REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Bezcenny zabytek Białołęki. Ma 300 lat

  18 listopada 2014

alt='Bezcenny zabytek Białołęki. Ma 300 lat'

Drewno to materiał łatwopalny, o czym ludzie przekonali się już w epoce kamienia. Tymczasem kościół przy Głębockiej ma 300 lat i choć wokół szalały wojny, on istnieje.

REKLAMA

Kościół św. Michała Archanioła w Grodzisku jest - o czym mało kto wie - jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy, a z pewnością najciekawszym zabytkiem Białołęki. Wybudowana z modrzewiowego drewna świątynia kojarzy się raczej z malowniczymi kościółkami na Podhalu, niż prężnie rozwijającą się dzielnicą wielkiego miasta. Powstała już w XVI w., z inicjatywy królowej Bony i nieznanego dziś z nazwiska szlachcica, który podobno miał niedaleko wsi Grodzisk pustelnię, w której oddawał się modlitwie.

Za czasów króla Zygmunta III Wazy kościół przeszedł w ręce bernardynów, którym został odebrany 250 lat później przez władze carskie w ramach represji za poparcie powstania styczniowego. Z czasów bernardynów pochodzi część wyposażenia kościoła z barokowym ołtarzem, figurami i obrazami.

Ciekawe są losy przynależności administracyjnej kościoła: po odebraniu go bernardynom trafił pod zarząd księży z Pragi (parafii "przy ZOO"), ale w latach 50-tych stał się filią parafii w Markach. Dopiero w 1975 r. powstała w Grodzisku - wtedy jeszcze nie nazywanym Zieloną Białołęką - samodzielna parafia.

Postępująca sekularyzacja społeczeństwa zdaje się nie dotykać Białołęki, bo świątynia podczas niedzielnych mszy pęka w szwach. Dlatego pięć lat temu oddano do użytku nową kaplicę, również przy ul. Głębockiej. W przyszłości prawdopodobnie powstanie tam także nowy kościół.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# aDD

18.11.2014 13:15

sekularyzacja społeczeństwa???
Kto dokonuje tej sekularyzacji? Prezydent z premierem na mszy? czy największa partia opozycyjna, PIS.

# adk

19.11.2014 17:50

@aDD
Uważasz, że sekularyzacja postępuje bądź nie, dlatego że prezydent i premier pojawiają się na Mszach lub nie? Tak bierzesz z nich przykład i myślisz, że inny również? Wyobraź sobie, że ludzie mają w du...szy czy Komor, Kopacz, czy Kaczor zjawią się na Mszy, czy nie - sekularyzacja zaczyna się w rodzinach, a nie na szczeblach władzy.

# aDD

20.11.2014 11:13

przez sekularyzację rozumiem zeświecczenie państwa, instytucji państwowych, a nie to, czy ludzie chodzą do kościoła czy nie.
No i nie jest chyba dziwne, że świątynia przewidziana na małą 100-osobową wioskę nie może pomieścić 10.000 obecnych mieszkańców parafii.

REKLAMA

# Dziadek

20.11.2014 22:48

Drewniany Kościół przy ul. Głębockiej został zbudowany w 1534 r. przez Królową Bonę. Kościół ten, pod wezwaniem Św. Michała Archanioła często odwiedzał Król Jan Kazimierz w drodze do swej siedziby w Nieporęcie, gdzie często brał udział w polowaniach. Świątynia ta staraniem ówczesnego burmistrza, radnych i biskupa Romaniuka, w 1996 r. została gruntownie wyremontowana. Durze zasługi w procesie remontowym odegrał ówczesny nowy proboszcz przysłany przez biskupa specjalnie z myślą o przeprowadzeniu remontu. Niestety nie pamiętam jego nazwiska. Warto jeszcze wiedzieć, że jest to najstarszy kościół architektury drewnianej na Mazowszu,

# gosc

07.12.2014 13:26

www.bialoleka.waw.pl /page/index.php?str=183
swoja droga istnieje strona o historii Zielonej Białołęki?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy