REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

drogi

 

Bruk z Ordona zostanie przeniesiony. Dokąd?

  30 września 2022

Bruk z Ordona zostanie przeniesiony. Dokąd?
źródło: Dzielnica Wola

Dokuczliwy dla mieszkańców z powodu hałasu i kurzu bruk na Ordona zostanie usunięty i przeniesiony w nowe miejsce.

REKLAMA

Jeszcze podczas wakacji mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki w odpowiedzi na pismo urzędników w sprawie wyłączenia zabytkowej nawierzchni ulicy Ordona z gminnej ewidencji zabytków odniósł się do tego wniosku negatywnie.

"Historyczna nawierzchnia"

Historyczna nawierzchnia stanowiąca południowy odcinek ulicy Ordona, wraz z jej układem przestrzennym została włączona do gminnej ewidencji zabytków całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Wybrukowanie ulicy związane jest z wybudowaniem w latach 50. XX wieku budynku Centralnej Stacji Rozdziałowej pobliskiego Dworca Zachodniego.

- Stan zachowania ulicy oraz nawierzchni nie zmienił się znacząco od momentu włączenia jej do gminnej ewidencji zabytków, a przytoczony przez Zarząd Dróg Miejskich argument złego stanu technicznego nawierzchni oraz generowanego przez pojazdy poruszające się po kostce brukowej hałasu nie stanowią wystarczającej przesłanki do usunięcia jej z ewidencji zabytków - napisał mazowiecki konserwator zabytków Jakub Lewicki. Jak dodał, układ przestrzenny ulicy z lat 50. XX wieku wraz z brukiem stanowią "dokument rozwoju urbanistycznego miasta" i nie ma mowy o wykreśleniu go z ewidencji zabytków, zaś sama argumentacja urzędników, aby to zrobić, jest nieuzasadniona.

Zdania mieszkańców są podzielone

Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski poinformował mieszkańców o decyzji konserwatora na Facebooku. Dzielnica wraz z Zarządem Dróg Miejskich proponowała remont Ordona polegający na zakryciu "głośnej" nawierzchni asfaltem. Komentujący sprawę mieszkańcy byli podzieleni. Jedni bronili zabytkowej nawierzchni, inni zaś się dziwili, że w stolicy europejskiego kraju w dodatku w centrum miasta, broni się pozostałości po robotniczej Woli. - Droga, którą od lat rozjeżdżają ciężarówki z betonem ma stanowić zabytkową wartość? Kuriozum! Na tej drodze można się potknąć i wywrócić, a od kurzu i hałasu dostać bólu głowy - komentuje wzburzona mieszkanka.

Bruk zostanie przeniesiony

Całkiem niedawno w rozmowie z radiem Eska w tej sprawie ponownie wypowiedział się profesor Lewicki, który tym razem przyznał, że wydał zgodę na przeniesienie bruku z ulicy Ordona. Dokąd? Jak się okazuje wolski ratusz ma już swoje propozycje.

- Mamy w planach remont ulicy Mszczonowskiej, więc pomyśleliśmy, że może tam warto by było zastosować rozwiązanie, które dobrze przyjęło się już na Łuckiej, a więc zabytkowy bruk na poboczu drogi i miejscach parkingowych, a na części, po której poruszają się pojazdy - asfalt. Drugą naszą propozycją jest ulica Spokojna i tam bruk mógłby zostać ułożony na samej ulicy, bo to jest mała, osiedlowa uliczka przy cmentarzu. My dajemy propozycję a wybór miejsca ostatecznie będzie należał do ZDM, który przeprowadzi inwestycję - mówi Tomasz Keller z wydziału prasowego wolskiego ratusza.

(db)

 

Polecamy

Komentarze (2)

# Kolo

02.10.2022 00:25

Można...? Można... ! Jak się chce to się wszystko da zrobić sensownie, logicznie i funkcjonalnie. Mylić się jest rzeczą ludzką i nie jest powodem do wstydu (a wręcz przeciwnie) dokonać zmiany decyzji. Szacun.

# Wuju

13.10.2022 00:25

Nie można po prostu wyremontować ulicy i na nowo ułożyć żeby było równo? Jakoś na końcu Ordona się dało i wygląda super.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA