REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

"Bo zrobimy się agresywni", "faworyzujecie słoiki". Konsultacje aspołeczne z ZTM
REKLAMA

REKLAMA

"Bo zrobimy się agresywni", "faworyzujecie słoiki". Konsultacje aspołeczne z ZTM

Bemowskie spotkanie konsultacyjne w sprawie zmian w komunikacji miejskiej po otwarciu II linii metra było żenującym, trzygodzinnym spektaklem.

REKLAMA

Na spotkaniu pojawiło się ok. 50 osób, głównie mieszkańców Jelonek zainteresowanych projektem skrócenia linii 105. Jeśli przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego spodziewali się dyskusji, to już pierwsza wypowiedź pozbawiła ich wszelkich złudzeń. Jeden z radnych dzielnicy postanowił po prostu... nakrzyczeć na urzędników. Potem było jeszcze gorzej. Mimo usilnych starań moderatora w sali panowała bazarowa atmosfera. Mieszkańcy wykrzykiwali swoje racje, przerywali sobie nawzajem, licytowali się na liczbę przesiadek i przekonywali o tym, kto jest lepszym warszawiakiem i dłużej mieszka na Bemowie. Brawami nagradzano absurdalne wypowiedzi typu "Są słuchy, że ludzie z ZTM nie są z Warszawy!", zaś sformułowanie "105 powinno nadal dojeżdżać do centrum" padło co najmniej 30 razy. Jeden z mieszkańców przyniósł własny, kilkustronicowy projekt, ale zamiast streścić go w 2-3 zdaniach i zwyczajnie wręczyć urzędnikom, toczył niekończące się dywagacje, aż... odebrano mu głos po protestach osób czekających w kolejce do mikrofonu. Inna mieszkanka nie omieszkała ogłosić, że "ZTM faworyzuje słoiki, które nie płacą podatków", a zdenerwowana starsza pani zagroziła: "Odpowiadajcie, bo zrobimy się agresywni".

ZTM: konsultacje trwają Brawami nagradzano absurdalne wypowiedzi typu "Są słuchy, że ludzie z ZTM nie są z Warszawy", zaś sformułowanie "105 powinno nadal dojeżdżać do centrum" padło co najmniej kilkadziesiąt razy.

Co na to pracownicy ZTM? Przede wszystkim należą im się brawa za zachowanie zimnej krwi i nieustanne przypominane, że konsultacje potrwają jeszcze ponad miesiąc, więc oczekiwanie od nich deklaracji na tak wczesnym etapie jest nieuzasadnione. Wypowiedzi mieszkańców najczęściej nie komentowali inaczej niż słowami "głos został odnotowany". Bo też zazwyczaj nie było co komentować. Konkretne propozycje, takie jak uruchomienie linii dowożącej z Jelonek na Marymont trasą S8 ginęły w szumie złośliwości i nierealnych pomysłów. Autobus z Bemowa do Międzylesia, autobus na zbyt wąskich uliczkach fortu Bema, nazwy przystanków zawierające w nawiasie nazwy krzyżujących się obok ulic (!)... Były też dywagacje historyczne o tym, że 40 lat temu linia X kursowała trasą Y. Można było odnieść wrażenie, że większość zabierających głos (albo po prostu pokrzykujących) osób miała głęboko w nosie II linię metra, problemy komunikacyjne innych dzielnic, zrównoważony transport, liczbę autobusów w naszych zajezdniach i jakiekolwiek dobro wspólne. Nadużywanie takich słów, jak "ja", "mnie", "o mnie" i "moje" z pewnością nie służy poziomowi dyskusji. Trzy godziny, przeznaczone na konsultacje społeczne, zostały zmarnowane. Wygrały postawy aspołeczne.

Konsultacje potrwają do 27 czerwca. Swoje uwagi można przekazywać e-mailem na adres konsultacje@ztm.waw.pl, w Punktach Obsługi Pasażerów lub pocztą (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa, z dopiskiem "Konsultacje").

Dominik Gadomski


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

"Bo zrobimy się agresywni", "faworyzujecie słoiki". Konsultacje aspołeczne z ZTM

Alternatywny projekt autorstwa jednego z mieszkańców.

21.05.2014 10:52 #Ruch Społeczno-Narodowy
i bardzo dobrze ! u nas na Jelonkach przynajmniej mieszkańcy umieją walczyć o swoje, gmina jest też całkiem niezła, ale zawsze mogłoby być lepiej!
21.05.2014 10:53 #slojzameldowany
Co tu się dziwić? Przecież to typowo polskie chamstwo i buractwo. Pseudo politycy dzielą coraz bardziej społeczeństwo i niedługo sami się sprzedamy zachodowi. Niepotrzebne wojny żeby głupi polski naród zmanipulować i zlikwidować
21.05.2014 11:08 #gkge
BEMOWO = CHAMSTWO. Brak metra to najlepszego rozwiązanie, metro NIE dla buractwa
21.05.2014 11:56 #rafa
artykuł stronniczy. Ludziom może i puszczają nerwy, ale mają powody, bo ZTM NIGDY nie bierze pod uwagę wniosków mieszkańców .
21.05.2014 13:19 #zjelonek
#Ruch Społeczno-Narodowy napisał(a) 21.05.2014 10:52

i bardzo dobrze ! u nas na Jelonkach przynajmniej mieszkańcy umieją walczyć o swoje, gmina jest też całkiem niezła, ale zawsze mogłoby być lepiej!
Jaka gmina ? Przecież to dizelnica - inne kompetencje , inna samodzielnośc
REKLAMA
21.05.2014 15:30 #bemowianka
Ciekawe bo byłam na tym spotkaniu i nie do końca wyglądało to tak jak opisane powyżej. Tekst jest dość tendencyjny. Owszem każdy mówił o sobie i swojej okolicy, ale głównie pretensje były do Panów z MZA, że na wszystkie pytania odpowiadali w ten lub podobny sposób próbując nam wmówić że powinnyśmy korzystać z II linii metra bo to wręcz zbawienne dla mieszkańców Bemowa. Może i tak by było gdyby metro zaczynało na Bemowie a nie na Woli. Jak na razie to mieszkańcy po raz kolejny będą mieli utrudnienia w dotarciu do Centrum miasta bez przesiadkowo, szczególnie Ci którzy mieszkają wzdłuż ul. Lazurowej Połczyńskiej z okolic ulicy Tobruk.
21.05.2014 21:48 #osg
Haha, widzę że dużo nie straciłem, no co najwyżej komedię do popcornu lub odwrotnie ;) Dlaczego zdjęcie projektu tego mieszkańca w takim małym rozmiarze? Można prosić nazwisko radnego? Abym wiedział na kogo nie głosować na jesieni :) Jak na ilość krzykaczy internetowych to mniej niż 50 osób to dosyć mało :]
22.05.2014 10:23 #antymanipulacja
Te tzw. "konsultacje" to typowy "pic na wodę fotomontaż".
Ludzie, ci zwykli pasazerowie maja rację domagając sie przywrócenia układu linii sprzed budowy tego kawałka metra, bo ZTM wtenczas mówił o czasowym zawieszeniu linii a teraz z obietnic nie wywiązuje się i ponownie chce pogorszyc komunikacje miejską pod przykrywką dobrodziejstwa przesiadek i niewygód.
Arogancja władzy w każdym calu pokazuje swe oblicze.
22.05.2014 14:02 #Jelonkowiec
Skandaliczny artykuł pisany chyba na zlecenie ZTM, kto był na konsultacjach ten wie. Gazeta powinna chyba relacjonować a nie oceniać postawę mieszkańców.
Mieszkańcy domagali się swojego, nie jest ich rolą martwić się o inne dzielnice, w innych dzielnicach też prowadzone sa konsultacje.
27.05.2014 16:32 #Yelonkers
Artykuł na żenującym poziomie.Przypomina mi wystąpienie młodego ZMS-owca, który publicznie oskarża wichrzycieli -w tym przypadku uczestników konsultacji.Żenujące jest także pisanie o swoim, wątpliwej wartości pomyśle na linię ekspresowo-taksówkową z Górczewskiej do Marymontu.Ten szalony pomysł,w zmuszaniu do jazdy metrem, przebija w swej głupocie nawet projekty ZTM-u.
REKLAMA
29.05.2014 21:23 #autobus_czerwony
Inna relacja "Bemowo nie chce przesiadek do metra" pod linkiem:
autobusczerwony.blox.pl
30.05.2014 08:53 #autobus czerwony
Zdecydowany odpór mieszkańców Bemowa, a dokładnie Jelonek i osiedla Lazurowa dla skracania trasy linii 105 - to temat numer 1 podczas dzisiejszych konsultacji w sprawie zmian w komunikacji w tej dzielnicy po otwarciu centralnego odcinka II linii metra.

Nietrudno było przewidzieć, że tak to się potoczy. Uczestnicy spotkania potwierdzili, że nie opłaca się jechać autobusem z dalekich peryferii, by tuż przed celem podróży przesiąść się do metra. Drugi problem ZTM jest taki, że wymyślono dla Bemowa i Woli bardzo dobre trasy objazdowe autobusów na czas budowy II linii - ludziom jest z nimi chyba nawet wygodniej niż będzie z przesiadkami po otwarciu metra.

- Cokolwiek byście nie wymyślili z trasami autobusów, nie przesiądę się na 2-3 stacje do metra - zwróciła się do urzędników ZTM pani Paula z osiedla koło Fortu Blizne (okolice Lazurowej na północ od Górczewskiej i trasy S8).

- Taki schemat przesiadek jest dobry, ale w przypadku kolei pod miastem a nie blisko centrum - komentowal Adam Woźniak z Ulrychowa, który protestował z kolei przeciwko wycofaniu z Woli linii 159. To jednak sprawa przesądzona, nie tyle w związku z uruchomieniem metra co z powodu planowanego od 2015 r. remontu wiaduktu przed pl. Zawiszy. Niezależnie od tego linia 159 zostanie też wycofana z zakorkowanego odcinka Raszyńskiej przed pl. Zawiszy - od Koszykowej przez pl. Starynkiewicza i ul. Lidleya, stąd w lewo w Al. Jerozolimskie. Chyba że ZTM się ugnie i puści 159 prosto przez Żelazną do Prostej i dalej na Koło... Korki będą tam jednak niemożebne po zamknięciu Towarowej, co odbije się też na regularności 157.
30.05.2014 08:53 #autobus czerwony
Jeśli chodzi o 105, to wypowiadający się mieszkańcy nie mogli dojść ze sobą do porozumienia, dokąd miałaby kursować ta linia, gdyby ZTM nie skracał jej jednak do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Sporo głosów było za utrzymaniem 105 aż do Powiśla. Niektórzy opowiadali się za tym, żeby docierała przynajmniej do I linii metra, inni - za powrotem 105 do Dw. Centralnego. Protest przeciwko skracaniu trasy do ronda Daszyńskiego był tak wyraźny, że ZTM nie będzie miał wyjścia i powinien przedstawić nową propozycję. Zwłaszcza że z ust urzędników co chwila padały zapewnienia: "Przyjmujemy ten głos do naszych analiz". A jeszcze ma się wypowiedzieć cała rada dzielnicy (obecni na spotkaniu radni też byli przeciw skracaniu 105). Według wicedyrektora ZTM Grzegorza Dziemieszczyka do 27 czerwca potrwa zbieranie opinii, przez wakacje urzędnicy ostatecznie je przeanalizują i na początku września przedstawią ostateczny projekt zmian (czy ja jednak dobrze pamiętam, że inny wicedyrektor ZTM ogłosił, że wtedy ma już być otwarta dla tramwajów ul. Targowa?).

Były też głosy za przywróceniem 105 albo 109 na dawną trasę przez ul. gen. Kaliskiego do pętli Stare Bemowo (znamienne, że utrzymanie 109 w obecnej relacji do Dw. Centralnego właściwie nie wzbudziło większej dyskusji, czyli pasażerom to się podoba).
30.05.2014 08:53 #autobus czerwony
Konstruktywnie wyglądały propozycje utrzymania 105 na dłuższej trasie, ale rzadziej, a uruchomienie szczytowej linii 305 lub 4xx z pętli Osiedle Górczewska do Ronda Daszyńskiego. To wygląda na powielenie zaproponowanego przez ZTM układu od strony Targówka: 160 bez zmian i krótsze, bardzo częste 260 (ewentualnie proponowane przez mieszkańców 360/460).

Nie wydaje się, by ZTM zgodził się na utrzymanie 105 aż na Powiśle. Dyr. Dziemieszczyk stwierdził, że frekwencja od Nowego Światu nie przekracza 20 proc. Można sobie jednak wyobrazić 105 co 15-20 min przez Prostą, Świętokrzyską, Marszałkowską, Al. Jerozolimskie, E. Plater (Dw. Centralny) i z powrotem do os. Górczewska, ewent. do Starego Bemowa. ZTM chyba jest nawet przygotowany na taki wariant, skoro obstaje przy kursującej raz na 20 minut linii 178 przez Prostą i Świętokrzyską. Wiadomo, że to za mało, gdyby więc w ramach ustępstw miało się tam pojawić także 105, autobusy jeździłyby na przemian co 10 minut. Na trasie Osiedle Górczewska - Rondo Daszyńskiego można by sobie natomiast wyobrazić przywróconą linię 506 (choć przez Lazurową - Szeligowską - Połczyńską, a nie przez Człuchowską).

O ten numer też upominali się mieszkańcy Bemowa. W ZTM nie mogą liczyć na ich krótką pamięć. Z kolei pasażerowie w tej dzielnicy nie wiedzą jeszcze, że muszą się spodziewać kolejnej porcji zmian związanych z otwarciem linii tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich. Będą nowe trasy autobusów, ale ten projekt ZTM przedstawi osobno, kiedy zacznie się zanosić, że inwestycja tramwajarzy nabierze rumieńców. Wybrano wprawdzie jej wykonawcę (ponownie), ale wciąż czekamy na wydanie pozwolenia na budowę.

(osa)
31.05.2014 16:31 #zorientowany
Wizja świata według wszechwiedzącego Redaktora Ossowskiego - nie, dziękuję. Linia 109 nie budzi emocji, bo po prostu nie jest szczególnie istotna. Pomysł przywrócenia 105 na trasę Bemowo-Centralny i wzmocnienia jej na odcinku Daszyńskiego -Górczewska był zgłaszanych do Urzędu Dzielnicy już w 2011 roku, więc nie jest to ani Pański ani ZTMu pomysł.
REKLAMA
01.06.2014 05:50 #z Przasnyskiej
"autobus czerwony" 29.05.2014 i 30.05.2014...kilkakrotnie napisał...to co można przeczytać.

Komentarz:
Jaruś (osa), agituj w swojej gazecie wybiórczej i na wawkomie.
03.06.2014 13:18 #Czytelnik
Autobus czerwony wybiórczy jak Gazeta? Niestety tak. Mój wpis na blogu nie ukazał się , chociaż odnosił się do meritum sprawy. Mam wrażenie, że środowisko stołecznej prasy już dawno zapomniało co to dziennikarstwo interwencyjne i bliżej mu do funkcji rzeczników miejskich instytucji!!!
12.06.2014 17:55 #eMBe
A Echo to jest inne.Od pewnego czasu tyłki miodem władzy smarują, że hej!!!
12.06.2014 20:07 #dalekisąsiad
u nas na kosultacjach (Wola) było o wiele spokojniej, ale też mieliśmy wsparcie naszego zarządcy, status nm. inaczej pewnie też poleciałyby wióry :)
02.08.2017 23:01 #Bemiś
Zdenerwowana starsza pani groziła: "Odpowiadajcie bo zrobimy się agresywni."
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA