REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Białołęka zaoszczędziła pół miliona. Czy skorzystają też wspólnoty?

  14 listopada 2013

alt='Białołęka zaoszczędziła pół miliona. Czy skorzystają też wspólnoty?'

Uwolnienie rynku umożliwiło obniżenie jednego z największych kosztów funkcjonowania wielu podmiotów - energii elektrycznej. Białołęka zaoszczędzi na tym ponad pół miliona złotych rocznie.

REKLAMA

Każda z większych jednostek samorządowych ponosi corocznie wielomilionowe koszty związane z zakupem energii elektrycznej na potrzeby własne oraz podległych jej jednostek organizacyjnych. Jednym ze sposobów na obniżenie tych kosztów może stać się utworzenie grupy zakupowej, której głównym celem byłoby kupowanie energii elektrycznej na potrzeby jej członków.

Po objęciu funkcji burmistrza w sierpniu podjąłem decyzję o zorganizowaniu takiej grupy zakupowej i przeprowadzaniu postępowania przetargowego na zakup energii elektrycznej dla jednostek samorządowych Białołęki na 2014 rok.

Ogółem do białołęckiej grupy zakupowej przystąpiły 24 jednostki, m.in. szkoły i przedszkola publiczne, Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, Białołęcki Ośrodek Sportu, które w sumie posiadają 84 punkty poboru energii. Łączny, szacowany wolumen zamówionej energii dla całej grupy na 2014 r. wyniósł 3.407,5 MWh.

Ile udało się uzyskać?

We wrześniu ogłosiliśmy przetarg na zakup energii, który rozstrzygnęliśmy już w październiku. Jego wynikiem będą ponad 30-procentowe oszczędności na kosztach zużycia energii elektrycznej w przyszłym roku! Przeliczając to na konkretne wydatki spodziewamy się oszczędności w wysokości ok. pół miliona złotych. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne istotne zadania. Teraz rozważamy możliwość grupowego zakupu ciepła.

Nie piszę tego wyłącznie po to, aby pokazać, że skutecznie gospodarujemy posiadanym budżetem. Chciałbym zachęcić wszystkich mieszkańców, a w szczególności liczne na Białołęce wspólnoty mieszkaniowe, do wykorzystywania możliwości grupowego zakupu energii elektrycznej. W ramach grupy zakupowej wystarczy zebrać kilka wspólnot mieszkaniowych, aby wynegocjować korzystniejsze ceny zakupu prądu. Nie trzeba przeprowadzać oczywiście przetargu, który był wymagany w przypadku dzielnicy. Wystarczy zebrać oferty od podmiotów sprzedających energię elektryczną i przeprowadzić negocjacje.

Kup bilet

Trzeba porównać ceny

Warto podkreślić, że po uwolnieniu rynku każdy z mieszkańców - niekoniecznie w ramach grupy zakupowej - ma prawo indywidualnie zmienić firmę, która sprzedaje mu energię elektryczną. W internecie pojawiło się wiele porównywarek ułatwiających wybór najkorzystniejszej oferty sprzedaży energii elektrycznej.

Należy jednak pamiętać, że zmiana sprzedawcy nie wiąże się ze zmianą tzw. lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) właściwego dla danej lokalizacji. W przypadku Warszawy jest to RWE. W sytuacji wybrania innej firmy sprzedającej energię elektryczną, będziemy dostawać dwa oddzielne rachunki - jeden za zużycie, a drugi od RWE za dystrybucję energii. Jest to mała niedogodność, ale z pewnością nieznaczna w dobie bankowości elektronicznej. Ja osobiście, jako odbiorca indywidualny, skorzystałem z możliwości, jakie daje wolny rynek zakupu energii - do czego zachęcam także mieszkańców Białołęki.

Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# longer

14.11.2013 09:09

A na co zostanie przeznaczone te zaoszczędzone pół bańki?

# król wacław

14.11.2013 09:12

na premię dla sprytnych urzędników! Opa!

# z Dąbrówki

14.11.2013 12:04

Chwała za trud.
PS. radny Tumasz dużo wcześniej zwrócił się do Wspólnot o stworzenie grupy energetycznej. Te Wspólnoty, które zdecydowały się przystąpić do tej grupy sporo zyskały.

REKLAMA

# król Przemysław

20.11.2013 22:47

Radny Tumasz dużo wcześniej zwrócił się do mieszkań z pomocą w sprawie zablokowania budowy tramwaju. Jak widać bardzo skuteczny radny.

 tarantula01

20.11.2013 22:55

Budowę tramwaju spaprali urzędnicy, którzy wykonali dokumentację niezgodną z prawem i stąd ich decyzje uchyliło SKO. Ciekaw jestem obecnego rozstrzygnięcia SKO.
Pozdrawiam

 tarantula01

20.11.2013 22:55

Budowę tramwaju spaprali urzędnicy, którzy wykonali dokumentację niezgodną z prawem i stąd ich decyzje uchyliło SKO. Ciekaw jestem obecnego rozstrzygnięcia SKO.
Pozdrawiam

REKLAMA

# Winnica

21.11.2013 13:09

A króla Przemysława (ciekawe czy I, czy II?) to zazdrość zżera?

# J-23

19.12.2013 13:43

Takiej skuteczności chyba nie ma co zazdrościć.

# Michał 16

19.12.2013 14:29

Pół miliona proponuję przeznaczyć na oświetlenie ulic lub na premie dla urzędników

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024