Brakuje szczepionek na grypę. Ustawiają się kolejki
29 września 2020
Strach przed koronawirusem przyniósł skutek w postaci zwiększonego zainteresowania szczepieniami.
Jesień już nadeszła, a stan epidemii wciąż obowiązuje. Z medycznego punktu widzenia oznacza, że w najbliższych miesiącach grozi nam podwójna epidemia dwóch chorób: grypy i groźniejszego od niej covidu-19, który od początku roku zabił w naszym województwie ponad 400 osób. Jednoczesne zakażenie SARS-CoV-2 i wirusem grypy może być dla najstarszych warszawiaków bardzo groźne, więc zainteresowanie szczepionką na jedną z dwóch chorób rośnie.
Ospa, tyfus, antyszczepionkowcy. Tak się żyło w dawnej Warszawie
Przed rozpowszechnieniem szczepionek największym zagrożeniem dla naszego miasta były choroby zakaźne. Mimo to ruch antyszczepionkowy ponad 100 lat temu miał się świetnie.
- W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie informujemy, iż wstrzymaliśmy zapisy na szczepienia - pisze sieć medyczna Enel-Med. - Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek na rynku podjęliśmy decyzję o zapewnieniu szczepień w pierwszej kolejności pacjentom abonamentowym, posiadającym szczepionkę w ramach swoich pakietów.
- Przewidujemy, że szczepionki przeciw grypie będą dostępne w naszych placówkach na początku października - czytamy na stronie Lux Medu. - Obecnie realizujemy szczepienia przeciw grypie dla pacjentów zgłaszających się z własnym preparatem.
- Dane dotyczące poziomu zaszczepienia całej populacji w Polsce od lat są na poziomie ok. 4% - informuje Medicover. - Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Obecnie, w związku z pandemią covid-19 i zaleceniami ekspertów zdrowia, zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie wzrosło.
W prywatnych sieciach medycznych procedura jest identyczna: pacjent może otrzymać receptę na szczepionkę przeciw grypie, kupić ją we własnym zakresie, wziąć fakturę, a następnie otrzymać zwrot pieniędzy. Problem w tym, że szczepionki są w warszawskich aptekach praktycznie niedostępne. Przykładowo w poniedziałek 28 września vaxigrip tetra był do kupienia tylko w jednym miejscu na Mokotowie, bez możliwości rezerwacji przez internet.
- Zapotrzebowanie jest ogromne i na dzisiaj liczba pracowników, których już umówiliśmy na szczepienia wyjazdowe jest większa o 170% liczby z roku poprzedniego. Zainteresowanie szczepieniami w oddziałach jest równie wysokie - podał w poniedziałek Enel-Med.
Dlaczego brakuje szczepionek? Powody są dwa. Po pierwsze, ich dostępność jest uzależniona od możliwości producentów, którzy z roku na rok muszą liczyć się z czterokrotnie zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów. Po drugie, polskie prawo przewiduje, że w pierwszej kolejności szczepionki trafiają do pacjentów objętych refundacją. Tak ogromna ingerencja rządu w rynek medyczny skutkuje problemami znanymi z epoki komunizmu.
- Zjawiska te spowodowały nie tylko spadek dostępności szczepionek przeciw grypie w publicznej opiece zdrowotnej, ale również ograniczenia liczby otrzymywanych szczepionek przez prywatną opiekę zdrowotną - pisze Medicover.
(dg)
.