REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Bez banałów w Świcie ROZDAJEMY BILETY!

  14 listopada 2013

alt='Bez banałów w Świcie  ROZDAJEMY BILETY!'

Już po raz piąty w DK Świt odbędzie się Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit.

REKLAMA

Jego celem jest prezentacja i omówienie filmów dotykających szeroko rozumianej problematyki zła i odpowiedzialności za nie człowieka. Zło ma różne oblicza i przyczyny, jest zło wynikające z historii, nad którymi jednostki nie mogą zapanować, ale i zło czynione przez człowieka. Czy są sytuacje, w których człowiek jest zdeterminowany do zła? Czy może mu się jednak przeciwstawić? Czy ponosimy odpowiedzialność za zło w nas i wokół nas?

Przed każdą projekcją prelekcję wygłosi krytyk filmowy Mikołaj Wojciechowski, między filmami będzie też czas przeznaczony na dyskusję.

Co będzie można zobaczyć?

15.11, godz. 18.00 - "Biała wstążka", reż. Michael Haneke
Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, mistrzowsko zrealizowany czarno-biały portret niemieckiej wsi z przełomu 1913 i 1914 r. - pozornie spokojnej, skupionej na codzienności i bogobojnej wspólnoty, która skrywa mroczne tajemnice. Michael Haneke, autor między innymi "Funny games" i "Ukrytego", od lat próbuje rozwikłać zagadkę zła.

16.11, godz. 15.00 - Żyła sobie baba, reż. Andriej Smirnow
W latach 1909 - 1921 rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową i ojczyźnianą, rewolucję. Bohaterką filmu jest przeciętna, wiejska dziewczyna. Przez pryzmat jej życia i miłości poznajemy losy kraju i krwawe karty historii, a także relacje międzyludzkie w wiosce, niepisane reguły, które definiują tę społeczność. Zamiast przyzwoitości, liczy się tu ślepe posłuszeństwo tradycji i konformizm.

16.11, godz. 18.00 - "Raj: Nadzieja", reż. Urlich Seidl
"Raj: nadzieja" to trzecia część filmowej trylogii, w której Seidl nie opowiada nam historii, ale raczej obserwuje bohaterów. W tych obserwacjach pozostaje bezlitosny. Otyłe dzieci pokracznie wykonujące ćwiczenia wyglądają żałośnie, podobnie brzmią ich naiwne (ale nie niewinne) rozmowy. Tak jak w poprzednich częściach trylogii, i tym razem reżyser stara się jak najbardziej upodlić bohaterów na oczach widza, nadając temu wszystkiemu nieco karykaturalny rys. Obcość i wrogość tego świata w groteskowy sposób symbolizują mechaniczne ćwiczenia gimnastyczne przypominające wojskową musztrę. To metafora społeczeństwa austriackiego, które pod pozorem dyscypliny, dbałości o fizyczną i moralną czystość dokonuje gwałtu na psychice. Oswaja represję, wpaja sadyzm i odbiera jakąkolwiek nadzieję.

16.11, godz. 20.00 "Poza Szatanem", reż. Bruno Dumont
Wydmy, bagna, rozlewisko rzeki. Wioska na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche. W szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, zastyga w modlitewnej pozie, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę, czy przeciwnie - tym, który może je pokonać? "Poza szatanem" to jeden z najbardziej minimalistycznych filmów Dumonta - niemal zupełnie pozbawiony dialogów, oparty na powtórzeniach, ascetyczny wizualnie.

17.11. godz. 16.00 - "We mgle", reż. Siergiej Łoznica
Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. W takich warunkach kategorie "przyjaciel" i "wróg" nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Film otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

17.11, godz. 19.00 - "Pieta", reż. Kim Ki Duk
"Pieta" - osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Ki-duk Kima - zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając.

Bilety w cenie 8 złotych do nabycia w kasach DK Świt. Dla naszych czytelników mamy 10 podwójnych wejściówek na wszystkie projekcje. Aby otrzymać jedną z nich, wystarczy przysłać na adres bilety@gazetaecho.pl swoje imię i nazwisko i odpowiedzieć na pytanie: jak nazywa się nagroda przyznawana na Festiwalu Filmowym w Gdyni?

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024