REKLAMA

Pożegnanie ze smokiem

Kategoria:  RODZINA    teatr, widowisko
Pożegnanie ze smokiem
Wieczór opowieści ogniem i magią tkany 
 13 lutego 2025, 20:00
Warszawa
Skład Butelek
ul. 11 Listopada 22

Opowieści o smokach, mądrości, magii, mroku i miłości.


Zgodnie z chińskim kalendarzem, nadszedł czas, by pożegnać rok złotego smoka. Dla jednych to rozstanie pełne żalu, dla innych ulga, a jeszcze dla kolejnych - po prostu pretekst do snucia fascynujących historii o istocie, która od wieków rozpala wyobraźnię. Smoki to więcej niż legendarne stworzenia - to symbole i archetypy obecne w kulturach całego świata. Na Dalekim Wschodzie - potężni strażnicy żywiołów, dawcy życia i pomyślności. W Syberii i Iranie - przeciwnicy światła, uosobienie mroku i suszy. W legendach Bliskiego Wschodu i Europy - bestie ziejące ogniem, strzegące skarbów i walczące z herosami. W kulturze popularnej - strażnicy tajemnic, opiekunowie lub... złowieszczy porywacze niewinnych dziewic.

A czym są smoki dla nas?
W wieczór pełen magii i opowieści zanurzymy się w historie, które podpowiadają nam, kim stały się te mityczne stworzenia w naszej wyobraźni. W przeddzień wielkiego święta miłości usłyszycie o smokach mądrych, złowrogich i... romantycznych.


Opowiadają:
Mirella Gliwińska - BabaBaya
Roksana Pietruczanis - Tkaczka Opowieści
Gra na instrumentach i śpiewa: Bart Pałyga


Kiedy: 13.02.2025 r.
Gdzie: Skład Butelek, ul. 11 listopada 22 (piwnica)

Za ile: Bilet 38 PLN


Przyjdźcie i posłuchajcie opowieści, które zabiorą was w podróż pełną magii, mroku i niezwykłych emocji. Smocza legenda czeka na odkrycie - czy jesteście gotowi?


O NAS:
Mirella Gliwińska. BabaBaya - członkini grup Karawana Opowieści i Grupa 501. Pisze i opowiada historie dla dzieci i dorosłych. Jest absolwentką wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej pasje to historia i zwyczaje kultur wschodnich oraz flamenco z którym była aktywnie związana przez większą część życia. Od kilku lat dużo uwagi poświęca również tradycjom i opowieściom ludów turkijskich z Wielkiego Stepu w Azji Centralnej. Lubi opowiadać historie zainspirowane wątkami ze starych pieśni i podań, wprowadzając do nich rytmy i elementy taneczne. Zazwyczaj są dla niej punktem wyjścia do poruszenia problemów istotnych dla teraźniejszości. Ceni sobie bezpośredni kontakt ze słuchaczami, dlatego bardzo chętnie opowiada w kawiarniach, przedszkolach, szkołach i bibliotekach. W swoim dorobku ma również spektakle narracyjne wykonywane na scenach teatralnych oraz minisłuchowiska radiowe. Jej projekt Opowieści z Wielkiego Stepu dla radia Dimash, cieszył się dużym uznaniem słuchaczy. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, w trakcie których zaraża radością opowiadania i pomaga znaleźć własną, indywidualną ścieżkę.


Roksana Pietruczanis - z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, z zamiłowania pasjonatka tanga argentyńskiego i Tatr Wysokich, z powołania bajarka i Tkaczka Opowieści, członkini grupy artystycznej "Grupa 501". Jej przygoda w świecie opowieści zaczęła się - jak to często bywa - zupełnie przypadkowo, ale szybko ją pochłonęła. Inspirację do tworzenia czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii i wierzeń ludowych. Szczególnie fascynuje się folklorem wschodniosłowiańskim oraz mrocznymi, pełnymi grozy historiami. Roksana opowiada głównie dla dorosłych, umiejętnie łącząc humorystyczne opowieści z mrocznymi elementami. Od kwietnia 2022 roku występuje z autorskimi programami w ramach różnych projektów kulturalnych i festiwali. Wśród nich znalazły się m.in.: XVI Festiwal Ethno Port Poznań - MAŁE ETHNO, XXX Europejskie Dni Dziedzictwa: Połączeni dziedzictwem, 5. Cyrkowy Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE na Psim Polu, Festiwal Łódź Czterech Kultur - TOŻSAMOŚĆ - MAŁY FŁ4K oraz "Festiwal PROCESÓW. Odważ się marzyć!".


Bart Pałyga - wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata. Prekursor użycia technik śpiewu gardłowego i alikwotowego w muzyce folkowej i rozrywkowej w Polsce. Z Karoliną Cichą zdobył Grand Prix i nagrodę publiczności Burza Braw na festiwalu Nowa Tradycja w 2013 roku na którym otrzymał również Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty. Wieloletni współpracownik Marii Pomianowskiej (Chopin na pięciu kontynentach, Zespół Polski, Arcus Poloniae, Lutosłowianie), współtworzy zespoły Yerba Mater, Masala, Village Kollektiv, Mosaik, Milo Ensemble i Laterna. Występuje także z Michałem Rudasiem, Mają Kleszcz, Ifi Ude, Radio Samsara i Gadającą Tykwą. Nagrał dwadzieścia albumów z muzyką świata,muzykę filmową m.in. Stara Baśń z Krzesimirem Dębskim, dźwięk do audiobooków Gra o Tron,Krzyżacy i Biblia Audio Superprodukcja. Współautor muzyki do słuchowisk Teatru Polskiego Radia czy seriali telewizyjnych (Peer Gynt,Korona Królów). Eksploruje także rejony muzyki współczesnej i eksperymentalnej współpracując z formacjami Kawalerowie Błotni, Etnofonie Kurpiowskie czy Partytury Fotograficzne. Zagrał ponad 700 audycji edukacyjnych w szkołach i instytucjach kultury współpracując z Filharmonią Narodową i wieloma innymi. Koncertuje na całym świecie.

Szukasz biletu do teatru, na koncert, kabaret? Skorzystaj z wyszukiwarki

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA