Bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom. Liczne zachorowania na Mazowszu
4 lutego 2020
Mazowieccy radni podjęli decyzję o przygotowaniu i wdrożeniu trzyletniego programu szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci do trzeciego roku życia. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na ten cel 3 mln zł.
Zakażenia meningokokowe są w grupie najgroźniejszych chorób zakaźnych i choć narażeni są wszyscy bez względu na wiek, to najczęściej chorują dzieci od trzech miesięcy do pierwszego roku życia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM), która powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę. Jest ona obarczona wysoką śmiertelnością i trwałymi powikłaniami.
Niekorzystne statystyki
Mazowieccy radni postanowili wdrożyć specjalny program szczepień dla dzieci. - To szczepienia, które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, ale niestety nie są refundowane przez NFZ. Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego tak ważna jest pomoc samorządu - mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w mazowieckim sejmiku. - Przeznaczymy 3 mln zł na trzyletni program szczepień dla dzieci. To ważna decyzja. Statystyki nie są dla Mazowsza korzystne - dodaje.
Nasze województwo ma jeden z najwyższych w Polsce współczynników zapadalności na IChM. W 2018 roku wśród dzieci poniżej pierwszego roku życia wynosił on 19,80/100 tys., podczas gdy na terenie kraju średnia wynosiła 10,65/100 tys. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na konieczność włączenia szczepień przeciwko meningokokom do powszechnych programów szczepień, szczególnie w krajach o wysokiej częstości występowania zakażeń meningokokowych. Kiedy możemy spodziewać się bezpłatnych szczepień? - Wdrożenie programu planujemy w drugiej połowie 2020 roku - podkreśla radny Strzałkowski.
Marcin Kalicki