Budynki do rozbiórki...
12 września 2008
... a obowiązki dzielnicy - wyjaśnienia.
W latach 2004-2007 urząd dzielnicy kierował się w swoim działaniu zasadami zawartymi w wymienionym artykule. W roku 2003 było 28 rodzin uprawnionych do otrzymania lokali zamiennych. Rocznie przybywało od 10 do 20 rodzin. Rosła również liczba budynków wymagających generalnego remontu oraz budynków, które zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki należałoby rozebrać a działki przeznaczyć do sprzedaży w przetargu.
Czasem bardzo trudno było wskazać lokal, który spełniał warunki zawarte w art. 2 ust 1 pkt. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, dlatego pomoc była taka trudna. W takich sytuacja proponowane były lokale mniejsze, ale o wyższym standardzie, czasem większe o niższym standardzie. Przyjęcie tych propozycji zaw-sze było uzależnione od zgody lokatorów.
Z tych względów powstał pomysł budowy kolejnych budynków komunalnych w Falenicy między ul. Włókienniczą a ul. Derkaczy oraz został zmieniony harmono-gram budowy przy ul. Ciepielowskiej. Zmiana dotyczyła przyspieszenia budowy. Urząd opracował plan wykwaterowania rodzin oraz uporządkował dokumentację stanu prawnego i faktycznego lokali komunalnych na tych terenach.
W 2007 r. rada dzielnicy wykreśliła plan budowy tych budynków. 27 maja 2008 r. zarząd dzielnicy w uchwale nr 392 powrócił do tego tematu i wyraził pozytywną opinię w sprawie przeznaczenia działek położonych w rejonie ulic Ciepielowskiej, Derkaczy, Włókienniczej, Jagienki pod budownictwo komunalne. Mam nadzieję, że te czynności nie służą przypisaniu sobie pomysłu budowy tych budynków, ale nie-stety przesuwają realizację w czasie.
Lokale w obecnie budowanych budynkach przy ul. Ciepielowskiej, które zgod-nie z zapowiedziami miały być oddane przed wakacjami, powinny zostać wykorzys-tane przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wynikających z przepisów, w tym dla rodzin z prawem do lokali zamiennych. Mam nadzieję, że po-jawiające się pomysły pominięcia tych rodzin nie zostaną zrealizowane, a konkurs na nagrodę w formie zamiany lokali nie zostanie zmarnowany przez złe przygoto-wanie i pośpiech.
Arkadiusz Kuranowski
mgr ekonomii, absolwent Studiów Podyplomowych z Zarządzania Nieruchomościami Wydziału Prawa UW, były naczelnik wydziału zasobów lokalowych dzielnicy Wawer.