Biblioteka niespodziewanie pączkuje
10 grudnia 2013
Trwa zamieszanie wokół bibliotek w Legionowie. Miejska filia na Sowińskiego zostanie zlikwidowana - ale tylko na papierze. Powstanie tam biblioteka i centrum informacji turystycznej prowadzone przez powiat. W osiedlu Sobieskiego pojawi się natomiast nowy punkt biblioteczny.
Obecnie mamy Bibliotekę Główną przy Broniewskiego. Pozostałe to trzy filie, punkt biblioteczny i czytelnia internetowa. Po wybudowaniu Centrum Komunikacyjnego zostanie tam utworzona Mediateka, gdzie przeniesiona będzie placówka z ul. Broniewskiego. Tyle konkretów, bo prace nad strategią trwają.
- Dopiero po wypracowaniu i skonsultowaniu tego pomysłu z mieszkańcami będziemy mogli powiedzieć, jaka jest przyszłość tej sieci - zapowiada Tamara Mytkowska z legionowskiego ratusza. Dziś pewne jest jedno. Filia nr 1, o którą od długiego czasu toczył się bój w mieście, pozostanie, jednak jako placówka powiatowa.
- Nie chcemy się ograniczać do tworzenia w tym miejscu jedynie biblioteki. Ambicje mamy duże, a ta jednostka da powiatowi możliwość organizacji wielu inicjatyw z zakresu kultury. Chcielibyśmy, aby nowa jednostka realizowała zadania z zakresu promocji regionu, a może również pełniła funkcję informacji turystycznej - mówi starosta Jan Grabiec. Nowa placówka kulturalna powiatu rozpocznie działalność 1 stycznia. Według urzędników, do jej podstawowych zadań będzie należało prowadzenie powiatowej biblioteki publicznej, obok której zacznie działać powiatowe centrum informacji turystycznej. Trudno w to uwierzyć patrząc zarówno na gabaryty, jak i standard placówki.
Nowa biblioteka
To nie koniec zmian. W całym "bibliotecznym" zamieszaniu okazało się, że bardzo potrzebna jest także wypożyczalnia na osiedlu Sobieskiego. I już wkrótce powstanie tam punkt biblioteczny. - Będzie mieścił się przy ul. Husarskiej 9 w budynku 107, przy rondzie. Chciałabym, aby był otwarty cztery razy w tygodniu, dwa dni rano i dwa dni w godzinach popołudniowych. Obecnie mamy bibliotekę główną przy Broniewskiego. Pozostałe to trzy filie, punkt biblioteczny i czytelnia internetowa. Punkt biblioteczny to nie filia, która czynna jest od rana do wieczora z szeroką ofertą - mówi radna Agnieszka Borkowska i dodaje, że do punktu zostaną zakupione nowe książki, czytelnicy będą mogli tam również skorzystać z komputera i internetu.
- Cieszę się, że punkt powstaje, większość mieszkańców osiedla to osoby starsze. Co prawda odległość do filii nr 1 nie jest zbyt daleka, ale w momencie przeniesienia Biblioteki Głównej w okolice PKP punkt przy Husarskiej będzie jak najbardziej potrzebny. Wspólnie z radą osiedla od dawna zabiegaliśmy, aby powstał punkt na naszym osiedlu - i udało się. Mam nadzieję, że będzie cieszył się zainteresowaniem i z czasem będzie można przedłużyć mu godziny otwarcia - podkreśla Agnieszka Borkowska.
Co z kosztami? Pomieszczenie na punkt biblioteczny użyczy Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, a miasto zapłaci za media.
Czy tworzenie nowego punktu bibliotecznego ma sens w chwili, kiedy czekamy na nowoczesną mediatekę w Centrum Komunikacyjnym?
- Biblioteka Główna powstanie w okolicach PKP. Dla starszych osób z osiedla Sobieskiego to dość duża odległość do pokonania. Dla ludzi młodych, czy dojeżdżających do pracy pociągiem nie będzie to problemem. Na Husarskiej jest bardzo dobry punkt. Zarówno mieszkańcy z osiedla bloków, jak i z okolicznych domków jednorodzinnych z ulic: Senatorskiej, Czarnieckiego, Prymasowskiej, Orlej, Małachowskiego, Listopadowej, Mieszka I itd., będą mogli korzystać z tej placówki - mówi Agnieszka Borkowska.
Dyrektor biblioteki Danuta Masiak nie kryje zadowolenia z planów utworzenia punktu. Wie już, jakie książki się w nim znajdą.
- Będzie tam literatura dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno beletrystyka, jak i literatura niebeletrystyczna z różnych dziedzin wiedzy, w tym cieszące się dużym powodzeniem poradniki. Dominować będzie książka tradycyjna, ale od początku planowane jest gromadzenie i udostępnianie multimediów, przede wszystkim audiobooków - mówi dyrektor Masiak. - Moim zamierzeniem jest zbudować w tym punkcie zbiory biblioteczne, których trzonem będą nowe publikacje uzupełniane pozycjami z innych placówek oraz darami, w tym od naszych mieszkańców - podkreśla.
AS