REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Białołęcki SPZOZ, czyli państwo w państwie
REKLAMA

REKLAMA

Białołęcki SPZOZ, czyli państwo w państwie

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka, odpowiedzialny za opiekę zdrowotną w naszej dzielnicy, nie widzi Białołęki za Kanałem Żerańskim. Jest tak samodzielny, że nie słucha ani radnych, ani burmistrza, a pieniądze zarobione na kontraktach NFZ i płatnych wizytach pacjentów, zamiast inwestować w nowe placówki - lokuje w banku. Aktualnie ma osiem milionów oszczędności na koncie.

REKLAMA
Na stronie internetowej dzielnicy możemy wyczytać: "Służba zdrowia w dzielnicy reprezentowana jest przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka z siedzibą w Warszawie przy ul. Milenijnej 4". Następnie czytamy: "a usługi takie jak dyżur internistyczny, nocna pomoc lekarska, wyjazdowa nocna pomoc lekarska świadczone są na Targówku". Czy prawdą jest zatem informacja podawana na stronie internetowej SPZOZ, że "zapewnia on poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom w rejonie swojego działania"? Zdaniem radnych i mieszkańców - zdecydowanie nie, zaś informacja o tym, że SPZOZ od co najmniej dwóch lat ma na koncie kilka milionów - radnych dzielnicy wyprowadziła z równowagi.

Służba zdrowia na Białołęce działa fatalnie, we wschodniej jej części w ogóle nie ma publicznej przychodni. Mieszkańcy nie mają zapewnionych podstawowych usług, a białołęcki SPZOZ zajmuje się oszczędzaniem milionów, zamiast np. wynająć lokal od dewelopera i utworzyć nową przychodnię. Brakuje lekarzy, nocnej pomocy lekarskiej, a zarobione pieniądze trafiają na bankowe lokaty. Roczny zysk Zakładu sięga miliona zł.

Analizy przeprowadzone przez miasto rok temu jednoznacznie pokazują, że jest źle, a wręcz dramatycznie. Mieszkańcy Białołęki żyją krócej niż mieszkańcy innych dzielnic, np. znacznie częściej niż inni chorują na choroby układu krążenia.

- To niedopuszczalne, że oferta ochrony zdrowia jest niedostosowana do potrzeb i grupy odbiorców, głównie młodych ludzi z dziećmi. Należy zwiększyć liczbę ginekologów, stworzyć dostęp do specjalistów dziecięcych, poprawić dostęp do specjalistki w szerszym zakresie. Konieczne jest też utworzenie na terenie wschodniej Białołęki publicznej przychodni. Białołęka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy. W ciągu ośmiu lat liczba mieszkańców zwiększy się o kolejne 40 tys. Nie możemy o tym zapominać - alarmuje radna Agnieszka Borowska, która wspólnie z innymi radnymi walczy o poprawę sytuacji w dzielnicy.

Radni walczą, a tymczasem okazuje się, że pieniędzy nie brakuje. Planowany zysk na ten rok to... kolejny milion, który prawdopodobnie znowu będzie przelany na konto. Oficjalnie nic nie wiadomo o planach SPZOZ. Nie mówi się o żadnych inwestycjach, czy dodatkowych etatach dla specjalistów, których brakuje.

Niestety ani radni, ani zarząd dzielnicy nie mają możliwości prawnych, aby wpłynąć na władze SPZOZ. A tymczasem sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Nocna pomoc lekarska świadczona jest na Targówku i Bielanach, ciężko dostać się do wszelkich specjalistów, w tym pediatrów.

Dyrektor SPZOZ Stanisław Sochaczewski od ponad dwóch miesięcy nie znalazł czasu na umówienie się z dziennikarką "Echa". Udało się "złapać" dyrektora wczoraj, tuż przed posiedzeniem Rady Społecznej SPZOZ. Na pytanie, czemu Zakład trzyma miliony na koncie zamiast inwestować, odpowiedział krótko, że samo wyposażenie nowej placówki to ponad 10 mln zł, więc SPZOZ-u na to nie stać...

- Poza tym potrzebujemy pieniędzy na cyfryzację, te środki zostaną na to przeznaczone - rzucił dyrektor SPZOZ. Niestety nie potrafił wyjaśnić, dlaczego nie ma tego w najbliższych oficjalnych planach finansowych Zakładu.

Chcieliśmy dokładniej przyjrzeć się sprawie i uczestniczyć w posiedzeniu Rady Społecznej SPZOZ. Niestety, choć SPZOZ jest instytucją publiczną - dziennikarzowi "Echa" na to nie pozwolono.

- Przyjęta jest zasada, że na posiedzeniach są członkowie rady i zaproszeni goście - wyjaśnił powód odmowy przewodniczący Rady Społecznej Paweł Sukiennik. Okazało się także, że w obradach przewidziano punkty, które nie są jawne, czyli... przyznanie nagrody dyrektorowi SPZOZ.

Za co dyrektorowi należy się nagroda? Za dochodowość Zakładu być może. Problem jednak w tym, że wypracowywanie dużego zysku i lokowanie go w bankach nie jest zadaniem placówki medycznej powołanej w zupełnie innym celu - zapewnienia jak największego dostępu do lekarzy wszystkim mieszkańcom dzielnicy.

Radni mają zająć się służbą zdrowia na dzisiejszej sesji rady dzielnicy. Także ośmioma milionami na kontach SPZOZ, bo niezagospodarowanie takiej kwoty od dwóch lat uważają za niegospodarność. Niestety radni mogą się w tej sprawie jedynie wypowiedzieć. SPZOZ nie podlega władzom Białołęki, lecz miasta.

Anna Sadowska


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Białołęcki SPZOZ, czyli państwo w państwie31.05.2012 12:29 #maryjan
Władze SPZOZ swoich klientów maja w .... głębokim poważaniu. Dla nich ważne są jedynie rosnące cyferki na kontach, a że ludzie nie mają się gdzie leczyć i na wizytę u specjalisty czeka się miesiącami albo w ogóle nie ma potrzebnego specjalisty już ich nie interesuje.
31.05.2012 13:10 #dsdaf
Na Białołęce dostanie się do internisty, ginekologa czy pediatry z chorym dzieckiem graniczy z cudem. Nie mówiąc o specjalistach.
8 milionów, na pewno na nagrody....
31.05.2012 15:58 #RevOne
Aj waj! To są zbyt małe pieniądze jak powiedział dyrektor na utworzenie nowej przychodni. Zresztą to powinno leżeć w gestii władz. Ciężko, żeby SPZOZ sam budował przychodnię. Platforma ma zwyczaj napuszczania ludzi na siebie. Przyjrzyjcie się kto jest w NFZ, ministerstwie zdrowia i we wszystkich możliwych radach. Miał być szpital południowy, ale oczywiście nic nie wyszło. Miliony, które poszły na strefę kibica i zwolnienie z podatków UEFY można było przeznaczyć na poprawę jakości życia obywateli, ale cóż władza platformerska ze swoim telewizyjnym PR, robią igrzyska zamiast chleba!!
31.05.2012 18:40 #stratny
#RevOne
Nie patrz, proszę na to pod kątem politycznym, tylko popatrz na realia.
Stan Służby Zdrowia w naszej dzielnicy jest w opłakanym stanie i to nie od 2006 roku (jak PO rządzie), ale już wcześniej.
Dyrekcja SPZOZ Białołęka nawet nie bardzo wie gdzie jest tzw. Białołęka Wschodnia, więc o czym my tu mówimy.
31.05.2012 19:12 Matka_Sławka_z_Gdańska
Umieralnosc musi isc na wyzszy poziom! To pozwoli partii zbilansowac budzet w taki sposob, aby wplywy na prywatne konta aparatu z tytulu wynagrodzen, nagród, premii, zlecen, etc. byly na poziomie nie mniejszym niz poprzednio. Realizacja celu jest dwutorowa: podniesienie wieku emerytalnego oraz likwidacja OFE zatrzyma wypływ pieniedzy z ZUS do obywateli, a ograniczenie dostepu do opieki medycznej ( jak wyzej: pediatra, ginekolog, jak wiemy: onkologia, lekarstwa... ) pozwoli obetrzec rozhisteryzowane ryla pomniejszonym zasilkiem pogrzebowym, w mysl zasady: raz wydac i zapomniec.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Helloprint Polska
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam
 WWW.MTELZCS.COM Apple iPhone 11 Pro Max, 11 Pro, Samsung S20/S20+/S20 Ultra, Note 10 Plus i inne Skontaktuj się z nami:- Adres e-mail biura: sales@mtelzcs.com E-MAIL: sales@mtelzcs.com Strona internetowa firmy: WWW.MTELZCS.COM Jesteśmy renomowanym przedsiębiorstwem, sprzedajemy po cenach hurtowych detalistom i osobom prywatnym. Akceptujemy płatności PayPal i Przelew Bankowy lub TRANSFERWISE Akceptujemy inne metody płatności do użytku osobistego Wszystkie produkty są nowe z gwarancją Wszystkie produkty są zapakowane w oryginalne pudełko Dostępny rabat gotówkowy i rabat handlowy Oferta promocyjna - Darmowa dostawa W przypadku hurtowego zakupu 200 sztuk lub więcej sztuk, możesz odwiedzić naszą firmę bezpośrednio .. Skontaktuj się z nami:- Adres e-mail biura: sales@mtelzcs.com E-MAIL: sales@mtelzcs.com Strona internetowa firmy: WWW.MTELZCS.COM

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupię Fiata 126p tel 503 999 156

Budowlane
 Oferujemy bezpłatną wycenę i w przypadku akceptacji - realizację ocieplenia Pianką PUR Poliuretanową otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową: poddasza, fundamentów, hali, domów szkieletowych oraz innego rodzaju budynki gospodarcze lub przemysłowe. CELS | Profesjonalne ocieplanie budynków. 20 lat doświadczenia | Oferujemy bezpłatny pomiar, wycenę i profesjonalne doradztwo techniczne. | Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem z Państwa regionu. Paweł Wawryk Przedstawiciel handlowy ds. ocieplania budynków +48 662 108 507 | Bezpłatny pomiar i wycena - po wcześniejszym uzgodnieniu.

Komputery
 Sprawdzpozycje.pl jest to najnowszy serwis do sprawdzania pozycji stron internetowych w internecie! SEO, to klucz do sukcesu w internecie. Dużo Klientów poszukuje usług w internecie wpisując pewną frazę kluczową w google. Sprawdż czy to właśnie Twoja strona pojawia się w top10! Tylko w serwisie sprawdzpozycje.pl sprawdzisz pozycje Twojej strony internetowej na poszczególne frazy za darmo. Wyniki, które sa ukazywane, są pobierane w czasie rzeczywistym z google, więc masz pewność, że ukazuje Ci się realny wynik.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA