"Ciemność dnia, światła nocy". Spotkanie z fotografem nocnego nieba
7 kwietnia 2023
Czy możliwa jest nagła ciemność w środku dnia i noc rozświetlona tysiącami kolorowych świateł? Tak! Wystarczy znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, by doświadczyć zjawisk astronomicznych wywracających do góry nogami naszą rzeczywistość.
Jak to jest stanąć w cieniu Księżyca lub "poczuć" powiew wiatru słonecznego? Jak tańczą zorze polarne i co dzieje się ze światem podczas całkowitego zaćmienia Słońca? O podróżach w poszukiwaniu wyjątkowych zjawisk astronomicznych opowie Karol Wójcicki - popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, autor największego w Polsce astronomicznego fanpage'a "Z głową w gwiazdach".
Data i miejsce wydarzenia: 13 kwietnia (czwartek) w godz. 19:00-21:00, sala widowiskowa BCK, ul.
Fort Chrzanów czeka na zagospodarowanie
Obszar Fortu Chrzanów przy ulicy Kopalnianej od lat stoi zamknięty dla mieszkańców rozrastających się osiedli. Jeszcze przed kilkoma laty roztaczano nad tym terenem wizje szklanych domów. Czy urząd dzielnicy ponownie podejmie się próby odzyskania cennej nieruchomości, która mogłaby zostać przeznaczona pod cele publiczne?
Górczewska 201.
Czas trwania: ok. 90 minut + 30 minut na pytania i rozmowy.
Kim jest Karol Wójcicki?
Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage'a "Z głową w gwiazdach" na Facebooku.
Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym, "polując" na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium przybliża wszechświat ponad dwustu tysiącom śledzących go w sieci ludzi. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych.
Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Na przestrzeni lat współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
Bilety oraz szczegóły dostępne na stronie www.bemowskie.pl
(dp)
.