Budują Szlak Nadwiślański - 34 km trasy rowerowej
17 stycznia 2014
Już w lipcu powinien zostać otwarty Nadwiślański Szlak Rowerowy. Cały ma liczyć 34 km. Będzie nie tylko najdłuższy, ale i najszerszy w mieście. Zacznie się na Młocinach.
- Mamy najlepszą trasę do biegania na nartach, teraz będziemy mieli najlepszą drogę do jeżdżenia na rowerze. Bardzo dobrze. I fajnie, że poprowadzi ona aż do Konstancina. Szlaki rowerowe w Warszawie mają to do siebie, że po kilku kilometrach zwykle się urywają i do dalszego ciągu trzeba dojeżdżać ruchliwą ulicą, na której rowerzysta przeważnie nie jest przez kierowców mile widziany i o wypadek nietrudno - cieszy się pan Olgierd, od lat miłośnik jazdy na dwóch kółkach.
Oprócz głównej trasy powstają także ścieżki oraz promenady pieszo-rowerowe nad samą Wisłą o szerokości do 10 metrów. Budowa została podzielona na cztery etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od mostu Północnego do ul. Boleść. Następnie wykonany zostanie etap pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Cyplem Czerniakowskim, do wysokości ul. Zaruskiego. Obie te części połączy ścieżka rowerowa budowana w ramach trwającej modernizacji nadwiślańskich bulwarów. Kolejny odcinek zostanie przygotowany wzdłuż Czerniakowskiej, od Zagórnej do Wolickiej. Budowa została podzielona na cztery etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od mostu Północnego do ul. Boleść. Kolejne to trasa pomiędzy mostem Poniatowskiego a Cyplem Czerniakowskim, później wzdłuż ul. Czerniakowskiej, od Zagórnej do Wolickiej i na końcu wzdłuż Wału Zawadowskiego. W ostatnim etapie w ciągu Wał Zawadowski powstaną nowe, szerokie pobocza, udostępnione dla ruchu rowerowego. Towarzyszyć im będą urządzenia spowalniające ruch uliczny. W ramach zamówienia przygotowanych zostanie ponad 16 km tras rowerowych, z czego 12,15 km to zupełnie nowe połączenia, budowane od podstaw. Łącznie Szlak obejmie 34 km, w tym 27 km całkiem nowych dróg dla rowerów.
- Nadwiślański Szlak Rowerowy jest częścią projektu "Warszawski Węzeł Wodno - Rowerowy "Pedałuj i płyń" (bike & sail) - etap I" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 6.4 "Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym" - informuje Monika Żukowska z urzędu miasta.
mac