REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Bez banałów w Świcie ROZDAJEMY BILETY!

  14 listopada 2013

alt='Bez banałów w Świcie  ROZDAJEMY BILETY!'

Już po raz piąty w DK Świt odbędzie się Przegląd Filmów Wartościowych Prześwit.

REKLAMA

Jego celem jest prezentacja i omówienie filmów dotykających szeroko rozumianej problematyki zła i odpowiedzialności za nie człowieka. Zło ma różne oblicza i przyczyny, jest zło wynikające z historii, nad którymi jednostki nie mogą zapanować, ale i zło czynione przez człowieka. Czy są sytuacje, w których człowiek jest zdeterminowany do zła? Czy może mu się jednak przeciwstawić? Czy ponosimy odpowiedzialność za zło w nas i wokół nas?

Przed każdą projekcją prelekcję wygłosi krytyk filmowy Mikołaj Wojciechowski, między filmami będzie też czas przeznaczony na dyskusję.

Co będzie można zobaczyć?

15.11, godz. 18.00 - "Biała wstążka", reż. Michael Haneke
Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, mistrzowsko zrealizowany czarno-biały portret niemieckiej wsi z przełomu 1913 i 1914 r. - pozornie spokojnej, skupionej na codzienności i bogobojnej wspólnoty, która skrywa mroczne tajemnice. Michael Haneke, autor między innymi "Funny games" i "Ukrytego", od lat próbuje rozwikłać zagadkę zła.

16.11, godz. 15.00 - Żyła sobie baba, reż. Andriej Smirnow
W latach 1909 - 1921 rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową i ojczyźnianą, rewolucję. Bohaterką filmu jest przeciętna, wiejska dziewczyna. Przez pryzmat jej życia i miłości poznajemy losy kraju i krwawe karty historii, a także relacje międzyludzkie w wiosce, niepisane reguły, które definiują tę społeczność. Zamiast przyzwoitości, liczy się tu ślepe posłuszeństwo tradycji i konformizm.

16.11, godz. 18.00 - "Raj: Nadzieja", reż. Urlich Seidl
"Raj: nadzieja" to trzecia część filmowej trylogii, w której Seidl nie opowiada nam historii, ale raczej obserwuje bohaterów. W tych obserwacjach pozostaje bezlitosny. Otyłe dzieci pokracznie wykonujące ćwiczenia wyglądają żałośnie, podobnie brzmią ich naiwne (ale nie niewinne) rozmowy. Tak jak w poprzednich częściach trylogii, i tym razem reżyser stara się jak najbardziej upodlić bohaterów na oczach widza, nadając temu wszystkiemu nieco karykaturalny rys. Obcość i wrogość tego świata w groteskowy sposób symbolizują mechaniczne ćwiczenia gimnastyczne przypominające wojskową musztrę. To metafora społeczeństwa austriackiego, które pod pozorem dyscypliny, dbałości o fizyczną i moralną czystość dokonuje gwałtu na psychice. Oswaja represję, wpaja sadyzm i odbiera jakąkolwiek nadzieję.

16.11, godz. 20.00 "Poza Szatanem", reż. Bruno Dumont
Wydmy, bagna, rozlewisko rzeki. Wioska na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche. W szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, zastyga w modlitewnej pozie, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę, czy przeciwnie - tym, który może je pokonać? "Poza szatanem" to jeden z najbardziej minimalistycznych filmów Dumonta - niemal zupełnie pozbawiony dialogów, oparty na powtórzeniach, ascetyczny wizualnie.

17.11. godz. 16.00 - "We mgle", reż. Siergiej Łoznica
Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. W takich warunkach kategorie "przyjaciel" i "wróg" nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Film otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

17.11, godz. 19.00 - "Pieta", reż. Kim Ki Duk
"Pieta" - osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Ki-duk Kima - zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając.

Bilety w cenie 8 złotych do nabycia w kasach DK Świt. Dla naszych czytelników mamy 10 podwójnych wejściówek na wszystkie projekcje. Aby otrzymać jedną z nich, wystarczy przysłać na adres bilety@gazetaecho.pl swoje imię i nazwisko i odpowiedzieć na pytanie: jak nazywa się nagroda przyznawana na Festiwalu Filmowym w Gdyni?

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break