemy usunąć stary zniszczony, pofałdowany przez korzenie drzew asfalt, posiać trawę, zaprojektować dodatkowe chodniki, ławki i kosze na śmieci. Ponadto chcemy wyremontować asfaltowe, zniszczone, wybrzuszone chodniczki otaczające skwerek przy ul. Kolberga 8 - w dużym skrócie opisuje swój projekt za 837 tys. złotych jego autorka.

Wstąp do księgarni

Eko Strefa na Spartańskiej

Projekt za pół mln złotych zakłada rewitalizację terenu w okolicy Szkoły Podstawowej nr 205 przy ul. Spartańskiej 4. Obecnie przed budynkiem szkoły jest niezagospodarowany teren, na którym stoi śmietnik i stół do ping ponga. Główne założenia projektu to stworzenie "eko klasy" na świeżym powietrzu, a więc przestrzeni sprzyjającej poznawaniu zieleni oraz zjawisk meteorologicznych, poprzez instalacje specjalnej stacji meteo, a także elementów pochłaniających smog. Przestrzeń będzie można zorganizować tak, aby powstały dwie strefy do nauki i spędzania wolnego czasu (częściowo zadaszona, z ławkami i stolikami). Jedna bardziej kreatywna do zajęć plastycznych, obserwowania natury, a druga do obserwacji przyrody i zjawisk meteorologicznych oraz prowadzenia doświadczeń. Projekt przewiduje też stworzenie miejsca na tornistry, ogródka społecznego w postaci donic i rabat z kwiatami oraz instalację zraszacza.

REKLAMA

Bardziej zielono na Sielcach

Projekt Joanny Turek i Małgorzaty Kowalczyk zakłada aranżację betonowego podwórza przy ul. Iwickiej 13-21 na Dolnym Mokotowie w taki sposób, aby powstało "miejsce przyjazne mieszkańcom w każdym wieku, dające możliwość odpoczynku i kontaktu z zielenią". Niezbędne jest zatem rozbetonowanie terenu, posadzenie drzew, które dadzą cień, urządzenie trawnika i kwietników oraz montaż ławek (w tym ławko-huśtawek) i trampoliny dziecięcej. Koszt: 475 tys. zł.

REKLAMA

Stop betonozie na Górnym Mokotowie

Autorka projektu mówi "stop betonozie". Przekonuje, że na Górnym Mokotowie znajduje się dużo zabetonowanych miejsc, z których nikt nie korzysta, a które mogłyby zostać zamienione na zieleń.

- Dzięki odbetonowaniu miasta obniżyłaby się temperatura latem i zmniejszyłoby się zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła. Deszcz zamiast odpłynąć kanalizacją do Wisły wsiąkałby w ziemię zwiększając retencję wody. Zwiększyłaby się bioróżnorodność, spadłoby zanieczyszczenie powietrza, a także wzrosłyby walory estetyczne okolicy - przekonuje, nie podając które miejsca należy odbetonować. Projekt wyceniono na ponad 1,7 mln złotych.

Rewitalizacja skweru przed podstawówką

"Poprawa estetyki i funkcjonalności skweru oraz placu wejściowego przed Szkołą Podstawową nr 69 dla potrzeb integracji i rekreacji mieszkańców" - to główny cel projektu wyliczonego na 300 tys. zł. W ramach tej kwoty pojawić by się miały nowe, wielogatunkowe krzewy, nastąpiłby montaż wielofunkcyjnych mebli miejskich i wiaty rowerowej oraz naprawiono by chodnik.

Kładka przez Bernardyńską Wodę

Za ponad milion złotych Krystyna Żyżyńska-Galeńska proponuje stworzenie bezpiecznego przejścia przez fosę "dla potrzeb skomunikowania terenu i udogodnienia dojścia do zieleńca wykorzystywanego dla potrzeb rekreacji i wypoczynku oraz uprawiania sportów". W ramach projektu planowane jest wykonanie mostka o konstrukcji drewnianej lub lekkiej metalowej, przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego, remontu schodów, wykonanie dojścia w postaci ścieżki mineralnej, zapewniającej komunikację w obrębie mostka, wjazdu i zjazdu dla osób starszych, niepełnosprawnych i matek z wózkami. Projekt obejmuje swym zakresem także wykonanie bieżących prac utrzymaniowych fosy znajdującej się pomiędzy ulicami Powsińską, Przy Bernardyńskiej Wodzie, al. Witosa oraz Idzikowskiego.

Dwa w jednym dla Mokotowa

Łukasz Garbal postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Jego projekt przewiduje posadzenie krzewów, bylin i traw ozdobnych oraz drzew na skwerze przy Niegocińskiej obok mokotowskiego OSiR-u oraz kompleksowy remont siłowni plenerowej wraz z wymianą zabawek na placu zabaw na skwerze Bartłomieja. Koszt: 510 tys. zł.

Renowacja oczka wodnego w parku Promenada

Krzysztof Ryński proponuje wykonanie rewitalizacji dna i brzegów zbiornika poprzez doszczelnienie dna oraz wymianę umocnień brzegowych w miejscach tego wymagających, wykonanie wzdłuż brzegu dużego zbiornika, w jego części południowo-zachodniej, wypłyceń z materaców gabionowych dla potrzeb nasadzeń roślinności wodnej oraz stworzenia płycizny dla płazów, w celu zwiększenia bioróżnorodności. Wykonanie remontu mostu łączącego dwa zbiorniki, wyczyszczenie w okresie jesiennym (po spuszczeniu wody) obu zbiorników z zalegającego materiału organicznego, wykonanie małej wyspy pływającej jako miejsca do gniazdowania i odpoczynku ptaków oraz siedliska dla płazów. cały projekt wyceniono na 470 tys. zł.

Zielone przystanki

Krzysztof Ryński proponuje aż 12 "zielonych" przystanków autobusowych na terenie dzielnicy. Nie chodzi o nowe wiaty, a o wyłożenie rozchodnikiem zadaszeń istniejących wiat przystankowych.

- Dzięki temu przystanki staną się bardziej przyjazne pasażerom i środowisku, a dodatkowo idealnie wpasują się w krajobraz. Dodatkowo, szyby wiat zostaną wymienione na szyby ze wzorem graficznym ograniczającym potencjalne kolizje z lecącymi ptakami - przekonuje do swojego projektu wycenionego na 312 tys. zł jego autor. Zielone dachy powstać by miały na wiatach przystankowych: Wiśniowa 02, Madalińskiego-Szpital 02, Kielecka 01, Konduktorska 02, Zakrzewska 02, Chełmska 03 i 04, Św. Boboli 01, Rakowiecka-Sanktuarium 01, 02 i 03 oraz Kulskiego 05.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy